- 7 min reading
- 9098
10 міфів про роботу та найм, які вже давно час забути
Ви можете щиро вірити, що диплом — запорука успіху, а корпоратив — найкращий бенефіт для працівників. Подібні застарілі упередження стримують розвиток карʼєри та стають на заваді ефективному найму.


Деякі явища на ринку праці схожі на пісню Gangnam Style, iPhone 4 чи Ice Bucket Challenge — на жаль (чи на щастя), залишилися у 2010-х роках. Проте чимало шукачів і роботодавців і далі спираються на ці міфи для ухвалення рішень.
Work.ua зібрав добірку із 10 поширених переконань, які варто залишити в минулому.
1. Перший «медовий місяць» на роботі
❌ Якщо кандидат прийняв офер — справу зроблено. Щонайменше декілька місяців співробітник буде відчувати ейфорію від нової компанії, колективу, цікавих завдань.
Цей період у сфері рекрутингу інколи називають «ефект медового місяця». Однак експерти бʼють на сполох: його вже не існує. Навпаки, новачки частіше мають бажання покинути компанію, бо відчувають стрес через необхідність адаптовуватися в нових умовах.
Подолати цю проблему допоможе грамотний онбординг: наявність ментора, зрозуміла програма адаптації, поступове введення в конкретні робочі проєкти.
2. Знайти гідну роботу можна лише через «кумівство»
❌ Гідна робота — то тільки «для своїх». Керівник радше призначить на посаду свого кума / свата / брата, який нічого не тямить у цій сфері, аніж справжнього професіонала «з вулиці».
Не будемо заперечувати, що особисті звʼязки впливають на карʼєру. Але сьогодні в кожної людини є можливість формувати ці звʼязки з допомогою нетворкінгу. І це не «знайомства заради вигоди», а потужний інструмент, який дає змогу знаходити можливості швидше.
Розвивайте сторінки в профільних соцмережах, як-от LinkedIn, відвідуйте професійні заходи, зрештою, додайте рекомендації в резюме — це виділить вас серед інших кандидатів і допоможе отримувати більше цікавих пропозицій.
3. Треба йти в IT, щоб гідно заробляти
❌ Великі гроші заробляють тільки програмісти. Єдиний шлях до високих доходів — опанування IT-професії. На щастя, це швидко й не складно — потрібно лише пройти курси.
Тут зібралися аж два міфи, які втратили актуальність. Звісно, айтівці мають досить високі доходи, але не лише вони можуть цим похизуватися. Статистика зарплат Work.ua демонструє, що фахівці зі сфери маркетингу, медицини, будівництва, транспорту, нерухомості також мають змогу отримувати зарплату, значно вищу за середню.
До того ж шлях в IT для новачків значно ускладнився за останні декілька років: вакансій стало менше, а шукачів роботи — більше. На одну вакансію можуть претендувати кілька сотень кандидатів. Особливо, якщо це робота для новачків.
4. Вирішальне слово на ринку праці — за роботодавцем
❌ Саме компанія «грає першу скрипку» в процесі найму. Рекрутер вибирає з-поміж кандидатів, і їхнє завдання — справити враження, щоб здобути офер.
Звісно ж, компанія оцінює кандидатів і вибирає найкращого з-поміж них. Однак зараз, в умовах дефіциту кадрів, цей процес взаємний. Ба більше, саме роботодавцям доводиться змагатися за шукачів. Тож запитання на кшталт «Чому ми маємо вибрати саме вас?» може лунати з обох боків 😁
Щоби бути конкурентними, компанії розвивають бренд роботодавця, пропонують різноманітні бенефіти й вищу зарплату.
5. Є «правильний» час роботи в одній компанії
❌ Що довше працюєш в одній компанії — то краще. Тільки так можна будувати карʼєру. Та й рекрутери з підозрою ставляться до шукачів, які змінили 3 компанії за 2 роки — ну геть ненадійні люди!
Колись вважалося, що робота в одній компанії — єдина правильна стратегія. Працівники трималися за стабільність, боячись невизначеності. Але стабільні часи залишилися в минулому. Та і як ми щойно зʼясували, ринок наразі — на боці шукача.
Зміна компанії зазвичай сприяє підвищенню зарплати й розвитку навичок, адже на новому місці часто доводиться працювати з новими технологіями, обладнанням, процесами.
Але рекрутери дійсно можуть із підозрою ставитися до кандидатів, які аж надто часто змінюють компанії. Проте це не значить, що ви мусите терпіти токсичний колектив чи неприйнятні умови праці тільки тому, що це погано вплине на успіхи резюме.
6. Корпоративи та подарунки — чудові бенефіти
❌ Чай і кава в офісі, корпоратив на новий рік, букет тюльпанів на 8 березня, тєлєк духовка два крєсла — про таке мріє кожен співробітник. Ці бенефіти точно допоможуть залучити найкращих кандидатів. Треба терміново написати про це у вакансії!
Що ж, так думає чимало роботодавців, але працівники іншої думки. Численні опитування Work.ua показують, що подарунки й корпоративи — найменш жадані бенефіти для кандидатів. Натомість вони хочуть геть іншого: гнучкості у форматі роботи, компенсації за навчання, медичного страхування тощо.
А чай разом із кавою в офісі вже стали мемом. Адже це базова умова, а не перевага.
7. Докладний зворотний звʼязок кандидатам — даремно згаяний час
❌ Якщо кандидат не підійшов на посаду — він і сам про це здогадається. Хіба не очевидно, що мовчання — знак відмови? Та й навіщо витрачати час на фідбек, якщо людина все одно не підійшла!
Опитування Work.ua показало, що 46% рекрутерів не дають зворотний звʼязок кандидатам, ще 28% повідомляють про відмову, але не деталізують причини.
Така практика в перспективі матиме погані наслідки для компанії. Кандидат, що не отримав фідбек, наступного разу навряд чи захоче надсилати резюме на вакансію. Особливо якщо доклав чимало зусиль, наприклад, виконав обʼємне тестове завдання.
Крім того, шукач може поділитися негативним досвідом у соцмережах і завдати шкоди бренду роботодавця. А от докладний зворотний звʼязок, навпаки, може перетворити компанію на lovemark. Днями маркетолог поділився в LinkedIn досвідом пошуку роботи й особливо виділив компанії, у яких зворотний звʼязок і найм у цілому були найбільш фаховими.
8. Якщо немає досвіду роботи — то й у резюме нема про що писати
❌ Я шукаю першу роботу — зрозуміло, що немає чого розповісти в резюме. Якщо рекрутера цікавить щось конкретне — то хай запитує. Номер телефону я ж у резюме вкажу!
Уявіть, що ви відкриваєте вакансію, а там — порожньо. Ані умов роботи, ані зарплати, ані чітких обовʼязків. Чи захочеться вам на неї відгукуватися? Те ж саме і з порожнім резюме — рекрутер може хіба уявляти, що за людина його надіслала.
Тож не важливо, є у вас досвід роботи чи ні, обовʼязково вказуйте в резюме назву посади, контактну інформацію, освіту, сертифікації, знання і навички, рівень володіння мовами.
Коли досвіду роботи геть немає, можна додати інформацію про волонтерство, pet-проєкти, стажування. Раніше Work.ua розповідав, як написати резюме без досвіду роботи.
9. Диплом з університету — запорука успіху в карʼєрі
❌ Вища освіта дає фору перед людьми, які опанували професію всього лише на курсах чи тренінгах. Без неї неможливо знайти гідну роботу. А ще роботодавці точно оцінять, що мій диплом магістра не простий, а з відзнакою.
Формальна освіта справді важлива, але вона більше не є головним чинником успіху. Університетський диплом може допомогти отримати першу роботу, але далі кар’єрне зростання залежить від практичних навичок, досвіду та здатності адаптуватися до нових викликів.
Самі роботодавці кажуть, що вища освіта свідчить не стільки про «тверді», як про «мʼякі» навички людини: вміння планувати свій час та дотримуватися дедлайнів, здатність аналізувати складні проблеми та шукати їхнє рішення, комунікабельність.
І навіть у тих сферах, де вища освіта обовʼязкова, як-от юриспруденція чи медицина, фахівці мусять постійно підвищувати кваліфікацію на курсах, воркшопах, лекціях тощо. Навчання в сучасному світі — безперервний процес.
10. Вік і стать впливають на здатність виконувати певну роботу
❌ Краще вказати у вакансії, що ми шукаємо фахівців до 35 років. Бо на цій посаді потрібно бути енергійним, працювати з новими технологіями. Але й молодше 25 теж не розглядаємо — ця молодь якась несерйозна! Ой, тут у нас ще вакансія водія… ну тут тільки для чоловіків пропозиція, бо як це — жінка за кермом вантажівки?
Така позиція не лише порушує законодавство, а і значно ускладнює пошук кандидатів. Адже в умовах дефіциту кадрів особливо складно знайти 25-річного кандидата з 10 роками досвіду. А якщо це кандидатка, то вона ще й має заприсягнутися, що не піде в декрет.
Дискримінація у вакансіях — це ще і шлях до слави в інтернеті. Звісно, не тієї, що її хотілося б мати.
Натомість компанії, що активно працевлаштовують пенсіонерів і молодь, надають жінкам можливість опанувати чоловічі професії, долають інші застарілі стереотипи — викликають повагу й бажання доєднатися до кола прогресивних людей.
А які ще міфи на ринку праці, на вашу думку, давно мають канути в Лету? Поділіться в коментарях.
30 comments
To leave a comment, you need to sign in.
Важливо було прочитати про це.
Марино, дійсно, на сайті ще є вакансії з подібними вимогами. Ми свідомо не блокуємо такі оголошення, оскільки це не вирішить проблему. Роботодавці й надалі будуть шукати кандидатів за своїми критеріями. Тоді від цього постраждають лише шукачі, які марно витрачатимуть свій час. Тому ми обрали шлях комунікації й особисто зв’язуємось з компаніями, пояснюємо, що шукати працівників потрібно за навичками і досвідом, а не за статю чи віком. І це справді працює 😌
Олено, причин, чому компанії постійно наймають кандидатів може бути декілька. Наприклад ріст компанії й розширення штату, природна плинність кадрів 😌
13 600 грн - зарплата ведущего инженера Филиала Укрзализныци.
Директор УЗ получает 100 000
работник 13 600
средняя: ~ 56 000
=)
Що вас обурює?
2. Уявіть собі жінку-водія АТЗ з необхідністю завантаження-вивантаження скринь по 10-15 кг.
3. Уявіть собі людину, що працювала на одній посаді не довше одного року на керівнній посаді.
Уявили? А тепер можна оцінити матеріал статті
"відійти в засвіти" буде значно краще. І щодо пункту 10 - він у засвіти і не збирається навіть, як показує практика.
Ну и п. 3 правда, а не миф, ибо когда в статистике Ворк они берут зп директора завода и суммируют с зп слесаря, и выходит что средняя зп по металлургии 3 -4 тыс. дол., то тут нечего сказать.