День працівників металургійної та гірничодобувної промисловості

Токар

Токар — це той, хто за допомогою токарного станка перетворює необроблені заготовки без форми у різні деталі з дерева, металу, пластику, органічного скла, смоли тощо.

372
вакансії
22 500
середня зарплата
задоволеність

Що робить токар

Робота токаря поєднує у собі ремесло та мистецтво. Разом із тим, що токар обробляє різні поверхні, нарізає, свердлить, калібрує, використовуючи у якості заготовок метал та інші матеріали, він до того ж як справжній художник-скульптор здатен створити із неотесаної заготовки певну довершену деталь.

Токар самостійно вибирає інструмент, який буде використовувати у роботі, визначає швидкість та глибину різання, регулює процес обробки та виготовляє виріб у відповідності до креслення.

Додатково токар перевіряє, чи відповідає виготовлена деталь вказаним у кресленнях розмірам, чистоті та точності обробки, аби запобігти браку. У роботі токар використовує різноманітні вимірювальні інструменти та пристрої. Професія має 5 розрядів — від 2 до 6.

Залежно від того, на якому станку працює токар та які обов’язки виконує, виділяють різні спеціальності: є токар-карусельник, який обробляє масивні деталі з великим діаметром, токар-фрезерувальник, токар-універсал і токар-розточувальник. Найбільш затребуваною професією є токар-універсал.

Скільки отримує токар

Зарплата токаря різниться у залежності від досвіду та місця роботи. Може складатися з окладу та премій. Також спеціаліст може підвищувати розряд та підвищувати таким чином рівень своєї зарплати.

Середня зарплата
22500 грн
Розподіл зарплат
15 000 грн
39 000 грн

В середньому «Токар» в Україні заробляє 22500 грн. Це медіана заробітних плат за даними з 790 вакансій, розміщених на Work.ua із заголовком «Токар» і за схожими запитами-синонімами «Turner», «Фрезерувальник», «Верстатник» та ін. за останні 3 місяці. Діапазон, що містить медіану, виділено на графіку.

Які навички потрібні токарю

  • Знати різноманітні методи обробки деталей.
  • Мати навички роботи на токарному верстаті.
  • Знати властивості та особливості матеріалів, з якими працює.
  • Вміти правильно читати креслення.
  • Обов’язково знати та дотримуватися правил техніки безпеки. Крім того, токар обов’язково має знати правила користування технічним обладнанням, із яким працює.
  • Варто мати швидку реакцію, гарний зір та зорово-моторну координацію, бути фізично витривалим.

Переваги та недоліки в роботі токаря

    • Творчість. Можливість створити з необроблені заготовки без форми щось прекрасне.
    • Можливість впливати на рівень своєї зарплати, підвищуючи кваліфікацію та розряд.
    • Можливість кар’єрного росту через підвищення кваліфікації. Можливо також дорости до керівника групи токарів або керівника цеху.
    • Затребуваність професії. Токарі потрібні на багатьох виробництвах.
    • Фізично важка праця.
    • Монотонність та рутинність роботи. Треба виконувати одні й ті ж операції щодня.
    • Можливі некомфортні умови праці (холодний або, навпаки, спекотний цех, шум, шкідливість).
    • Робота на ногах. Можливі професійні захворювання рук, спини, ніг, шиї та очей.
    • Необхідність постійно дотримуватися правил техніки безпеки. В іншому разі можливі порізи, травми, опіки.

Як самі токарі оцінюють свою професію

За даними опитування Work.ua серед зареєстрованих шукачів із досвідом роботи токарем.

Кар’єрне зростання

2.5

Зарплата

2.5

Задоволеність професією

4.0

Безпека

2.0

Баланс між роботою та життям

4.5

Наскільки затребувані токарі

Професія токаря затребувана, спеціалісти потрібні на комунальних, монтажних, будівельних підприємствах.

372
вакансії на сайті

Де вчитися на токаря

Професію токаря 2 або 3 розряду можна здобути, закінчивши профільне технічне училище. Як правило, студенти також проходять практику на різних підприємствах, де функціонують токарні майстерні. Можна закінчити виш, що дає право бути керівником групи токарів або працювати керівником цеху. Крім того, можна закінчити спеціальні курси.

Майбутнім абітурієнтам, які обирають професію та планують, де вчитися, в пригоді стане докладна покрокова інструкція «Вступ» від Education.ua. Скористайтеся нею, щоб розібратися з правилами вступу, підготуватися до іспитів, зрозуміти принцип зарахування, зібрати всі документи та не пропустити терміни їхньої подачі.


Ще більше інформації про курси та навчальні заклади.

Поділіться цим матеріалом з друзями та знайомими, запостіть його у себе в соціальних мережах, розкажіть про нього родичам, які не можуть визначитися з майбутньою професією. Адже кожен гідний отримати роботу своєї мрії!

Інші професії

Водій

Водій

Професія водія вельми романтична. Адже більшість часу водій проводить сам на сам з дорогою, своїми думками та «баранкою».

Хореограф

Хореограф

Хореограф — це людина, яка займається вивченням і викладанням танцювального мистецтва, а також постановкою танцювальних творів.