Наскільки ваша компанія готова брати на роботу ветеранів? Пройдіть опитування
Резюме від 14 грудня 2017 PRO

Особисті дані приховані

Цей шукач вирішив приховати свої особисті дані та контакти, але йому можна надіслати повідомлення або запропонувати вакансію.

Цей шукач вирішив приховати свої особисті дані та контакти. Ви можете зв'язатися з ним зі сторінки https://www.work.ua/resumes/3713541

Руководитель проектов

Зайнятість:
Повна зайнятість, неповна зайнятість.
Місто:
Київ

Контактна інформація

Шукач приховав свої особисті дані, але ви зможете надіслати йому повідомлення або запропонувати вакансію, якщо відкриєте контакти.

Прізвище, контакти та світлина доступні тільки для зареєстрованих роботодавців. Щоб отримати доступ до особистих даних кандидатів, увійдіть як роботодавець або зареєструйтеся.

Досвід роботи

Менеджер Индустриальных Проектов

з 10.2012 по 07.2016 (3 роки 9 місяців)
«ДХЛ Логистика (Украина)», Киев (Оказание Логистических Услуг)

•определение, цели, задачи и результата проекта.
•составление плана по подготовке и внедрению нового проекта
•определение количества и оценка стоимости ресурсов, требуемых для выполнения работ проекта
•подбор команды проекта
•подготовка необходимой документации для внедрения нового проекта
•контроль соблюдение сроков процессов проработки и выполнения заказов клиента
•контроль бюджета проекта
успешное выполнение задач согласно условий Integrated Logistic Services Contract между DHL Global Forwarding Украина и Shell Ukraine Exploration & Production в рамках проекта добычи сланцевого газа

Руководитель Отдела Продаж

з 12.2008 по 10.2012 (3 роки 10 місяців)

•контроль выполнение плана продаж
•анализ и систематизирование клиентской базы
•составление ежемесячного плана продаж
•общее руководство ,организация обучение, тренинги для сотрудников Отдела Продаж
•разработка критериев оплаты менеджеров Отдела продаж

Менеджер по Развитию Направления / Trade Lane Manager

з 02.2007 по 12.2008 (1 рік 10 місяців)

•Разработка концепции и программы мероприятий по внедрению программы Trade Lane Managements в украинском офисе DHL Global Forwarding
•Составление бюджета по Trade Lane Managements
•Контроль за выполнением и мониторинг результатов проведения TLM программы
•Организация и проведение всех корпоративных мероприятий по Trade Lane Managements
•Продажа услуг международных авиа/морских перевозок и таможенно-брокерского обслуживания

Освіта

Киевская Государственная Академия Водного Транспорта

Специальность – «Менеджмент Организаций», Киев
Вища, з 1994 по 2001 (6 років 11 місяців)

Киевское Речное Училище

Специальность – «Техник-Судоводитель», Киев
Середня спеціальна, з 1990 по 1994 (3 роки 9 місяців)

Додаткова освіта та сертифікати

Общие Вопросы Охраны Труда для Должностных лиц и специалистов,Учебно-Методический Центр Новатор

2015 , 7 дней

Правила Безопасной Эксплуатации Электроустановок , Учебно-Методический Центр Новатор

Пожарная Безопасность,Учебно Методический Центр Новатор

Правила Охраны Труда во время работы с инструментами и приспособлениями , Учебно Методический Центр Новатор

Правила устройства и и безопасной эксплуатации кранов,Учебно Методический Центр Новатор

Правила устройства и безопасной эксплуатации погрузчиков , Учебно-Методический Центр Новатор

Правила Охраны Труда на Автомобильном Транспорте , Учебно Методический Центр Новатор

Курсы Оказание Первой Доврачебной Мед.Помощи пострадавшим при несчастном случае,Учебно-Методический Центр Новатор

2016 , 3 дня

Защитное Вождение Автомобиля ,ООО "Актив Безопасность Украина"

2016,2 дня

Знання і навички

MS Excel MS Word MS Office Internet User MS PowerPoint MS Outlook Internet Explorer Email Opera Mozilla Firefox Опыт создания и реализации проекта на всех этапах Планирование бюджета на реализацию проекта,контроль исполнения Навыки делового общения, переписки, ведения переговоров Установление договорных отношений, заключение договоров Грамотно оценивать проект,определять его перспективность

Знання мов

  • Англійська — просунутий
  • Українська — вільно
  • Російська — вільно

Додаткова інформація

PERSONAL SUMMARY
A hard working, adaptable and articulate project manager with vast credible experience and demonstrated career progression. Possessing a track record of proposing multiple potential solutions for complex or new problems or processes and not afraid to make objective recommendations as to which direction should be taken. Able to work well with others and lead a team, and not afraid to challenge the status quo where appropriate and drive the decision making process. Ready to join a challenging and interesting project.
AREAS OF EXPERTISE
Risk management, Staff management, Cost control, Agile development, Setting budgets, Activities planning, Marketing, Negotiating contracts, Conflict resolution, Technology projects, Cargo operations, Transport operations.

CAREER HISTORY

Sep 2012 to Jul 2016
DHL Global Forwarding UKRAINE – Kiev, Ukraine
PROJECT MANAGER, OIL&GAS INTEGRATED LOGISTICS*

Managing of DHL Global Forwarding activities under Integrated Logistic Services Contract for Shell Ukraine Exploration & Production shale gas exploration project. Responsible for contract and technical management including financial and technical updates of any known issues/risks to DHL and Shell Management.

Duties:
•Responsible for costing, estimating and planning projects;
•Responsible for ensuring best value is obtained for the project including supplier base; use of internal and external resources;
•Maintaining and completing Project Key Performance Indicators;
•Writing detailed and summarized project progress reports;
•Identifying, costing and processing any contract variations;
•Tracking activities against the detailed project plans;
•Monitoring actual expenditure figures against project budgets;
•Organizing and facilitating Project Steering / Operating Committees meetings;
•Supervision of management team of DHL Kharkiv base (20.000 sqm open storage area, 300 sqm commercial warehouse, bonded facility, machinery, 50 employees);
•Operational contract management and daily interaction with customer;
•Supervision of HSSE and interaction with DHL HSSE management;
•Physically located 70% Kiev, 30% Kharkiv

*Dec 2015 to Jul 2016
Ad interim combining of Project Management role with CONTRACT HEALTH and SAFETY COORDINATOR functions.

Responsible to provide safe and conducive work environment to employees, evaluate the working conditions employees and educate employees & contractors on safe ways of operating machineries and avoiding accidents

Duties:
•Performed risk assessment and coordinated crisis response programs
•Supervised security measures applied by the company and modified them for better safety within Shell Project in UA
•Initiated, recommended, and supervised ergonomic projects
•Created presentations on safety techniques and performed data entry
•Analyzed the types of accidents occurred on the sites and fixed the causes
•Gathered, compiled, and presented data for safety reporting

Dec 2008 to Sep 2012
SALES & MARKETING MANAGER

In charge of a team of 8 sales representatives and responsible for leading the development and implementation of all marketing programs and strategic sales activities. Ensuring that the company’s and its customers’ goals are aligned and met. Functional areas of responsibility included Field Sales, Telesales, Trade Lane Management

Duties :
•Developing action plans for growth in target markets.
•Setting revenue and customer retention goals.
•Providing information proactively to Senior Manager, such as weekly status reports and quarterly business reviews.
•Informing sales staff of all product issues, marketing objectives & programs.
•Organizing company stands at regional trade shows and fairs.
•Maintaining active distribution in all primary markets.
•Following up all sales leads quickly and efficiently.
•Creating sponsorship packages and seeking out partner sponsors.
•Maintaining on-going client communications via email, phone & in-person.
•Identifying bottlenecks in the sales process and initiating corrective actions.
•Conducting business performance reports.
•Developing sustainable business pipelines that resulted in new account acquisitions.

Feb 2007 to Dec 2008
ASIA PACIFIC TRADE LANE MANAGER

Duties:
•Collaborate with the sales channel in identifying new opportunities.
•Collaborate with Account Executive to close a Target Customer List
•Served as liaison between the ASPA (Asia Pacific Region Countries) and Ukraine.
•Encouraged teamwork to enhance work environment and focus on solutions.
•Provided guidance on ASPA customs rules and regulations.
•Monitored monthly customer transactions to maintain consistent volumes and reported any down trading to Account Executives
•Travels over ASPA region for interaction with DHL counterparts and customers

Інші резюме цього кандидата

Схожі кандидати

Усі схожі кандидати

Кандидати за містами

Порівняйте свої вимоги та зарплату з вакансіями інших підприємств: