Що робить адвокат
Якщо вірити голлівудським фільмам, щоденна робота адвоката схожа на справжній блокбастер. Але в реальності все трошки інакше.
Основне поле діяльності адвоката — зали судових засідань. Адже тільки ці фахівці можуть захищати або представляти чиїсь інтереси у судах. Звичайні юристи не мають такого права.
Окрім цього, велику частину роботи адвоката займає спілкування з людьми. Передусім це консультування клієнтів, які стикнулися з певними проблемами та потребують допомоги. Також адвокату часто доводиться комунікувати з колегами-правниками: слідчими, суддями, прокурорами, нотаріусами тощо.
Не менше часу потребує і робота з документами. Адвокат складає для клієнтів позовні заяви, клопотання, скарги, звернення тощо.
Частину робочого часу адвокат неодмінно присвячує ознайомленню зі змінами законодавства та актуальною судовою практикою. Українська правова система досить динамічна, тож фахівцям потрібно весь час «тримати руку на пульсі».
Скільки заробляє адвокат
Дохід адвоката залежить від низки чинників. Насамперед — спеціалізації. Фахівець може працювати із земельними, податковими чи сімейними спорами, реєструвати компанії або захищати потерпілих від злочинів. Гонорар за кожним із цих напрямів буде відрізнятися.
Крім того, на дохід впливає і форма зайнятості. Спеціаліст може працювати самостійно або бути найманим працівником в адвокатському об’єднанні.
for may 2025
*according to 208 job postings
Salary distribution
Change in average salary
«Attorney» in Ukraine
Які навички потрібні адвокату
Hard skills
- повна вища юридична освіта — диплом магістра;
- вільне володіння українською мовою;
- стаж роботи у галузі права не менш як 2 роки;
- пройдене стажування протягом 6 місяців або стаж роботи помічника адвоката не менше одного року;
- знання матеріального й процесуального законодавства;
- уміння складати документи: позови, скарги, клопотання, заперечення тощо.
Soft skills
- стресостійкість;
- комунікативні навички та хист до публічних виступів;
- емоційний інтелект;
- тайм-менеджмент, багатозадачність;
- вміння обробляти великі обсяги інформації;
- логіка та системне мислення;
- уважність до деталей;
- цілеспрямованість та наполегливість.
Наскільки затребувані адвокати
Адвокат — це людина, що захищає справедливість та правду. Потреба в таких фахівцях завжди буде значною. До того ж у суспільстві невпинно виникають нові відносини, що потребують законодавчого регулювання та несуть ризик виникнення судових спорів. Наприклад, розвиток штучного інтелекту чи права людини в інтернеті.
Number of job postings
«Attorney» in Ukraine
Де вчитися на адвоката
Стати адвокатом досить непросто. Насамперед потрібно здобути ступінь магістра права на юридичному факультеті. Зараз чи не кожен заклад вищої освіти пропонує студентам здобути освітньо-кваліфікаційний ступінь за спеціальністю «Право», тож до вибору alma mater варто підходити виважено.
Після здобуття диплома майбутній адвокат має отримати 2 роки юридичного стажу. Наприклад, на посаді юриста, помічника адвоката, секретаря судових засідань тощо. Після цього фахівець складає кваліфікаційний іспит та проходить стажування. Лише за цих умов можна скласти присягу адвоката України та отримати свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю.
Крім того, закон прямо покладає на адвоката обовʼязок підвищувати кваліфікацію. Тож навчання в цій професії — процес безперервний.
Так, шлях адвоката до роботи мрії досить довгий та непростий. Але переваги професії вартують докладених зусиль.
Share this material with your friends, post it on your social media pages, and tell your loved ones who are still unsure about what profession to choose. Everyone deserves to have a job of their dreams!
Other professions

Інкасатор
Інкасатор — професія для тих, хто любить ризик. Адже мало що може бути більш ризиковано, ніж перевезення грошей та цінностей, якими щодня займаються інкасатори.

Дизайнер
Дизайнер — одна з найкреативніших та найзатребуваніших професій у часи диджитал-маркетингу, реклами та стрімкого розвитку бізнесу.