- 18937
Як вберегти психічне здоров'я під час пошуку роботи
Процес працевлаштування може бути досить виснажливим і негативно позначитися на психіці людини. Work.ua розповідає, як залишатися оптимістом і зберегти ментальне здоров'я.

Сьогодні зовсім не обов’язково щодня ходити на співбесіди у різні компанії, щоб більше дізнатися про самого роботодавця і про посаду. Або нести роздруківки з резюме в різні офіси, щоб про вас згадали в першу чергу, коли звільниться місце. З появою інтернету процес працевлаштування став менш фізично виснажливим, адже отримати детальну інформацію про компанію та про посаду, яку вона пропонує, можна просто на сайті з працевлаштування.
Та разом з тим психологічний тиск на шукача залишається досить високим. Кандидати можуть почуватися незатишно й одразу після втрати роботи, коли виникає потреба шукати нову, і коли вирішують, чи відгукнутися їм на певну вакансію, й доки чекають відповіді від роботодавця, і якщо вона виявляється незадовільною.
Безперечно, всі ці переживання можуть позначитися на психічному стані людини. Але Work.ua прагне, щоб пошук роботи проходив якомога легше і результативніше, тому ділиться з читачами 5 важливими порадами. Ці дії допоможуть кожному, хто відчуває психологічний дискомфорт через пошук роботи, позбутися його і вийти на нове місце свіженьким, оптимістичним і готовим до будь-яких викликів.
Спілкуйтеся
Коли ви шукаєте роботу, можете почуватися ізольованим — ніби ви Робінзон Крузо на безлюдному острові, де допомоги можна чекати лише від себе самого. Але замикатися в собі під час працевлаштування — небезпечне рішення. Згадайте, навіть у Робінзона був П’ятниця.
Позбутися почуття, що ви одні проти всього світу, допоможе звичайнісіньке спілкування. З близькими, друзями, навіть з колишніми колегами, якщо товариські стосунки збереглися після звільнення.
«Вам може бути важко, страшно або соромно звертатися до людей під час пошуку роботи, але розмови з сім’єю або друзями, навіть якщо вони не про роботу, корисні для вашого психічного здоров’я», — говорить психологиня Сабріна Рід.
До речі, своїми переживаннями, радощами, враженнями від пошуку роботи можна ділитися не тільки з близькими людьми, але і з іншими шукачами на різних форумах, у соціальних мережах або просто в коментарях під цією статтею.
Пам’ятайте про свої інтереси
Іноді виснажлива рутина пошуку роботи може переважити все і змусити забути про чудесну мету, до якої ви йдете, — улюблена робота в хорошій компанії з відмінною зарплатою і дружним колективом. Щоб усі зусилля, покладені на працевлаштування, не здавалися марними, варто час від часу нагадувати собі, що чекає вас у фіналі.
І, звичайно ж, на самому початку пошуку нової роботи чесно скажіть собі, вас влаштовує поточна сфера діяльності або ви хотіли б її змінити — на користь того, що дійсно захоплює.
«Подумайте про те, що вас вабить від природи, що вам подобається, про свої навички та сильні сторони, і рухайтеся до них, — радить Сабріна Рід. — Заняття улюбленою справою дають нам надію на майбутнє і зміцнюють позитивний настрій. І ці емоції тримають нас в правильному напрямку, коли ми шукаємо роботу».
Змініть ставлення до невдач
На шляху до роботи мрії вам можуть зустрітися різні труднощі. Щоб завжди залишатися у формі, не втрачати мотивації, невдачі не варто сприймати, як щось остаточне і безповоротне.
«Якщо нам відмовляють у посаді або ми не отримуємо відповіді від роботодавця, то часто відразу починаємо думати „Я недостатньо хороший“, — зауважила психологиня. — Але такі думки ніяк не допоможуть надалі».
Якщо вам телефонує рекрутер з відмовою, не піддавайтеся бажанню одразу кинути трубку, щоб було більше часу картати себе за невдачу. Краще запитати у співрозмовника, що було не так і змусило роботодавця відмовитися від вашої кандидатури. У результаті ви можете з’ясувати, над чим слід попрацювати в майбутньому — отримаєте орієнтир, куди рухатися надалі.
А можливо, рекрутер навіть потішить вас, зазначивши, що ви занадто кваліфіковані для вакансії. І ця оцінка допоможе зрозуміти, що вам можна без коливань претендувати на вищу посаду.
Ставте невеликі цілі
«Ставте перед собою одну маленьку мету, яку потрібно досягати кожен день, — радить Рід. — Коли ми досягаємо невеликих цілей, це надає імпульс, і ми отримуємо позитивні відгуки, щоб продовжувати йти та досягати нашої мети».
Хоча вашою головною ціллю може бути забезпечення себе хорошим місцем роботи, розбивши її на більш дрібні кроки, ви набагато спростите завдання. А ще це поліпшить ваше психічне здоров’я.
Ці кроки можуть виглядати як «оновити моє резюме», пізніше «попросити друга переглянути моє резюме», а потім «надіслати два відгуки на вакансії до кінця наступного тижня» і так далі.
Виробіть збалансований розпорядок дня
Коли ви шукаєте роботу, абсолютно необхідно мати розпорядок дня, який дозволить приділяти час своєму емоційному і фізичному здоров’ю.
«Фізичні вправи, такі як прогулянки, плавання або розтяжка, повинні бути частиною вашого повсякденного життя, — говорить Сабріна Рід. — Іноді ми зосереджуємося на пошуку роботи протягом тижня, а потім обіцяємо собі прогулятися на вихідних. Але не можна так стримувати свій добробут».
Обов’язково робіть одну невелику справу з пошуку роботи кожен день, а потім виділяйте час, щоб вийти на вулицю і добре відпочити. Не забувайте, психічне здоров’я, спорт і сон йдуть рука об руку — складіть собі нехай і не суворий, але графік, в якому буде час і на пошук роботи, й на все перераховане.
За часів, коли COVID-19 впливає на всі сфери нашого життя, зокрема ускладнює працевлаштування, виконання цих простих дій може допомогти вам отримати енергію, щоб довести пошук роботи до кінця і при цьому не забувати піклуватися про своє психічне благополуччя.
За матеріалами Seek
76 comments
To leave a comment, you need to sign in.
Давайте, не сдерживайте себя, напишите свои мысли по этому поводу.
Сидеть за моником, корить себя, думать "ай какие все уроды". Да, это сильно помогает.
"Бойся не действия, бойся бездействия. Наметь цель и выкинь все остальное из головы".
Глеб Таранов, кличка Таран
Книга Д'якова "К Свету".
Видите, как всё просто оказывается, а мы тут нюни распускаем:)
Измениться отношение к вещам, но легче уж точно не станет.
Без вдохновения нет достижения.
Кто везде, тот нигде.
Душу и сердце в работу вложи, каждой секундой в труде дорожи.
Без успеха в учебе нет успеха в труде.
Без волнения, без заботы не жди радости от работы.
Без любви к делу не станешь мастером.
Ешь до поту, работай до ознобу - дело пойдет споро.
Золотые ручки у того, кто обучился хорошо.
Без усилий нет успеха.
Кто бывает стоек, тот достигает того, чего желает.
Бей галку и ворону, добьешься и до ясного сокола.
Берись - не торопись, а работай - не ленись.
Борись с трудностями умом, а с опасностями - опытом.
Кто за все берется, тому ничего не удается.
В мелких делах и большое дело утопить можно.
Не испортив дела, мастером не будешь.
Берись за то, к чему ты годен.
Не портит, кто не делает.
Делай дело на день раньше, но не на секунду позже.
В мире нет трудных дел - нужны лишь усердные люди.
Я за отношение к себе самому.
Ок, делаешь глупую работу - сделай ее иначе, напиши скрипт, сделай какую-либо иную автоматизацию/оптимизацию.
А вот когда ты это делаешь - "зачем". Да? Давай сам поделай, что запоешь. Результат необходим? Будет и лучше, и продуктивнее.
Пересмотрел давно, не отступлюсь. Никто и никогда за тебя не подумает. Ждать нечего, сядь и сделай сам.
Да, я IT-шник.
Устал от этой предвзятости, делаю. Пока нет работы, особого энтузиазма нету, но ничего другого нету - что-то делаю.
Поговорить, легче всего.
Работодатели бьют тревогу, а чиновники признают, что отток рабочей силы за границу уже влияет на темпы экономического развития Украины, а вскоре может стать и одним из главных факторов риска.
600 вакансий свободны на предприятиях группы "Интерпайп" в Днепре и Никополе.
Об этом в начале марта сообщил директор по экономике и финансам группы Денис Морозов.
По его словам, на предприятиях не хватает квалифицированных работников из-за оттока кадров за границу.
"Мы уже видим финансовые потери, связанные с отсутствием персонала", - заявил он в интервью бизнес-порталу UAprom.
Денис Морозов также утверждает, что сейчас украинские металлургические предприятия конкурируют за работников не между собой, а с польскими работодателями.
"Польша, как пылесос, вытягивает трудоспособное население Украины", - говорит представитель "Интерпайп".
Он утверждает, что его компания пытается быть ответственным работодателем: предлагает зарплаты "выше средних" и широкий социальный пакет.
Но найти новых работников становится все труднее.
Польская волна: как украинцы поехали на заработки
Покинуть Украину: "диванная" эмиграция или реальная угроза?
Трудовые мигранты дали бюджету в 5 раз больше, чем инвесторы
Украинцы в Польше: на стройке и в бизнесе.
А они "ну надо подумать, решить"...
Тьфу, идиотизм.
Человек интересен своими навыками, готов работать, а посему он нужен компании.
Тут холодный расчет, никому не нужны твои внутренние миры, переживания, амбиции.
Пусть пишут все, что угодно, и говорят, но как показывала практика - молчи, говори, то что хотят слышать, все свое оставь при себе.
Лично много видел, да только час от часу не легче, все одно и тоже.
Ты нужен, интересен - ок, в ином случаи - пока.
А вот когда ты выше, а предлагают хуже, при этом удивляются "как".
Цинизм все это, как ты стал интереснее как сотрудник, ой как они прибегут. Ничего нового.
Вижу возможные проблемы, специально читаю негативные отзывы о месте работы которое заинтересовало.
До просмотра соц. сетей и прочих електронных ресурсов компании и "обзвона" потенциальных будущих колег не дошел.
Я не вижу себя ни на одной вакансии, пишу через силу и обстоятельства.
Даже не знаю.
Ну и я хотел сдать права, купить дешевую машину, типа жигули, но потом перехотел, так как опасно. Деньги есть "сидеть дома".
То что сейчас нужны затычки, и плевать, что ты делал, что умеешь, какие цели, что можешь сделать.
Ты явно выше стоишь и можешь намного больше, чем тебе предлагают, но нет, так нельзя, отказывать.
У компании есть место, знаком, изучишь, что-то и лучше знаешь, либо что-то гораздо лучше.
Нет, давай на какую-то ерунду, может и доработаешься до выше, лет через 10. Ну надо ведь поработать, а кандидат вроде 0 полный.
Столько маразма, а те кто идут на зам. начальника, тоже пойдут на низы сразу работать? Нет, конечно. Но ведь они о работе ничего не знают - нет, не будут. А тебе надо.
Сплошной негатив, ничего более.
Причём выбор же обоюдный, как у кандидата так и у работодателя.
Это просто обьявления и не больше по сути.
Везде тот-же отдел кадров или hr, разницы нет, если одно и тоже.
Я находил вакансию ведущего инженера микроконтролеров на завод пол года назад. (Хотя у меня уровень тогда ниже был, ну мягко говоря не ведущий)
Пришел поговорить, но понял, что мне не подходит.
Хотя завод внешне крутой, чистенький-по рабочему всё (хотя, есть к чему придраться).
Я даже не думал, что в Украине такое есть. (но это внешне, а так кто знает).
Просто представил, как оно возможно примерно будет там в будущем для меня и решил не ити.
На другом заводе не было ни обьявлений и телефон в отделе кадров молчал, даже телефон в приемной.
Я просто пришел туда без приглашения, сказал, что нужна работа.
Спросили професию, потом сказали, что вакансий нет вообще никаких.
На другие вакансии, что отправлял резюме, то странным образом совпадало то, что читал про них.
Ну я просто в поиске икал отзывы по компании.
Ну тоесть, если писали, что молча забивают на втором этапе собеседования, то у меня было тоже самое.
Ну я о том, что вакансии реальные были, просто не подошло, ну так бывает.
Ну и у всех немного по разному, разные жизни, разные цели, разные професии, желаю вам не терять сил и надежд ;).
P.S.
Если что, то я сам безработный, уже с этого апреля 2020.
Вакансія від 6 листопада 2020
Хімік-технолог
7 000 – 10 000 грн · +премії
Альфарус
Промисловість, виробництво; 10–50 співробітників
Київ
Ирина Викторовна · 044-258-00-58
Повна зайнятість, готові взяти студента. Вища освіта.
Опис вакансії
На науково-виробниче підприємство на постійну роботу потрібен співробітник з вищою хімічною, або фармацевтичною освітою. Займатися потрібно аналізом, очищенням та синтезом хімічних реактивів та субстанцій високої якості. Виробництво в Вишневому Київської обл. Надійне сполучення з містом (маршрутки, або електричка). Зарплата в залежності від кваліфікації та практичних навичок.
Тел. 067−318−97−56
066−411−31−71
Ви вже відгукалися на цю вакансію 07.09.2019, 07.12.2018
Які питання? Мабуть, за маленькі гроші потрібно працювати, як раб на копалинах урану...А хімія таки різна буває. Часто від виконавця в процесі роботи вимагають скласти новий оригінальний синтез-рецепт, який запатентують без твоєї участі на ім'я керівника, а тебе, як зарепетуєш чи ні, виженуть, хоча в США і домогосподарці, що запропонувала вигоду від плаваючого мила тощо, виплачують гонорар кілька (надцять) сотень тисяч або процент від прибутку...