Сили оборони шукають різних спеціалістів

Вакансія від 3 травня 2024 Вище за середню

Applied mathematician, programmer C++

100 000 – 300 000 грн, Related to experience & qualificatoins

Industrial Management Consulting
IT; менше 10 співробітників

Дистанційна робота

Повна зайнятість. Також готові взяти студента, людину з інвалідністю, ветерана, пенсіонера. Досвід роботи від 2 років. Вища освіта.

Англійська — вище середнього

Вакансію зараз переглядають 2 шукача. Відгукніться першим!
Linux OS user Git GitHub Jira Python BASH Programming C++ Linux PyTorch Machine learning Autogen Kubernetes Math Copilot
Показати всі навичкиЗгорнути навички

Опис вакансії

Requirements:

  • University degree in Mathematics or Data science or AI or System automation
  • Profound knowledge of mathematical statistics, machine learning, applied mathematics
  • Strong experience in C ++ and Python programming for at least 2 years (to be evaluated in a test)
  • Capacity to expand & use major open source frameworks including AI/ML libraries TensorFlow, PyTorch, SciPy, MLpack, etc. in system developments
  • Working usage of AI coding assistants (e.g. Autogen, GitHub Copilot)
  • Excellent knowledge of Linux, bash, svn, git, Jira, Bamboo, docker, postgresql
  • Analytical mindset, responsibility, attentiveness, punctuality, collaborative spirit, self-organization
  • Drive to have high quality software and work efficiency

Work conditions:

  • Remote work at cloud DevOps
  • Free selection of working intervals at own convenience incl. week-ends
  • Keeping working time ~ 40 hours/week in average.
  • Place of residence and citizenship does not matter
  • Working languages: English + Russian or German + Russian for communications and preparing the documentation

Responsibilities:

  • Development of SW components in a large, distributed system
  • Refactoring, optimization, updating of existing modules in C ++ & Python
  • Writing unit tests for already existing code and newly written functions.
  • Close interaction with software developers

Схожі вакансії

Викладач математики для середніх та старших класів (онлайн)
8 000 – 20 000 грн, JustSchool, Дистанційно

Репетитор математики для учнів 4-х класів (онлайн)
8 000 – 9 000 грн, Академія Знань, центр репетиторів, Дистанційно

Вчитель математики (5-11 класи)
15 000 грн, Піфагор, школа, Дистанційно

Вчитель математики (10, 11 класи, онлайн)
10 000 – 25 000 грн, Косинський Є.Є., ФОП, Дистанційно

Вчитель математики (5-8 клас)
8 000 – 18 000 грн, Косинський Є.Є., ФОП, Дистанційно

Усі схожі вакансії