Resume from January 4, 2021 PRO

Денис

Lead 3D artist, 3 500 UAH

Employment:
Full-time, part-time.
Age:
36 years
City of residence:
Kyiv
Ready to work:
Kyiv, Remote

Contact information

The job seeker has entered a phone number, email, address and LinkedIn.

Work experience

Lead 3d Artist

from 05.2020 to now (4 years)
DataArt, Київ (outsourcing)

-Менеджмент команды в т.ч. сабконтрактеров (3-10 человек) 3d/2d художников, аниматоров, техартиста
-Контроль качества, выдача фитбеков
-Создание технических и визуальных требований для игры
-Долгосрочное планирования проекта с разбивкой на спринты, планирование выполнения задач командой
-Распределение задач между командой
-Обмен знаниями с коллегами.

3d Vehicle artist Freelance

from 08.2019 to 11.2019 (3 months)
N-iX, Львів (outsourcing)

High Poly/Low poly modeling, unwrapping, texturing the space ships for Stellaris

3d Weapon/Vehicle artist

from 05.2019 to 08.2020 (1 year 3 months)
L3D Studio, Kiev (outsourcing)

Modeling and texturing vehicles and weapons for AAA games (War Thunder, Enlisted e t.c.)

3d Artist Freelance

from 02.2019 to 02.2019 (less than a month)
TRACE Studio, Санкт-Питербург (outsourcing)

High Poly/Low poly modeling, unwrapping, texturing the assets for War Robots (mobile game)

from 12.2018 to 02.2019 (2 months)
MEGALADON Games, Дніпро (outsourcing)

High Poly/Low poly modeling, unwrapping, texturing the mech for Between Realms

Senior 3d Artist

from 05.2017 to 07.2020 (3 years 2 months)
DataArt, киев (outsourcing)

-Создание графического игрового контента под Unity (моделирование High Poly/Low Poly, текстурирование, запекание и создание карт нормалей) в т.ч. для мобильных устройств.
-создание контента под AR, VR.
-эстимирование
-создание пайплайна проектов
-стандартизация и создание технических требований и документов
-обмен знаний с коллегами

3d художник

from 07.2014 to 05.2017 (2 years 10 months)
3d-Molier-Studio, Киев (аутсорс)

Обязанности:
-моделирование по заданным концептам
-фотореалистичный текстуринг
-визуализация
-двухсторонний контакт с лид-артистом
-работа в сжатые сроки
-соблюдение высоких требований спецификации

Education

ДонНАСА

Менеджмента, Макеевка
Higher, from 2009 to 2013 (3 years 8 months)

Additional education and certificates

ArtClub (Autorized Training Center AUTODESK

2015, 3 month

МАКЕЕВСКАЯ ДЕТСКАЯ ХУДОЖЕСТВЕННАЯ ШКОЛА

1997, 3 года

Knowledge and skills

Adobe Photoshop Autodesk 3ds Max ZBrush Adobe Substance 3D Painter Blender V-Ray Текстурирование 3D-Coat Adobe Substance 3D Designer PBR Foundary Mari

Language proficiencies

English — average

Additional information

Порфолио (к сожелению основную массу работ выложить нельзя в связи с NDA):

Проекты: War Thunder, Enlisted, 2 unannounced AAA projects

Я люблю то, что я делаю.

Similar candidates

All similar candidates

Compare your requirements and salary with other companies' jobs: