Що робить токар
Робота токаря поєднує у собі ремесло та мистецтво. Разом із тим, що токар обробляє різні поверхні, нарізає, свердлить, калібрує, використовуючи у якості заготовок метал та інші матеріали, він до того ж як справжній художник-скульптор здатен створити із неотесаної заготовки певну довершену деталь.
Токар самостійно вибирає інструмент, який буде використовувати у роботі, визначає швидкість та глибину різання, регулює процес обробки та виготовляє виріб у відповідності до креслення.
Додатково токар перевіряє, чи відповідає виготовлена деталь вказаним у кресленнях розмірам, чистоті та точності обробки, аби запобігти браку. У роботі токар використовує різноманітні вимірювальні інструменти та пристрої. Професія має 5 розрядів — від 2 до 6.
Залежно від того, на якому станку працює токар та які обов’язки виконує, виділяють різні спеціальності: є токар-карусельник, який обробляє масивні деталі з великим діаметром, токар-фрезерувальник, токар-універсал і токар-розточувальник. Найбільш затребуваною професією є токар-універсал.
Скільки отримує токар
Зарплата токаря різниться у залежності від досвіду та місця роботи. Може складатися з окладу та премій. Також спеціаліст може підвищувати розряд та підвищувати таким чином рівень своєї зарплати.
for april 2025
*according to 668 job postings
Salary distribution
Change in average salary
«Turner» in Ukraine
Які навички потрібні токарю
- Знати різноманітні методи обробки деталей.
- Мати навички роботи на токарному верстаті.
- Знати властивості та особливості матеріалів, з якими працює.
- Вміти правильно читати креслення.
- Обов’язково знати та дотримуватися правил техніки безпеки. Крім того, токар обов’язково має знати правила користування технічним обладнанням, із яким працює.
- Варто мати швидку реакцію, гарний зір та зорово-моторну координацію, бути фізично витривалим.
Наскільки затребувані токарі
Професія токаря затребувана, спеціалісти потрібні на комунальних, монтажних, будівельних підприємствах.
Number of job postings
«Turner» in Ukraine
Де вчитися на токаря
Професію токаря 2 або 3 розряду можна здобути, закінчивши профільне технічне училище. Як правило, студенти також проходять практику на різних підприємствах, де функціонують токарні майстерні. Можна закінчити виш, що дає право бути керівником групи токарів або працювати керівником цеху. Крім того, можна закінчити спеціальні курси.
Майбутнім абітурієнтам, які обирають професію та планують, де вчитися, в пригоді стане докладна покрокова інструкція «Вступ» від Education.ua. Скористайтеся нею, щоб розібратися з правилами вступу, підготуватися до іспитів, зрозуміти принцип зарахування, зібрати всі документи та не пропустити терміни їхньої подачі.
Share this material with your friends, post it on your social media pages, and tell your loved ones who are still unsure about what profession to choose. Everyone deserves to have a job of their dreams!
Other professions

Офіс-менеджер
Офіс-менеджер забезпечує безперебійну роботу офіса. І хоча ця професія відносно нова, вона користується дуже високим попитом.

Поліцейський
Поліцейський — це хранитель правопорядку, уповноважений державою на те, щоб захищати закон, запобігати злочинам або усувати їхні наслідки. Загалом, поліцейський робить так, щоб справедливість перемагала (в рамках закону).