Сили оборони шукають різних спеціалістів

Вакансія від 5 квітня 2024

Senior SEO Specialist

Sem Empire
Маркетинг, реклама, PR; менше 10 співробітників

Дистанційна робота

Повна зайнятість. Досвід роботи від 5 років.

Англійська — просунутий

Вакансію зараз переглядає 1 шукач. Відгукніться першим!
WordPress SEO Google My Business Комунікабельність Робота в команді Маркетинг Аналітичне мислення Контент-менеджмент
Показати всі навичкиЗгорнути навички

Опис вакансії

Hello!

We are the Semantic Empires team. The company started its journey in May 2011 and has successfully developed in the international market. The mission of our company is «You create dreams for the future. We successfully realize them.»

We are looking SEO Specialist to join our team who is experienced in implementing SEO strategies to increase website visibility and rankings.

What we expect from you:

  • Minimum 5 years of SEO work experience
  • Understanding of the basic principles of search engine operation and algorithms.
  • Excellent analytical and communication skills.
  • Ability to work in a team and effectively interact with other departments.

What you need to do:

  • Develop and refine SEO strategies to improve website positions in search engines.
  • Analyze keywords and competitive environments for effective optimization planning.
  • Collaborate with developers to implement technical changes and enhance website functionality on WordPress.
  • Optimize Google My Business listings.
  • Collaborate with the content manager to create SEO-friendly content to improve website visibility.
  • Attract crowd links (guest posts, social networks, Q/A sites, Reddit, Wiki sites, forums, etc.)
  • Monitor and analyze analytical data to identify and address optimization issues.

Our company website: https://semempire.com.ua/uk/

Interested in a vacancy? Then we are waiting for your resume!

Схожі вакансії

Senior SEO-спеціаліст
50 000 – 130 000 грн, SaaS Search Initiative LP, Дистанційно

55 000 – 130 000 грн, Repalm, Дистанційно

37 000 грн, Netrocket, агентство інтернет-просування, Дистанційно

Middle/Senior SEO Specialist (великі проєкти)
Netpeak, Дистанційно

Middle, Senior SEO-спеціаліст
30 000 – 60 000 грн, Wedex, агентство интернет-рекламы, Дистанційно

Усі схожі вакансії