- 4 min reading
- 678
Годі мислити стереотипно: чому варто найняти кандидата 45+
Зібрали поширені міфи про працівників старшого віку та досвід компаній, який вщент руйнує застарілі уявлення.


Ейджизм на ринку праці молодшає. Тіна Ніколова, співзасновниця благодійного фонду «Життєлюб», ділиться: «Спочатку до нас зверталися люди 55+, потім — 50+, а зараз уже звертаються 45+, бо не можуть у цьому віці знайти достойну роботу».
Щоб зробити крок до подолання цієї проблеми, 24 березня 2025 року відбулася конференція «Економіка досвіду: активне довголіття — стратегія майбутнього». Учасники активно обговорювали ейджизм на ринку праці, а роботодавці, які наймають старших людей, ділилися своїм досвідом і спостереженнями.
Такі ініціативи важливі, адже подолання ейджизму вигідно всім. Адже шукачі зможуть реалізовувати себе в професії в будь-якому віці, а роботодавці стануть на крок ближче до подолання дефіциту кадрів. Але на ринку праці є міфи, які стигматизують кандидатів старшого віку.
Міф №1. Неможливо перевчити
Досвідчені шукачі вивчають новий світ і його правила. Компанії можуть запропонувати їм зручну адаптацію, щоб актуалізувати знання. Головне як для роботодавця, так і шукача — мотивація. Олена Велика, HRD компанії Sense Bank, апелює до тих, хто ставиться до зрілих людей з упередженням, і наводить для прикладу таку історію:
«Трудолюбка, яка була в моїй команді, якось затрималася на роботі — лишилися тільки я і вона. Запитала в неї, як її справи, а вона відповіла:
— Олено, я нічого не розумію.
Я тоді була на посаді HRD лише 3–4 місяці й відповіла їй:
— Не повірите, я теж».
Емоційна підтримка нового члена команди відобразиться на його ефективності. Привітне ставлення команди зменшить стрес, а отже, допоможе перевчитися швидше.
За наявності грамотної адаптації, старші шукачі сприймуть нову інформацію. Внесок роботодавця в навчання вирішальний у перекваліфікації. Ефективний онбординг + додаткові уроки з користування програмами = найвмотивованіший співробітник старшого віку.
Міф №2. Неефективність
Старші кандидати можуть бути продуктивними як ніхто інший. Вони здебільшого хочуть працювати, соціалізуватися, вчитися і передавати свій досвід новим поколінням.
У Sense Bank працюють 360 людей віком 55+, це близько 10% співробітників компанії. Вони змогли стати повноцінними працівниками установи, де їхні обовʼязки передбачають сконцентрованість, актуальність знань і оперування технічними термінами.
HRD Sense Bank Олена Велика, говорячи про можливості кандидатів, була щиро вражена тим, як старші стажери знищують міф про непродуктивність. Їхній досвід і величезне бажання бути корисними підкорили роботодавця.
«Ми стереотипно не очікували від них ефективності. І це наш мінус. Ми живемо в такому середовищі, де вважаємо, що люди старшого віку менш ефективні, але ми — державний банк, залучені до змін у країні, й ми візьмемо таку соціальну місію».
Зіткнувшись із запалом старших шукачів, компанії переконуються, що їхня пасивність — стереотип, а не реальність.
Міф №3. Не опановують нові технології
Щоб актуалізувати знання, зусиль мають докласти обидві сторони: як шукач, так і роботодавець. Старші люди можуть ефективно навчатися, якщо надати їм таку можливість.
Віктор Іванчик, співзасновник та СЕО агропромхолдингу «Астарта», ділився досвідом свого бізнесу. Його компанія неупереджена стосовно віку й усіляко допомагає кандидатам навчитися працювати з новими технологіями.
«Треба надати людям інструментарій, навчити їх. У нас діє корпоративний ІТ-університет для підвищення кваліфікації. Конкретні модулі, десятки годин, куди людина може індивідуально зайти, пройти курс, скласти тест чи екзамен і відчути себе спеціалістом у тому чи іншому напрямі. Або поновити знання, які були актуальні 30–40 років тому», — каже Віктор Іванчик.
Нещодавно Netpeak Group запропонував 100 українським роботодавцям скористатися навчальним простором з курсом «Від початківця до експерта в ШІ». Тому знайти ініціативи та майданчики для реалізації навчання — просто. Головне — дати шанс кандидату та позбутися упереджень.
На досвіді «Астарти» Віктор Іванчик знає: якщо компанія допомагає опановувати технології, то кандидати 45+ можуть впоратися з цим так само, як і будь-які інші співробітники.
Міф №4. Важко адаптуються в молодому колективі
Роботодавці, які мають досвід поєднання різних вікових груп, не поділяють цієї думки. А молодь у соцмережах знімає відео із фразою «Робота — це єдине місце, де я у 21 рік можу подружитися з пані Іриною, якій 63 роки». На практиці молода команда приймає старших до себе, а ті прекрасно доповнюють колектив.
Галузі, де досвід поєднався з інноваціями, показали свою ефективність під час повномасштабного вторгнення.
«(Нове) покоління показало себе добре у виробництві дронів. Це молоді люди, які, базуючись на досвіді старших поколінь, зробили дуже ефективні речі», — каже Віктор Іванчик.
Завдяки взаємодії різних вікових категорій галузь miltech стала ефективною в Україні та осучаснила підходи до військової справи. Старші легко адаптуються в молодому колективі та разом створюють інноваційні речі.
Міф №5. Повільно думають і не застосовують нове
Це поширений міф серед тих, хто недооцінює реальні можливості старших людей. Часто вважають, що вік сповільнює когнітивні здібності. Та насправді продуктивність не зводиться до швидкості думок — вона залежить від досвіду, точності та стратегічного бачення. І саме завдяки таким рисам бізнес досягає кращих результатів.
СЕО агропромхолдингу «Астарта» каже, що в шукачах старшого віку потрібно найперше дивитися на характер:
«Не потрібно оцінювати людей, потрібно оцінювати темперамент. Це стосується і 20-річних, і 70-річних. У нас працював співробітник, який прийшов у 61 рік. У цей час він почав займатися спортивними бальними танцями, згодом виграв безліч змагань в Україні. Сьогодні йому 63, і він активно працює. Ми бачимо в людей середнього віку великий потенціал, його треба віднайти та розкрити».
Стійкий характер таких шукачів — важливий приклад того, що людина здатна на більше, ніж ми можемо уявити. Старші люди ухвалюють рішення на рівні з іншими, й вік не стає на заваді цьому.
Міф №6. Застарілі знання
Усі учасники конференції погодилися, що багаторічний досвід шукачів — те, за що варто поборотися сучасному бізнесу. Ба більше, якщо найняти людину в роках і поступово навчати нового, то компетентність співробітника значно зросте.
Віктор Іванчик порушував питання актуальних сфер для шукачів віком 45+ та де їхні знання стануть у пригоді:
«Я бачу, що в них є велика експертиза в цукровій галузі, виробництві продуктів харчування та у сільському господарстві. Вони просто унікальні й необхідні, тому що ми бачимо гострий дефіцит кадрів у цьому напрямі. Те саме є і в інших галузях виробництвах продуктів».
Знання таких шукачів точно не потрібно розцінювати як застарілі, а навпаки, ставитися до них із повагою та поступово вчити інноваціям. Людина, яка поєднує набутий досвід і нові технології, зможе професійно виконувати обовʼязки навіть у кризові моменти.
Співзасновник і СЕО «Астарта» закінчив доповідь словами Вінстона Черчилля: «Жодна велика справа не була зроблена без залучення досвіду» і із цим тепер важко не погодитися. Коли компанії звільняться від стереотипної думки щодо шукачів віком 45+, то ці кандидати швидко знайдуть своє місце на ринку праці.
А з якими стереотипами стикалися ви? Вони досі здаються вам реальними? 🤔 Поділіться думками в коментарях.
To leave a comment, you need to sign in.