Resume from April 24, 2024 PRO

Евгений

Full stack Developer (WordPress)

Employment:
Full-time.
Age:
32 years
City of residence:
Uzhhorod
Ready to work:
Remote

The job seeker has entered a phone number , email and LinkedIn.

Work experience

WordPress developer

from 08.2020 to now (3 years 8 months)
Metropolitan Premium Properties, Удаленно (Недвижимость)

> Website development using WordPress;
> Layout design implementation;
> Making adjustments to the functionality of WordPress websites.
Most of the time I worked on a corporate project
www.metropolitan.realestate. During the work, the design of all
pages was completely updated and the functionality was
significantly expanded. The project required knowledge of CF7,
WPML, ACF plugins.
In addition, I independently developed the design and
implemented the project www.metropolitan.consulting.
Here are some other completed commercial projects:
> https://address-jbr.ae/
> https://al-saadiyat-island.ae/
> https://capital.luxury/

Web developer

from 09.2012 to 07.2020 (7 years 10 months)
Фриланс, Удаленно (IT)

> Turnkey website development.
> Refinement of sites.
> Long-term cooperation with: iPAPUS Agency, Planet of Gold,
> ThermoTechnika, Bulat LLC

Инженер-программист

from 08.2010 to 08.2012 (2 years)
Инженер-программист, Алчевск (Металлургическая промышленность, металлообработка)

Обязанности:
Разработка ERP системы предприятия.
> Аналитика бизнес процессов предприятия: работа с клиентами, с заказами, планирование и учет производства, автоматизации процессов документооборота, ведения бухгалтерского учета, планирования закупок, осуществление оплат.
> Разработка клиентской части клиент-серверных приложений(Delphi), а также серверной части(MS SQL).
> Внедрение программного обеспечения. Написание справочной документации.
> Сопровождение программного обеспечения. Доработка в процессе эксплуатации. Обучение и консультация конечных пользователей.
> Сопровождение сторонних программных продуктов.

Education

ИТ ДонГТУ

Компьютерных технологий, Программирование для ЭВМ и автоматизированных систем, Алчевск
Specialized secondary, from 2006 to 2010 (3 years 10 months)

Knowledge and skills

CSS HTML JavaScript SASS Adobe Photoshop Git MS Office jQuery Bootstrap PHP WordPress LESS Adobe Illustrator MySQL CorelDRAW OpenCart SQL CMS 1С-Битрикс MODX Delphi MS SQL Server Продажи Webasyst

Language proficiencies

  • Ukrainian — advanced
  • Russian — fluent
  • English — beginner

Additional information

В работе ценю честность и уважение, ведь тогда работа становится приятней и качественней. По натуре перфекционист, поэтому очень внимателен к деталям. Ответственно подхожу к поручениям и быстро обучаюсь.
Есть много опыта в разных направлениях: от наполнения сайтов контентом и SEO оптимизации, до разработки прикладного ПО на металлургическом заводе.

Similar candidates

All similar candidates

Candidates at categories

Candidates by city

Compare your requirements and salary with other companies' jobs: