Resume from June 29, 2021 PRO

Aleksandra

Event manager (Project)

Employment:
Full-time, part-time.
Age:
30 years
City of residence:
Kyiv
Ready to work:
Kyiv, Remote

Contact information

The job seeker has entered a phone number and email.

Work experience

Менеджер із забезпечення продажів

from 03.2021 to now (3 years 1 month)
ND Group, Київ (виробництво)

Обов'язки:
- обробка вхідного трафіку звернень
- проведення підготовічих переговорів, уточнення потреб, підготовка оферти
- укладення договорів, формування рахунків
- підготовка усіх необхідних документів на відправку (по Україні та закордон)
- контроль своєчасного погашення дебіторської заборгованості клієнтів
- підготовка аналітичних та інформаційних матеріаліва з ьпитань реалізації товарів, згідно встановлених норм
- підготовка та надання звітів керівництву, згідно встановлених норм
- повна комунікація із керівником департаменту
- підготовка пакету документів для участі у тендерах
- робота з базою 1с
- комунікація із іноземними партнерами (Узбекистан, Мексика, Польша)

Foreign trade manager

from 10.2020 to 03.2021 (5 months)
Lowland of Zbruch, Київ (export and import)

• Developing the market business
• Developing trust relationships with a portfolio of major clients wholesalers/retailers
• Assist in formulating the overall go-to-market strategy (price, product positioning, promotion and channel strategy) of the company
• Manage all necessary paperwork during the deal closure period
• Accounting few strategic e-com chains
• Creating omni-channel strategy for e-retailer
• Analyzing of sales, promo uplifts
• Manage e-promotional calendar for reliable chains
• Strong cooperation with commerce, marketing and digital team
• Staying up to date on all the Amazon/ e-bay/ Alibaba/ EC21 marketplaces new features
• Communication with third parties

Project manager

from 06.2018 to 11.2019 (1 year 5 months)
Bosco Conference, Київ (Conference organizer)

From Sales manager to Project manager
• Sponsorship/ Partnership sales
• Manage conference overall (agenda, exhibition hall, coffee breaks, menu, registration desk etc.)
• Managing Client's requirements
• Work directly with senior managers of international companies (USA, UK, Germany, Cyprus, Russia, Canada, UAE, Kazakhstan, Azerbaijan, Ukraine etc.)
• Establish and maintain relationships with third parties/vendors
• Coordinate a client with accommodations, visas etc.
• Organizing and motivating a project team & Supporting management in various activities related in the area of People and Project Management
• Controlling time management
• Managing reports and necessary documentation
• Suggest action plans for improving the conversion rates

Ассистент руководителя

from 08.2017 to 10.2017 (2 months)
MonaMoon украинский бренд одежды для беременных, Киев (Public and business services)

1. Работа с электронной почтой (в том числе ведение деловой переписки с иностранными партнёрами)
2. Приём и распределение входящих звонков
3. Введение первичной бухгалтерии (выписки, накладные, счета/реализация, поступления)
4. Информационное наполнение сайта ( на русском и английском языках)
5. Административная и организационная поддержка руководителя
6. Подготовка совещаний
7. Информационно-аналитическая поддержка (поиск нужной информации, обработка, подготовка кратких обзоров и материалов)
8. Снабжение рабочего пространства канцпринадлежностями и средствами оргтехники
9. Координация работы секретарей, курьеров,водителей.
10. Курирование и контроль исполнения поручений руководителя
11. Полная консультация клиентов
12. Заказ POS-материалов: визитки,каталоги, буклеты и тп.
13. Участие в Mercedes Benz Kiev Fashion Week
14. Выполнение личных поручений руководителя

from 12.2015 to 03.2016 (3 months)
КиевГаз, Киев (Public and business services)

1. Поиск и анализ информации
2. Креативный подход к поставленным задачам руководителя
3. Работа с catering услугами
4. Работа с электронной почтой
5. Курирование водителей
6. Снабжение рабочего пространства ( канцтовары, а также продукты питания)
7. Внутрикорпоративный PR ( поздравления сотрудников, организация мероприятий в кругу компании, экскурсии для новых сотрудников)
8. Заказ сувенирной продукции
9. Организация совещаний, семинаров, переговоров

Преподаватель корейского и английского языков

from 05.2015 to now (8 years 11 months)
Индивидуальное предпринимательство / частная практика / фриланс, Киев (Education and science)

обучение ребенка иностранному языку, начиная с алфавита заканчивая пониманием иностранного языка на слух и умение разговаривать. Преодоление языкового барьера у ребенка.

Стажер-переводчик корейского и английского

from 02.2015 to 03.2015 (1 month)
LG Electronics, Киев (производство)

письменный перевод документов с украинского на английский/корейский для руководителя отдела. письменный перевод последних новостей в сфере экономики, электроники с украинского/русского на корейский. перевод инструкций продукции LG Electronics с корейского на украинский/русский

Education

кнлу

Востоковедение, филология (перевод), Киев
Higher, from 2011 to 2017 (5 years 5 months)

Language proficiencies

  • English — average
  • Korean — average
  • Ukrainian — fluent
  • Russian — fluent