Job from May 17, 2024 Above average

Dispatcher (US Market)

  • 38 000 – 85 000 UAH, 38000-85000 (залежить від досвіду)
  • Pava Logistics, Inc

      Transportation and logistics; 50–250 employees
    • Lviv, вулиця Героїв УПА, 73а.
      2.8 km from centerFind on the map
    • Full-time. We are also ready to hire a student. Work experience more than 1 year. Higher education.
    This job is currently being viewed by 1 job seeker. Be the first to apply!
    • Комунікабельність
    • Відповідальність
    • Організаторські здібності
    Show all skillsRoll up skills

    Job description

    Responsibilities

    • Scheduling and dispatching drivers to appropriate locations according to predetermined schedules, customer requests or immediate needs
    • Speaking with driver/broker/customer/team to resolve any problems, issue or requests
    • Being in charge of communications and operation of your trucks
    • Being in charge of driver’s payment calculation
    • Being responsible for documentation referring to the load

    Skills

    • Excellent communication skills to collaborate with others under any type of condition
    • Excellent clerical and organisational skills to keep track of schedules, routes and personnel
    • Knowledge of computers for scheduling and other dispatching duties
    • Ability to multitask with different, and sometimes conflicting, events happening at the same time
    • Ability to work under stress and remain calm and to calm other people during rapidly changing circumstances
    • Ability to relay information in a fast-paced environment

    Terms of Work

    • Mon-Fri (+$100 for weekends shift)
    • From 2pm till 12am (Kiev Time)

    We offer

    • Salary starts from $1000 — highly depends on your previous experience (can be revised during interview immediately)
    • 14 days of paid day-off
    • Taxi bonus for office-home route

    Обов’язки

    • Планування та відправка водіїв у відповідні місця відповідно до заздалегідь визначених розкладів, запитів клієнтів або нагальних потреб
    • Розмова з водієм/брокером/клієнтом/командою для вирішення будь-яких проблем, питань або запитів
    • Відповідати за комунікації та експлуатацію ваших вантажівок
    • Відповідальність за розрахунок оплати водія
    • Відповідальність за документацію, що стосується вантажу

    Навички

    • Відмінні комунікативні навички для співпраці з іншими за будь-яких умов
    • Відмінні канцелярські та організаторські навички для відстеження графіків, маршрутів і персоналу
    • Впевнений користувач комп’ютером для планування та інших диспетчерських обов’язків
    • Здатність виконувати багато завдань одночасно з різними, іноді суперечливими ситуаціями
    • Здатність працювати в умовах стресу, зберігати спокій і заспокоювати інших людей під час швидкої зміни обставин
    • Здатність передавати інформацію у швидкоплинному середовищі

    Умови роботи

    • Пн-Пт (+100$ за вихідні)
    • З 14:00 до 12:00 (за київським часом)

    Ми пропонуємо

    • Заробітна плата від 1000$ — сильно залежить від вашого попереднього досвіду (можна переглянути під час співбесіди відразу)
    • 14 днів оплачуваної відпустки
    • Бонус на таксі для маршруту офіс-дім

    Pava Logistics, Inc

    Transportation and logistics, 50–250 employees

    Більше про компанію