Resume from October 16, 2018

Игорь

Программист C/C+

Employment:
Full-time.
Age:
50 years
City:
Odesa

Contact information

The job seeker has entered a phone number and email.

Additional information

Кудря Игорь Владимирович
Igor Kudria

Цель: получить должность программиста на С++,Qt.
Goal: to get the position developer (C ++, Qt).

Дата рождения: 28 февраля 1974 года.
Birth date: February 28, 1974.
Семейное положение: женат, дочь – 10 лет.
Marital status: married, daughter – 10 years old.
Адрес: г. Одесса, ул. Ильфа и Петрова 27.
Address: Odessa, st.Ilfa and Petrova 27.
Телефон: [open contact info](look above in the "contact info" section), E-mail: [open contact info](look above in the "contact info" section)
Phone: [open contact info](look above in the "contact info" section), E-mail: [open contact info](look above in the "contact info" section)
Образование:
1990 г. – 1995 г. Украинская государственная академия связи им. А.С. Попова, факультет радиосвязи, радиовещания и телевидения (специализация-видеотехника), специальность – инженер РС, РВ и ТВ.
Education:
1990-1995 The Ukrainian State Academy of Communication A.S.Popova, Radio Communication, Broadcasting and Television (video equipment specialization) Faculty, specialty - engineer of RC, RB and TV.

Дополнительное образование:
2014-2015гг. (4 месяца) – Курсы “Основы Java”, школа Hillel International.
Additional education:
2014-2015. (4 months) - "Java Basic" Courses, Hillel International School.

Профессиональные навыки и знания:
основы ООП, UML, теории алгоритмов; цифровая техника, ОС Windows
основы C/C++, Java;
софт: IDE -Eclipse, NetBeans, VisualStudio2013; framework Qt Creator 4.2.1, MS Office, Git;
основы компьютерных сетей и БД.
- опыт по настройке и обслуживанию оборудования для проведения селекторных и видео совещаний.
Skills and knowledge:
- OOP, UML, Algorithms theory; Digital technology, Windows;
- Basic C / C ++ , Java;
- Software: IDE -Eclipse, NetBeans, VisualStudio2013; Framework Qt Creator 4.2.1, MS Office, Git;
- Basic networks and database (PostgreSQL);
- Experience in setting up and maintaining equipment for selector and video meetings.
Опыт работы:
Experience:
03.1997 - 09.2015
ОД ПАО “Укртелеком”
Должность - инженером электросвязи 1 категории, начальник группы.
Обязанности:
- настройка ,обслуживание оборудования для проведения селекторных и видео совещаний в Украине и Одесской области;
- создание отчетов по работе группы и состоянию оборудования.
С 17.08.2006 до 21.02.2012
Одесская телерадиокомпания (ОДТРК)
Должность - инженер видеотракта, звукоинженер, инженер видеозаписи, работа на передвижной телевизионной станции (ПТС).
- обслуживание ТВ оборудование;
- записывание видео передач;
- трансляция записанных видео передач в эфир;
- монтирование (линейное) и выпуск в эфир рекламных роликов.

03.1997 - 09.2015 OD of OJSC "Ukrtelecom"
Position - telecommunication engineer, team-leader (the team consisted of 3 members)
Duties:
- adjustment, maintenance of equipment for conducting selector and video meetings in Ukraine and Odessa region;
- Creation of reports on the work of the group and the state of the equipment.
From 17.08.2006 until 21.02.2012 Odessa Television and Radio Company (OTRK)
Position - video engineer, sound engineer, video recording engineer, work on a mobile television station (PTS).
Duties:
- Maintenance of TV equipment;
- recording of video transmissions;
- broadcasting of recorded video broadcasts;
- Mounting (linear) and airing commercials.
Знание языков: украинский, русский , английский –pre-intermediate .
Languages: Ukrainian, Russian, English -pre-intermediate.
Личные качества: умение самостоятельно обучаться, ответственность, коммуникабельность, целеустремленность, стремление к профессиональному росту.
Personal qualities: the ability to learn independently, responsibility, communicability, purposefulness, aspiration for professional growth.