Сили оборони шукають різних спеціалістів

Вакансія від 8 квітня 2024 Вище за середню

Freight forwarding agent, logistics coordinator (night shift)

40 000 – 50 000 грн, Starting with 20000

Anchor Express, Inc.
Транспорт, логістика

Львів

Повна зайнятість. Вища освіта.

Вакансію зараз переглядає 1 шукач. Відгукніться першим!
Організованість Стресостійкість Уважність Уміння працювати в режимі багатозадачності Урегулювання конфліктів Робота в команді Ведення переговорів
Показати всі навичкиЗгорнути навички

Опис вакансії

SUCCESSFUL FREIGHT FORWARDING COMPANY IS LOOKING FOR YOUNG, MOTIVATED, ENTHUSIASTIC INDIVIDUALS TO JOIN OUR FRIENDLY TEAM

* NO EXPERIENCE IS NEEDED, WE WILL PROVIDE FULL TRAINING***

Вимоги/Requirements:

  • English — Upper-Intermediate and Advanced levels are preferred.
  • Stress-resistance
  • Multitasking
  • Strong problem-solving skills
  • Organized individual able to prioritize
  • Attention to Detail
  • Team Player
  • Communication, decision-making and negotiation skills
  • Typing speed above 40 WPM

Умови роботи/Working conditions:

  • Working with a great friendly team
  • Working for a stable, fast growing, successful American company
  • Schedule: NIGHT SHIFT
  • Needs to be available to cover weekends sometimes.
  • All needful equipment and supplies will be provided
  • Taxi expenses to get back home after work are covered.

Обов’язки/Duties:

  • Checking e-mails, responding to customer concerns and queries in a professional way
  • Answering the phone, calling clients, trucking companies, airlines, carriers, brokers, etc.
  • Negotiating contract and pricing agreements with carriers
  • Booking Shipments, arranging pick ups
  • Tracking and updating shipment status to customers
  • Maintaining/building strong and positive relationship with customers
  • Billing the shipments you handle

Схожі вакансії

Customer service representative, логіст (USA market, night shift)
23 000 – 25 000 грн, Millhouse Ukraine, Львів

Customer service representative, логіст (USA market)
20 000 – 23 000 грн, Millhouse Ukraine, Львів

Freight broker, Logistics coordinator, Sales manager (USA)
A&A Logistics USA, Львів

Логістичний координатор
18 500 – 20 350 грн, Дi енд Зi Нетворкс Лiмiтед, ТОВ, Львів

Диспетчер, логіст (ринок США, англійська мова)
20 000 – 40 000 грн, Truck Beast, Львів

Усі схожі вакансії