Resume from June 16, 2024 PRO

Іван

IOS-програміст

Employment:
Full-time, part-time.
Age:
22 years
City of residence:
Chernivtsi
Ready to work:
Other countries, Remote

Contact information

The job seeker has entered a phone number and email.

Work experience

from 02.2024 to now (4 months)
Legacy, Київ (IT)

Розробка додатків на iOS
Інтеграція Adapty та Firebase: Впровадження функцій монетизації та аналітики за допомогою Adapty та Firebase. Налаштування підписок, внутрішніх покупок, відстеження користувацьких подій та збору даних для оптимізації продукту.
Відправка додатків в App Store: Підготовка додатків до публікації в App Store, включаючи тестування, забезпечення відповідності всім вимогам Apple, створення скріншотів, написання описів та подання на рев'ю.

Обов'язки та досягнення:
Оптимізація продуктивності: Покращення швидкості та стабільності додатків, що призвело до підвищення задоволеності користувачів та збільшення рейтингу додатків в App Store.
Розробка UI/UX: Створення зручних та інтуїтивно зрозумілих інтерфейсів, що забезпечило високий рівень користувацького досвіду.
Командна співпраця: Ефективна робота в команді з дизайнерами, тестувальниками та менеджерами проектів для досягнення спільних цілей.
Розв'язання проблем: Швидке та ефективне вирішення технічних проблем, що виникали під час розробки та тестування додатків.
Постійне навчання: Постійне вдосконалення знань та навичок у сфері iOS-розробки, включаючи вивчення нових фреймворків та інструментів.

Education

Secondary

Knowledge and skills

Swift UIKit Git GitHub HTML CSS SourceTree GCD JSON Realm Figma Photoshop Знання принципів ООП Знання принципів MVC MVVM CocoaPods SwiftUI Core Data Auto Layout Alamofire Firebase Core Location

Language proficiencies

  • English — beginner
  • Russian — fluent
  • Romanian — advanced

Additional information

I am a 22-year-old self-taught iOS developer with experience working at Legacy since February 2024. I have successfully developed and published applications on the App Store. Over the past year, I have completed several iOS development courses and gained a solid foundation in this field. I am confident in my ability to excel as a Junior iOS Developer and am also open to trainee roles to further my growth. I am energetic, ambitious, and a strong team player. I regularly read official Swift documentation and learn from resources like SwiftBook, Hacking with Swift, Swift by Sundell, and Ray Wenderlich. I am looking for a company that supports growth and development. I am eager to contribute my knowledge and passion for programming to your team. Let's discuss how I can be a valuable asset to your projects. Examples of my work are available upon request.

git: https://github.com/TUFFI2033

Similar candidates

All similar candidates

Compare your requirements and salary with other companies' jobs: