Що робить режисер
Професія режисера передбачає широкий спектр обов’язків. Основний із них — створити театральний або кінематографічний витвір, якнайкраще передати своє бачення матеріалу глядачеві. Для цього в розпорядженні режисера:
- Велика постановча або знімальна команда — сценаристи, актори, художники з декорацій, костюмів і гриму, техніки світла і звуку, відеооператори та інші фахівці;
- Сценарій, який режисер може змінювати на свій розсуд.
У ході роботи над одним проєктом режисер виконує безліч дій. Це і вибір і коректування сценарію, і підбір акторського складу, і проведення репетицій, і індивідуальна робота з кожним учасником постановочного або знімального процесу, і доведення отриманого продукту (наприклад, відеоролика) до досконалості.
Через таку кількість обов’язків і областей творчості в якийсь момент професія режисера розділилася на кілька спеціальностей. Серед них варто згадати:
- режисера-постановника, який займається тільки творчими процесами, а адміністративні функції не виконує;
- театрального режисера, що береться тільки за постановку вистав;
- режисера монтажу — він працює разом із постановником над композицією відеотворів (вони переглядають матеріал у пошуках найбільш вдалих дублів і «склеюють» їх);
- звукорежисера, який займається звуко-шумовим оформленням постановки;
- а також режисерів, які спеціалізуються на створенні телепередач і документального кіно, анімаційних фільмів, комп’ютерних ігор, концертів та інших масових заходів — у кожного з них є свої особливі обов’язки.
Скільки отримує режисер
Як і в багатьох інших творчих професіях, середню зарплату режисера визначити непросто. Існує багато чинників, які впливають на оплату праці цих фахівців.
По-перше, спеціалізація режисера: наприклад, творець циркових постановок отримує менше кінорежисера. По-друге, досвід, визнання таланту і популярність: двоє різних кінорежисерів можуть отримувати різні зарплати за однакові проєкти. По-третє, сам проєкт: зарплата за постановку популярного ток-шоу на телебаченні або в YouTube вища, ніж за режисуру вистави в невеликому театрі.
for april 2025
*according to 30 job postings
Salary distribution
Change in average salary
«Режиссер» in Ukraine
Які навички потрібні режисерові
- Вища освіта за фахом «режисер».
- Творче бачення і вміння пояснювати свої ідеї.
- Нестандартне мислення, увага до деталей.
- Організаторські здібності та навички управління.
- Знання основ психології, вміння працювати з різними людьми.
- Комунікабельність, почуття гумору і харизматичність.
Наскільки затребувані режисери
Режисер — престижна і модна професія, тому зараз ринок праці не відчуває нестачі режисерів. Водночас робочих місць не так багато, як фахівців, тому в цій професії спостерігається жорстка конкуренція.
Проте, освіта режисера — це великий плюс під час опанування суміжних сфер.
Number of job postings
«Режиссер» in Ukraine
Де вчитися на режисера
Режисерську освіту отримують у вишах — в інститутах і на факультетах культури.
Майбутнім абітурієнтам, які обирають професію та планують, де вчитися, в пригоді стане докладна покрокова інструкція «Вступ» від Education.ua. Скористайтеся нею, щоб розібратися з правилами вступу, підготуватися до іспитів, зрозуміти принцип зарахування, зібрати всі документи та не пропустити терміни їхньої подачі.
Share this material with your friends, post it on your social media pages, and tell your loved ones who are still unsure about what profession to choose. Everyone deserves to have a job of their dreams!
Other professions

Супервайзер
Супервайзер — це той, хто здійснює управління торговими представниками, мерчандайзерами, рекламними агентами та промоутерами.

Психолог
Психолог — це фахівець, який допомагає людям зрозуміти свої почуття та емоції, подолати стрес, тривогу, покращити самооцінку і взаємостосунки через індивідуальні консультації.