- 5 min reading
- 954
Як розробити та реалізувати програму повернення ветеранів. Досвід IT-компанії SQUAD
Work.ua запросив ІТ-компанію SQUAD поділитися досвідом про повернення на роботу та працевлаштування ветеранів російсько-української війни.



На сьогодні в Україні зареєстровано 1,2 млн ветеранів, а після завершення війни — їхня кількість зросте до 5-6 млн осіб, так заявляють у Мінветеранів. Це приблизно 10% населення — найбільше значення у відсотковому відношенні серед країн, які працюють з ветеранами й ветеранськими політиками.
Зважаючи на такі цифри, маємо бути готові до того, що ветерани та ветеранки стануть невіддільною частиною нашого суспільства. Їхній військовий досвід неминуче переформатує та удосконалить застарілі практики й процедури як на рівні держави, так і на рівні бізнесів. Тому наша порада — не зволікати й почати думати, а краще діяти у цьому напрямку.
Як робить це SQUAD — великий R&D-центр, що спеціалізується на дослідженнях і реалізації проєктів у сфері сучасних систем безпеки розумного дому та інтернету речей.
Улітку компанія організувала масштабну подію єТЕМА.special — «Відповідальність бізнесу: реінтеграція ветеранів та ветеранок в IT», де експерти та експертки провідних IT-компаній, фондів і громадських організацій, ділилися досвідом розробки й впровадження програм реінтеграції, а також окреслили основні виклики цього процесу, шляхи їхнього вирішення та покращення.
У цьому матеріалі Work.ua публікує власний досвід SQUAD: як виник запит на програми повернення ветеранів, про розроблену комплексну програму та її фундамент.
Фундамент комплексної програми повернення ветеранів до компанії
Будь-який процес створюється там, де існує потреба. Як і для багатьох інших компаній, запит на програму реінтеграції став для нас нагальним із березня 2022 року. На це вплинули кілька факторів: повернення наших колег після волонтерства в лавах територіальної оборони, загальна ситуація в країні та довгострокова бізнес-необхідність в утриманні фахівців.
Усі зміни починаються на глибинному рівні. Спочатку нам доводилося шукати та збирати інформацію по шматочках з різних джерел, адже як такого досвіду роботи з ветеранами чи створення подібних програм ми не мали.
Тут нам дуже допоміг зворотний зв’язок від військовослужбовців, консультації з експертами та вивчення найефективніших міжнародних практик.
Так з’явився фундамент комплексної програми, що охоплює чотири основні аспекти:
- Юридичний.
- Медичний.
- Психологічний.
- Організаційний.
Зараз це основні напрями, які згодом можуть зазнати змін з огляду на виклики та ситуацію. Ми розуміємо, що будь-яка програма не є сталою конструкцією і постійно будуть виникати моменти, які потрібно вдосконалювати або видозмінювати.
Докладніше про кожен з аспектів програми
- Юридичний аспект. Передбачає консультацію з адвокатом, що доступна вже на етапі демобілізації. Цей супровід особливо цінний в умовах перманентних змін і оновлень у законодавстві.
- Медичний аспект. Приділяли йому особливу увагу, а при розробці звертались до досвіду Ізраїлю та США, адаптуючи його до наших реалій. Що він включає:
✅ покриття повного медичного чекапу від страхової компанії;
✅ додаткове виділення коштів на певний пакет послуг за потреби.
Після консультації з експертами та військовими ми зрозуміли, що одного стандартного медичного огляду недостатньо. Адже коли людина повертається, то внутрішні процеси в її організмі все ще перебувають під дією адреналіну, тож адекватна оцінка стану може різнитися. У багатьох випадках проблеми зі здоровʼям виникають не одразу, а від трьох до шести місяців після повернення. - Психологічний аспект. Фокус був на адаптації наших внутрішніх Mental health та Wellbeing програм — тут у нас багато напрацювань, адже й до повномасштабного вторгнення компанія приділяла велике значення ментальному здоровʼю і добробуту команди.
Після повернення для ветеранів і ветеранок доступна зустріч з психологом. Якщо після неї є бажання або ж потреба продовжити терапію — ми підтримуємо і фінансово, і організаційно. У нас є список партнерів, які надають психологічну допомогу. Також є варіант компенсації витрат на власного психолога. Опційно співробітник може відвідати до 5 сесій.
Ще одним важливим моментом є надання додаткової відпустки, яку ветеран чи ветеранка може використати впродовж трьох місяців для відновлення та вирішення особистих справ. - Організаційний аспект. За час перебування у Силах Оборони (а частина скводівців там вже понад два роки) в компанії відбулось багато змін. Тому ми проводимо організаційну адаптацію тих, хто повертається — свого роду, реонбординг з інформацією про оновлену структуру компанії та нові напрями роботи.
Ми також поновлюємо контракти, займаємося фінансовими питаннями та готуємо команди до повернення колег, щоб забезпечити максимально комфортне робоче середовище для всіх.
Напрям, про який варто згадати окремо — це інклюзивність. Один з пріоритетів SQUAD ще до повномасштабного вторгнення. Для нас цей фокус став особливо важливим при переїзді в новий офіс, адже у нас працюють люди з інвалідністю, і ми враховували це на етапі ремонту. Робота щодо покращення умов інклюзивності не закінчується — треба бути максимально готовими до повернення військових.
При перегляді кожна політика та програма проходила оцінку з адаптації до нинішніх потреб, зокрема інклюзивності. А при підготовці команди до взаємодії з колегами, які повертаються — допомогли вже імплементовані HR-інструменти: mentorship і buddy програми.
Звісно, йдеться не лише про адаптацію чинних програм, а й про розробку нових. Бачимо на рівні держави активний запуск цих процесів, проте громади та бізнес не повинні відставати, скоріше навпаки — самостійно задавати правильні вектори й темп.
To leave a comment, you need to sign in.