Що робить друкар
Друкар (в українській мові також інколи користуються словом «печатник») — це людина, яка займається виробництвом поліграфічної продукції. Завдяки його роботі на світ з’являються книги, журнали, газети, брошури, листівки, календарі, етикетки тощо. Робота друкаря важлива на всіх етапах виробництва поліграфії — і додрукарському, й етапі друку, і постдрукарській обробці.
- На додрукарському етапі майстер повинен вивчити технічне завдання, за необхідності підігнати макет у спеціальній комп’ютерній програмі, підготувати папір, фарби, верстати до роботи.
- Під час друку друкар стежить за роботою поліграфічного обладнання, постійно перевіряє продукцію на брак.
- На постдрукарському етапі фахівець може виконувати проклейку, обрізку, ламінування, упаковку тощо (якщо на виробництві немає окремих працівників для цих процесів, наприклад, обрізувача, пакувальника).
Також друкарі часто самі дбають про поліграфічну техніку — обслуговують і ремонтують машини.
З огляду на спосіб друку, а отже — на обладнання, яким користується фахівець, є три спеціалізації: друкар-тиснильник, друкар плоского друку і друкар глибокого друку.
Скільки отримує друкар
Зарплата друкаря зазвичай на рівні або трохи вища за середню. Багато роботодавців виплачують зарплату за системою «ставка + відсоток від виробленого», іноді ставка нараховується за кожну зміну — що більше змін відпрацювали й що більший наклад (або що більше накладів) надрукували, то вища зарплата.
for april 2025
*according to 388 job postings
Salary distribution
Change in average salary
«Печатник» in Ukraine
Які навички потрібні друкареві
- Профільна освіта.
- Уміння працювати на поліграфічних верстатах: налаштовувати, обслуговувати, ремонтувати обладнання.
- Знання програм Adobe Photoshop і CorelDRAW.
- Глибокі знання матеріалів для друку (друкар має розуміти особливості різних видів паперу, вміти змішувати фарби та інше).
Також представникам цієї професії потрібні уважність, акуратність, відповідальність, вміння приймати швидкі рішення. Не зайвою для друкаря буде фізична сила, адже на роботі доводиться часто переносити важкі рулони паперу й упаковки готової продукції.
А ось людям із поганим зором, алергією на фарбу, захворюваннями шкіри, дихальних шляхів, внутрішніх органів працювати друкарем не рекомендується.
Наскільки затребувані друкарі
Через перехід реклами та ЗМІ в онлайн-формат, професія друкаря вже не така затребувана, як 10 років тому. Але хороші майстри цінуються так само високо. Поліграфічні вироби, а також обгортки, упаковки, етикетки товарів усе ще виробляються й у великих кількостях, тож робота знайдеться.
Друкарі зазвичай потрібні на поліграфічні підприємства, у рекламні або дизайн-агентства.
Number of job postings
«Печатник» in Ukraine
Де вчитися на друкаря
Освоїти професію друкаря можна, отримавши освіту у сфері поліграфії та друкарської справи у виші або професійному коледжі. Також спеціальність можна освоїти на практиці, влаштувавшись помічником друкаря на поліграфію. Водночас у майбутньому вам усе ж доведеться подбати про отримання диплома — без нього, навіть із прекрасними навичками роботи, працевлаштуватися буде нелегко.
Майбутнім абітурієнтам, які обирають професію та планують, де вчитися, в пригоді стане докладна покрокова інструкція «Вступ» від Education.ua. Скористайтеся нею, щоб розібратися з правилами вступу, підготуватися до іспитів, зрозуміти принцип зарахування, зібрати всі документи та не пропустити терміни їхньої подачі.
Share this material with your friends, post it on your social media pages, and tell your loved ones who are still unsure about what profession to choose. Everyone deserves to have a job of their dreams!
Other professions

Зварник
Зварник — робітник, що займається зварюванням металів.

Еколог
Якщо коротко, то еколог — це спеціаліст з захисту довкілля.