- 4 мин чтения
- 2209
Що робити, якщо ви постраждали від домагань на співбесіді
Чи можна захистити себе від неетичної поведінки або навіть домагань на співбесіді? Особливо якщо це ваша перша робота і досвіду протистояти таким ситуаціям бракує? Так. І ось як правильно діяти.


Останнім часом у соціальних мережах, зокрема у Facebook, ширяться історії жінок, які діляться своїм травматичним досвідом проходження співбесід. Актриси, ведучі та HR-спеціалістки з відомих українських компаній публічно розповідають, як під час кастингів або інтерв’ю вони стикалися з неприйнятними запитаннями, психологічним тиском і домаганнями.
Ці історії викликають хвилю обурення та дискусій у суспільстві, адже вони свідчать про те, що ця проблема, на жаль, все ще залишається актуальною.
Особливо гостро це питання стоїть для молоді, яка тільки починає кар'єрний шлях і шукає першу роботу. Молоді люди часто не мають достатнього досвіду, щоб розпізнати небезпеку, і можуть бути психологічно нестійкими до маніпуляцій чи тиску з боку недобросовісних роботодавців.
Серед таких випадків — вакансії, за якими ховаються зовсім інші обов’язки, неприйнятна поведінка інтерв’юерів і маніпуляції, які ламають довіру кандидатів до компаній. Work.ua не залишається осторонь цієї важливої теми та прагне підтримати шукачів роботи, а також висвітлити важливі аспекти проблеми. Тож якщо ви потрапили в подібну ситуацію, важливо знати, як діяти та захистити себе.
1. Розпізнайте проблему
На співбесіді важливо пам’ятати, що є чіткі межі етичної поведінки роботодавців. Якщо інтерв’юер ставить особисті чи неприйнятні питання (про сімейний статус, зовнішність, вагітність тощо), робить двозначні натяки, порушує фізичні кордони або чинить психологічний тиск — це є порушенням ваших прав.
Приклади неприйнятних ситуацій:
- Пропозиції виконувати обов’язки, не вказані в описі вакансії, з натяками на «особливі» умови.
- Фізичний контакт без вашої згоди.
- Агресивний чи маніпулятивний тон інтерв’юера.
Варто довіряти своїм відчуттям. Якщо ви відчули дискомфорт чи небезпеку, ймовірно, ваші кордони порушили.
2. Зберіть докази
Якщо ви стали постраждалою від домагань, важливо задокументувати це:
- Занотуйте всі деталі: дату, час, місце, імена учасників, запитання чи коментарі інтерв’юера.
- Зробіть скріншоти, якщо отримали неприйнятні повідомлення онлайн.
- Якщо це можливо, зробіть аудіозапис розмови. Запис зробити можна, проте якщо особа не знає, що він ведеться, то цей доказ вважатиметься недопустимим. Проте краще його мати, як підтвердження таких дій.
Докази стануть у пригоді, якщо ви вирішите звернутися до відповідних органів чи публічно поділитися досвідом.
3. Зверніться до представника компанії
Якщо домагання сталося на співбесіді, важливо якомога швидше повідомити про це. Зв’яжіться з HR-відділом компанії та детально опишіть ситуацію. Більшість відповідальних роботодавців серйозно ставляться до таких випадків.
4. Отримайте правову допомогу
У складних ситуаціях варто звертатися до фахівців, зокрема юристів, які спеціалізуються на трудовому праві. На консультації вони допоможуть правильно скласти заяву або скаргу.
Якщо дії інтерв’юера порушують закон, варто подати заяву до поліції. Також можна скористатися допомогою громадських організацій, які підтримують постраждалих від домагань.
Нагадаємо, що 19 грудня 2024 року, набув чинності закон «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення у зв’язку з ратифікацією Конвенції Ради Європи про запобігання насильству щодо жінок та домашньому насильству та боротьбу з цими явищами».

— Якщо ви зазнали сексуальних домагань на співбесіді, ви можете звернутись по допомогу до правоохоронних органів. Зокрема, нещодавно набули чинності певні зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення. Кодекс було доповнено новою статтею 173-7 — «Сексуальні домагання». Згідно з цією нормою під сексуальними домаганнями варто розуміти умисне вчинення проти бажання особи образливих, принизливих дій сексуального характеру, виражених вербально або невербально (слова, жести, рухи тіла), у тому числі з використанням електронних комунікацій.
Ця стаття передбачає такі санкції для кривдника: накладення штрафу від вісімдесяти до ста шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 1 360 грн до 2 720 грн) або громадські роботи на строк від двадцяти до сорока годин, або виправні роботи на строк до одного місяця з відрахуванням двадцяти процентів заробітку.
Якщо вам потрібна юридична допомога аби звернутись до правоохоронних органів, ви можете зателефонувати на лінію правничої допомоги «ЮрФем:підтримка», де отримаєте допомогу та підтримку — 068-145-55-90 або 0 800 30 55 90.
5. Подбайте про себе
Домагання на співбесіді — це травматичний досвід, але важливо не залишатися наодинці з проблемою. Зверніться до психолога, якщо відчуваєте, що це вплинуло на ваш емоційний стан. Розмовляйте з друзями чи близькими. Підтримка оточення допоможе відновити впевненість у собі.

— Співбесіда сама по собі часто буває стресовим фактором, вона може підіймати багато тривоги та невпевненості, оскільки йдеться про оцінювання, порівняння, конкуренцію, вибір.
Людина, яка шукає роботу може бути у вразливому положенні, боятися відмови, хотіти сподобатися. Цією вразливою позицією може скористатися непорядний роботодавець і, відчуваючи владу, робити пропозиції неоднозначного характеру.
Тоді варто прислухатися до себе і якщо ви відчуваєте дискомфорт, фрустрацію — важливо уточнити у роботодавця, що мається на увазі. Якщо ваші межі порушено — потрібно на це вказати та наголосити на недоречності пропозиції.
Памʼятайте, що ця ситуація не свідчить погано про вас і не визначає вас, а свідчить про непорядність роботодавця, або конкретно цієї людини, яка проводить співбесіду.
Після невдалої співбесіди дайте собі час і можливість відновитися.
- Відчуйте свої емоції: розгубленість, відразу, страх, злість.Це цілком нормальні реакції на розчарування.
- Поспівчувайте собі та підтримайте себе.
- Поділіться з близькими підтримуючими людьми тим, що з вами сталося. Підтримка допоможе впоратися з емоціями.
- Якщо стрес доволі сильний або зʼявився страх майбутніх співбесід — зверніться за психологічною допомогою.
- І взагалі такі речі не варто замовчувати, а краще звернутися в організації, які займаються захистом прав людини.
Така негативна ситуація може статися будь з ким, але вона не повинна визначати ваше життя чи карʼєру.
Поверніть собі керування своїм життям — поставте нові цілі та рухайтесь до них. Варто памʼятати, що не тільки вас обирають, а й ви обираєте, тому не потрібно терпіти, ви заслуговуєте на гідне ставлення.
6. Поділіться про свій досвід, якщо відчуваєте сили
Вирішувати, чи ділитися своїм досвідом публічно, — лише ваша справа.
Якщо ви готові (порадившись попередньо з адвокатами), публікація історії в соцмережах може привернути увагу до проблеми та допомогти іншим уникнути подібних ситуацій. За бажанням це можна зробити анонімно, якщо не хочете розголосу. Проте варто пам'ятати, що ваш приклад може змінити ситуацію в кращу сторону, адже тільки розголос, допомога медіа та принципова позиція допоможуть зупинити системні порушення.
Домагання на співбесідах — це не лише особиста проблема, а й серйозне питання на ринку праці, про яке не можна мовчати. Кожен кандидат і кандидатка має право на повагу та етичне ставлення. Якщо ви стали постраждалою від подібної ситуації, пам’ятайте, що ви не самі. Ваші дії — це крок до створення безпечного середовища для всіх шукачів роботи.
8 комментариев
Чтобы оставить комментарий, нужно войти.