- 10 min reading
- 2493
Ветерани не вказують військовий досвід у резюме, хоча роботодавці готові надавати їм перевагу, — дослідження
Work.ua проаналізував, які українські компанії готові надавати ветеранам перевагу при працевлаштуванні, у яких областях ринок праці найбільш дружній до людей з військовим досвідом і чи розцінюють самі ветерани службу в Силах оборони як досвід роботи.


«Робота для ветеранів» ➡️ «Перевага ветеранам»
Раніше на Work.ua роботодавці могли позначити свою вакансію як таку, що підходить ветеранам. Але у листопаді 2024 року ми переосмислили цей фільтр. Бо фактично будь-яка робота є підхожою для ветерана, якщо він хоче на ній працювати.
Натомість на Work.ua з’явилася позначка «Перевага ветеранам». Вона означає, що при виборі серед декількох кандидатів за інших рівних умов компанія надасть перевагу ветеранові.
І це не лише про вдячність і повагу. Під час військової служби активуються такі навички, як вміння працювати в команді на спільний результат, ухвалювати рішення в умовах невизначеності, стресостійкість, адаптивність та відповідальність. Вони є універсальними та корисними у сферах управління, логістики, технічного обслуговування, освіти, охорони тощо.
Тож для багатьох посад військовий досвід є цінною й унікальною перевагою.
А щоб ветерани могли заявити про свій досвід, ми додали у резюме позначку «Я — ветеран російсько-української війни». Це підвищить видимість військового досвіду і його цінність на ринку праці.
У цьому дослідженні ми хочемо зʼясувати:
- чи готові українські компанії надавати перевагу ветеранам, а якщо так — на які посади;
- чи вказують ветерани свій військовий досвід у резюме.
У 4% вакансій перевагу нададуть ветеранам
У січні 2025 року 5 797 пропозицій роботи мали позначку «Перевага ветеранам». Це трохи більш як 4% з-поміж усіх вакансій на Work.ua.
Хто, де та на які посади наймає ветеранів?
Найбільшу частку вакансій з перевагою ветеранам бачимо в Миколаївській, Рівненській, Тернопільській і Чернівецькій областях. А от найнижчу — в Херсонській. Цікаво, що коли в червні 2024 року ми аналізували вакансії з фільтром «Для ветеранів», саме ця область була лідером! Зараз же лише одна вакансія на Херсонщині має відповідну позначку.
Найбільшу частку вакансій з перевагою ветеранам мають роботодавці із таких галузей економіки:
- «Охорона, безпека, оборона» — 9%;
- «Машинобудування» — 8%;
- «ЗМІ, медіа» — 8%;
- «Сили оборони» — 7%;
- «Енергетика» — 7%;
- «Будівництво, архітектура, дизайн інтер’єру» — 7%.
«Агромат» і «Аврора» — які компанії готові надавати перевагу ветеранам
Work.ua проаналізував, у яких компаніях найбільша частка вакансій має позначку «Перевага ветеранам».
- «Агромат» — 69% від загальної кількості вакансій цієї компанії мають позначку «Перевага ветеранам», 38 пропозицій.
- Служба підтримки Центру рекрутингу української армії — 51%, 26.
- «Територія min» — 46%, 23.
- «Фокстрот» — 31%, 144.
- Ковельська філія Волинського обласного центру зайнятості — 30%, 18.
- «Юнiк Трейд» — 28%, 14.
- «Національна суспільна телерадіокомпанія України» — 24%, 25.
- Shell Ukraine — 23%, 16.
- Fozzy Group Логістика — 21%, 34.
- «Омега» — 20%, 11.
Також хочемо відзначити роботодавців, які створюють велику кількість робочих місць, де надають перевагу ветеранам: «Аврора» (163 вакансії, що становить 15% від усіх пропозицій роботи в компанії), «Сільпо» (75, 10%), Snack Production (26, 10%).
На яких посадах роботодавці бачать ветеранів
Розподіл вакансій, де компанії нададуть перевагу ветеранам, показує, що роботодавці бачать їх у стереотипно чоловічих сферах, як-от транспорт, звʼязок, охорона.
- «Транспорт, автобізнес» (810 вакансій з перевагою ветеранам, що складає 8% у цій категорії): водій, експедитор, водій-міжнародник, автослюсар, механік.
- «Будівництво, архітектура» (483, 7%): електрик, різноробочий, зварювальник, установник, інженер-проєктувальник.
- «Охорона, безпека» (567, 7%): охоронець, військовослужбовець, командир відділення, номер обслуги взводу.
- «Робочі спеціальності, виробництво» (1 455, 6%): вантажник, різноробочий, слюсар, електрик, механік, зварювальник.
- «Телекомунікації та зв’язок» (391, 6%): електрик, системний адміністратор, спеціаліст технічної підтримки, оператор агродрона.
Ще декілька висновків щодо вакансій, які роботодавці позначають фільтром «Перевага ветеранам»:
- 43% пропозицій роботи для ветеранів позначені також як «Для людей з інвалідністю».
- 58% вакансій, де компанія надасть перевагу ветеранам, вимагають досвід роботи.
- 8% таких вакансій передбачають віддалений формат роботи.
Ветерани не розцінюють військовий досвід як досвід роботи
Разом із фільтром «Перевага ветеранам» Work.ua надав можливість шукачам додавати в резюме позначку «Я — ветеран російсько-української війни». Наразі її використав 4 686 кандидатів — менш як 1% від загальної кількості шукачів на сайті. І хоча наразі немає точних офіційних цифр щодо кількості демобілізованих ветеранів, розуміємо, що реальна цифра набагато більша.
Найчастіше шукачі-ветерани розміщують резюме в таких категоріях:
- «Транспорт, автобізнес»: водій, експедитор, водій-міжнародник, механік, інкасатор, автослюсар.
- «Охорона, безпека»: охоронець, начальник охорони, військовослужбовець, командир відділення.
- «Адмiнiстрацiя, керівництво середньої ланки»: начальник відділу, адміністратор, керівник відділу продажу, начальник виробництва.
- «Робочі спеціальності, виробництво»: різноробочий, вантажник, зварювальник, механік, електрик.
- «Продаж, закупівля»: менеджер з продажу, менеджер по роботі з клієнтами, торговий представник, менеджер з закупівель.
- «Логістика, склад, ЗЕД»: комірник, кур’єр, логіст.
Як бачимо, значна частка посад співпадає з вакансіями, на які роботодавці готові надавати перевагу ветеранам.
Як аналізувати шукачів-ветеранів, то здебільшого це чоловіки (87%) віком 35-45 років (49%).
Майже пʼята частина з них — 18% — вказали, що не мають досвіду роботи. Хочемо звернути увагу, що це не так. Адже військовий досвід — це теж досвід роботи, і ви можете вказати його в резюме.
Про те, як описувати здобуті на війні навички у резюме, щоб рекрутер зрозумів їхню цінність, ми розповідали в матеріалі за посиланням.
Які якості ветеранів особливо цінують роботодавці
Запитали у представників компаній-лідерів за кількістю вакансій з перевагою ветеранам про те, які навички вирізняють їх з-поміж інших шукачів.
Досвід ветерана — це унікальний набір якостей, який є цінним активом на ринку праці. Загартовані в екстремальних умовах, ветерани вирізняються стресостійкістю та адаптивністю — якостями, що є критично важливими в сучасному світі, де зміни відбуваються дуже швидко.
Уміння працювати в команді та відповідальність — ще дві важливі переваги ветеранів. Служба навчила їх злагоджено діяти в колективі, чітко виконувати завдання та брати на себе відповідальність за результат. Ці риси роблять їх надійними співробітниками, здатними не тільки підтримувати командний дух, але й зміцнювати робочі процеси.
Серед інших кандидатів ветеранів вирізняє ще й їхня організованість та вміння братися за складні завдання. Вони звикли до дисципліни, вміють планувати свою роботу і не бояться труднощів. Тому легко справляються з будь-якою роботою і завжди готові проявити ініціативу та знайти креативне рішення для нестандартного завдання.
Стресостійкість, командність, відповідальність, самоорганізованість, адаптивність та готовність до складних завдань — ось ті якості, які роблять ветеранів унікальними фахівцями. Вони не тільки відповідають вимогам сучасного ринку праці, але й здатні підвищувати його стандарти. Їхній досвід — це потужний ресурс для будь-якої сфери діяльності.
Компанія «Фокстрот» активно залучає ветеранів до роботи в команді: як співробітників, що вже демобілізувалися, так і зовнішніх кандидатів. З моменту перших повернень наших колег-захисників (ми їх називаємо в команді #ротаФокстрота), ми бачимо, що після отримання військового досвіду кожен із них має додаткові soft skills, які допомагають бути ефективнішими при виконанні завдань у цивільній професії.
Ці якості формуються та посилюються через досвід, практику та усвідомлення.
- Підсилюється навичка командної роботи, ефективної комунікації та спрямованість на досягнення спільної мети з використанням нестандартних ідей та рішень.
- Покращується адаптивність, гнучкість та відкритість до змін. Це допомагає швидко реагувати на зміни процесів у компанії, які зараз відбуваються дуже часто.
- Здобувши військовий досвід, співробітники починають швидко та критично оцінювати ситуацію, виявляючи ризики для прийняття обґрунтованого рішення.
- Та, найголовніше, ветерани виявляють бажання та здатність до навчання. Це дозволяє в короткий період опанувати нову професію чи ознайомитись зі змінами, які відбулися у процесах під час їхньої відсутності.
ЗІ своєї сторони ми у «Фокстрот» створили програму реінтеграції ветеранів, пропонуємо підтримку команд, проводимо навчання серед усіх співробітників для того, щоб максимально полегшити повернення ветерана до цивільного життя. Це дозволяє ветерану швидко адаптуватися на роботі, глибше розкрити отримані під час військового досвіду навички та підвищити результативність команди.
5 comments
To leave a comment, you need to sign in.
Щось, геть далеке, фахівці по роботі з персоналом, тут наговорили - узагальнені і не конкретні речі.
Ветерани різні і має бути маса різних пропрацьованих сценаріїв в межах одного бізнесу, шаблон тут не підійде...
Я бачу повно піару щодо надання коштів ветеранам на їх бізнес, але ніхто не говорить, що буде, якщо не піде бізнес. Але 100% ці випадки є... Це бізнес - у когось пішло, у когось ні; ніхто не зобов'язаний у тебе купувати чи замовляти, бо ти ветеран; конкуренцію ніхто не відміняв...