Що робить вихователь
Фахівець з дошкільного виховання не просто доглядає за дітьми, коли їхні батьки на роботі, а відповідно до програми проводить з малюками заняття з математики, музики, розвитку мовлення, малювання та ліплення, фізкультури. Крім цього він:
- організовує ігри та свята;
- навчає самообслуговуванню, правилам поведінки за столом, безпеки;
- дає дітям знання про навколишній світ, систему взаємовідносин між людьми;
- рознімає і «дружить» своїх вихованців, допомагає їхній соціалізації;
- стежить за дотриманням режиму дня та безпекою дітей;
- взаємодіє з батьками та веде документацію.
Скільки отримує вихователь
Мало. Вихователі в державних садках отримують мінімальну зарплату з дуже незначними доплатами. Тому тут працюють ентузіасти, які по-справжньому люблять цю професію та дітей. Зарплата вихователів в комерційних дитячих садках вища в середньому в два-три рази.
for april 2025
*according to 1 291 job postings
Salary distribution
Change in average salary
«Caregiver» in Ukraine
Які навички потрібні вихователю
Звичайно, головне в роботі вихователя — це любити дітей. Але є компетенції, які необхідні майбутньому вихователю і обов’язково допоможуть йому в щоденній роботі.
- Терпіння, витримка та стресостійкість, вміння контролювати свою поведінку та емоції, міцна нервова система.
- Логічне й творче мислення. Не зайвим буде вміння грати на музичному інструменті, малювати, майструвати, робити прості іграшки з паперу, картону, пластиліну, виготовляти нескладні посібники для занять.
- Товариськість та вміння знайти підхід до різних дітей.
- Знання педагогічних і психологічних методик, навчання і розвитку дітей, основ безпеки життєдіяльності, надання першої допомоги.
- Володіння навичками організації виховного процесу та пізнавальної діяльність.
Наскільки затребувані вихователі
Дуже і дуже затребувані. А ще професії вихователя не загрожує науково-технічний прогрес та роботизація праці, ніколи машина не зможе замінити людину на цій роботі. До того ж в дитячих садочках геть відсутнє таке явище як ейджизм — сюди цілком реально працевлаштуватись людині будь-якого віку.
Number of job postings
«Caregiver» in Ukraine
Де вчитися на вихователя
Щоб стати вихователем, достатньо закінчити педагогічний коледж за відповідною спеціальністю. Однак в приватних дитячих садках можуть вимагати вищу педагогічну чи психологічну освіту, а також портфоліо.
Майбутнім абітурієнтам, які обирають професію та планують, де вчитися, в пригоді стане докладна покрокова інструкція «Вступ» від Education.ua. Скористайтеся нею, щоб розібратися з правилами вступу, підготуватися до іспитів, зрозуміти принцип зарахування, зібрати всі документи та не пропустити терміни їхньої подачі.
Share this material with your friends, post it on your social media pages, and tell your loved ones who are still unsure about what profession to choose. Everyone deserves to have a job of their dreams!
Other professions

Супервайзер
Супервайзер — це той, хто здійснює управління торговими представниками, мерчандайзерами, рекламними агентами та промоутерами.

Сомельє
Сомельє — людина, яка знається на вині: проводить дегустації, знає все про історію напою, як виробляється будь-який сорт і з якою їжею поєднується напій.