Сили оборони шукають різних спеціалістів

Вакансія від 26 березня 2024

Freight broker, Logistics coordinator, Sales manager (USA)

25%

A&A Logistics USA
Транспорт, логістика; 10–50 співробітників

Київ

Повна зайнятість. Досвід роботи від 1 року.

Англійська — вище середнього

Вакансію зараз переглядає 1 шукач. Відгукніться першим!
Користувач ПК Ведення бухгалтерського обліку Комунікабельність Відповідальність Продаж Робота з клієнтами Ведення переговорів Business Process Management
Показати всі навичкиЗгорнути навички

Опис вакансії

REMOTE POSITION!

Responsibilities:

  • Managing a current book of business
  • Negotiate freight rates with customers and carriers
  • Handle day to day customer service responsibilities
  • Establish customer business and oversee account management processes.
  • Upsell and retain customers
  • Build relationships with owner-operators to further service business as needed.
  • Negotiate rates.
  • Source carriers.
  • Generate sales leads.
  • Track load status.

REQUIREMENTS

  • Freight Experience 1 year is a must.
  • Book of customers.
  • Excellent negotiation and communication skills.
  • Computer Skills.
  • Understanding of DAT, other load boards, or additional pricing technologies
  • Basic understanding of how lanes fluctuate based upon seasonality and external events

We offer:

  • Remote work environment
  • Percentage-based salary.
  • We provide you with all the needed software for work.

PLEASE DO NOT APPLY IF YOU DO NOT HAVE EXPERIENCE!

Please email or text telegram +380960081934

Схожі вакансії

Dispatcher, logistics coordinator, freight broker
35 000 – 60 000 грн, Emergo, Київ

Диспетчер зі знанням англійської, Sales manager (Logistics, USA)
100 000 – 200 000 грн, Homeland Transport, Київ

Менеджер з продажу авто із США
20 000 – 60 000 грн, Детройт, Київ

Менеджер з продажу (B2B, логістика, транспорт) авто з США
65 000 – 80 000 грн, Step by Step, HR company, Київ

Менеджер з обробки замовлень дитячого інтернет-магазину (США)
20 000 – 30 000 грн, Goodevas, Київ

Усі схожі вакансії