Job from April 29, 2024

Software Architect Java в міжнародну продуктову IT-компанію

280 000 UAH, Ставка 7000$

HR-Partner, рекрутингова агенція, Agency
Recruiting and HR; less than 10 employees

Kyiv

Full-time. Work experience more than 5 years. Higher education.

This job is currently being viewed by 2 job seekers. Be the first to apply!

Job description

Software Architect Java в міжнародну продуктову IT-компанію, м. Київ

Зарплата: 7000$ в місяць

Міжнародна компанія представляє IT-рішення для авіакомпаній для продажу квитків пасажирам і повного контролю над роздрібними продажами, співпрацює з 65 авіакомпаніями по всьому світу.

Компанія працює з 2002 року, головний офіс розташований в Копенгагені, основні офіси — в Києві, Варшаві, Пекіні, Бангкоку.

Зайнятість — постійна (не проектна)

Ми шукаємо:

  • Досвід роботи архітектором;
  • Досвід від 8 років backend/full-stack, з них останні 5 років з Java;
  • Знання проектування рішень, архітектурного аналізу і розробки;
  • Знання Live Data Processing, Scaling Enterprise Systems, Google Cloud, Kubernetes, Docker, Spring Boot and Hibernate;
  • Multithreading, resource allocation, and concurrency understanding ability to write clean, extendable, and maintainable code;
  • Рівень англійської від В2;

Буде перевагою:

  • Вища профільна освіта;
  • Вільне володіння англійською;

Обов’язки:

  • Implementing business requirements through Java code;
  • Delivering quality products (acceptance and integration checks on the real environment before passing the code to QA);
  • Develop high-level product specifications with attention to system integration and feasibility;
  • Define all aspects of development from appropriate technology and workflow to coding standards;
  • Oversee the progress of the development team to ensure consistency with the initial design;
  • Provide technical guidance and coaching to developers and engineers;
  • Ensure software meets all quality, security, modifiability, extensibility requirements, etc.
  • Approve final product before launch;
  • Prepare IT solution documents compliant with the Enterprise Architecture principle;
  • Assuring compliance of individual APIs with Public API technical standard;
  • Support of architectural consistency and self-consistent technical decisions of the development team;
  • Technological evangelism, spreading modern engineering, architectural, and design practices;
  • Coordination of technical debt work, technical backlog management;
  • Help the development team with technical problems and decisions;
  • Mentoring and coaching of development team members in technical directions;

Ми пропонуємо:

  • Роботу в відомій міжнародній продуктовій IT-компанії;
  • Офіс в районі метро Лук’янівська;
  • Графік — Full time, можна працювати віддалено, але є необхідність 2−3 рази в місяць приїзджати в офіс, тому шукаємо кандидата, що проживає в м. Київ, Київська область або Чернігів;
  • Рівень зарплати — 7000$ в місяць;
  • Комісій за працевлаштування немає;

Задати питання по даній вакансії Ви можете, скориставшись месенджерами:

viber, whatsApp, telegram +38 063 171 18 87, Олександр

або за ел.поштою: [apply]