Сили оборони шукають різних спеціалістів

Вакансія від 25 квітня 2024 Вище за середню

Content manager

25 000 – 30 000 грн

MintyMint
IT; 10–50 співробітників

Дистанційна робота

Повна зайнятість. Досвід роботи від 2 років.

Англійська — вище середнього

Вакансію зараз переглядає 1 шукач. Відгукніться першим!
WordPress Відповідальність UX-дизайн UI-дизайн Розробка лендингів Інтервʼювання
Показати всі навичкиЗгорнути навички

Опис вакансії

Content Writer at MintyMint

Experience Requirements: 2+ years of experience in copywriting and content creation

Project Description: Creating content for our company’s blog

Responsibilities:

  • Writing SEO-friendly articles in English for the blog (both long-form and relatively short articles)
  • Creating content for presentations and whitepapers
  • Crafting content for landing pages and informational website pages
  • Producing articles for guest blogging
  • «Write, edit» :)

Plus:

  • Understanding of basic SEO optimization principles
  • Basic skills in the Figma graphic editor
  • Understanding and ability to work with WordPress CMS
  • Previous experience in creating content for IT companies — must-have
  • Ability to create engaging, interesting, and readable content for people, not just search engines
  • English Language Requirement: Upper Intermediate-Advanced +

Work Process: Kanban — completing tasks as they come in according to the content plan

Our Team:

1 PO

2 Content Writers

1 UI/UX Designer

1 Developer

Hiring Process:

  1. Initial oral interview
  2. Completion of a test task
  3. Decision on hiring

Схожі вакансії

Адміністратор Telegram-каналу, контент-менеджер (SMM)
30 000 грн, Воронко Д.П., ФОП, Дистанційно

Контент-менеджер (SMM)
30 000 грн, Приходько В.П., ФОП, Дистанційно

Контент-менеджер зі знанням польської мови
10 000 – 16 000 грн, Rozetka, Дистанційно

30 000 – 40 000 грн, Complex Marketing, Дистанційно

Контент-менеджер з групування товарів
12 000 – 17 000 грн, Rozetka, Дистанційно

Усі схожі вакансії