- 14780
Что делать, если коллега ворует ваши идеи
Если у вас украдут велосипед, вы обратитесь к полицейским, и они помогут восстановить справедливость. А что же делать, когда присвоили вашу идею? Как разрулить ситуацию?

В коллективе у Татьяны, журналиста одного интернет-издания, завелся «воришка» — коллега, выдавший ее идею за свою. Таня поступок отметила, однако не стала разбираться, кто прав, а кто виноват. Но ситуация повторилась снова. Плагиатчик, пересматривая статьи на сайте, сам себя нахваливал: «Отличный материал я написал!», и показал нашей героине текст с заголовком, который она двумя днями ранее озвучила в присутствии сослуживца, и тема та же! В этот раз Таня возразила, что идея на самом деле ее, но коллега все отрицал, разговор стал похож на перетягивание каната, и доказать ничего не удалось.
К сожалению, кража интеллектуального труда — явление нередкое, и нужно уметь защитить свои идеи от тех, кто с легкостью может их присвоить. Это дело тонкое, поэтому Work.ua разбирался, как лучше поступить, если коллега присвоил светлую мысль, принадлежащую вам.
Почему люди присваивают себе чужие идеи?
Так случается по нескольким причинам:
- Когда своих соображений на счет какой-либо темы у них нет, а им они очень нужны.
- Если хотят насолить конкретному человеку или выслужиться перед начальством.
- В том случае, если они знают, что автор креативной мысли не будет отстаивать справедливость и не станет выяснять, почему Карл у Клары украл кораллы.
- Человек может быть уверенным, что идея действительно его. Так бывает, когда наш мозг сосредоточен на содержании информации, а не на источнике, и мы способны поверить в то, что сами являемся тем самым источником.
Что делать, если коллега присвоил вашу идею
Прежде чем изобличить обманщика, убедитесь, что и ваше подсознание не сыграло с вами злую шутку, идея принадлежала вам и ее действительно украли. Вспомните, когда и при каких обстоятельствах состоялся ваш разговор с коллегой, что именно вы говорили, что отвечали вам. Если вы уверены в своей правоте на все 100%, тогда действуйте.
1. Поговорите с коллегой
Не стоит замалчивать инцидент. Если вашу идею присвоили однажды, то, весьма вероятно, что подобное может повториться в будущем. Поэтому поговорите с коллегой и расставьте все точки над «і». Поясните, что произошедшее вам неприятно, ведь идея принадлежит вам. Вместе разберитесь, почему человек так поступил, спокойно, без давления, криков и угроз. Попросите как-то исправить ситуацию, например, честно признаться руководству в плагиате и упомянуть о вашем вкладе в работу.
2. Поговорите с начальником
О проблеме можно рассказать руководителю, но сделать это максимально дипломатично. Ваша задача не добиться признания своей гениальности и не отобрать лавры у нечестного сотрудника, а прокомментировать сложившуюся ситуацию.
Покажите — вы лояльный сотрудник, а не провокатор, и просто хотите защитить свое. Оперируйте фактами, упомяните, что ранее оговаривали задачу с сослуживцем и изначально ту самую идею высказали именно вы.
3. Не сплетничайте
Не стоит выносить сор из избы, жаловаться и рассказывать коллегам, что кто-то — редиска такая — выдал вашу идею за свою. Сплетни, которые вы распространяете, могут лишь испортить репутацию. А вы зрелая личность, специалист высокого класса, распускать слухи вам не к лицу.
4. Не делитесь своими соображениями
В будущем вас обязательно посетит муза и одарит десятками хороших идей, но постарайтесь держать их при себе. Не оставляйте на своем рабочем столе черновики, документы или другие записи, не делитесь своими соображениями с ненадежными коллегами, не рассказывайте о планах. Но не закрывайтесь, произошедшее — это не причина становиться затворником и отстраняться от коллег.
5. Делайте выводы
То, что случилось, неприятно, это ясно. Неудача — неизменная спутница карьеры. Но не отчаивайтесь, а используйте ее, чтобы проанализировать, что вы сделали не так. В дальнейшем, когда именно ваши идеи ложатся в основу крупного проекта, озвучивайте свои мысли четко и уверенно, договаривайтесь на берегу, кто их автор. Если вам важно быть в списке создателей и хочется получить премию за старания, то говорите об этом заранее.
Но вернемся к нашей героине Татьяне. Тогда доказать авторство своей идеи ей не удалось, однако девушка извлекла уроки и нашла в инциденте позитивный момент: «Если мою идею кто-то присвоил, значит, она действительно хорошая, а я неплохой генератор мыслей».
Work.ua желает и вам всегда быть на позитиве, несмотря на обстоятельства.
Читайте также: Как бороться с «токсичными» сотрудниками
11 комментариев
Чтобы оставить комментарий, нужно войти.
А когда человек украл твою идею надо так и говорить и нечего тут миндальничать с вором и лгуном, чтобы он не чувствовал что ему все сойдет с рук.
Є варіянт "підставити" злодія.
Якщо знаєте, що він цупить Ваш ідеї - і піймали себе на тому, що щось при ньому озвучили - то принагідно (НЕ В ЯКОСТІ ОСНОВНОЇ ТЕМИ РОЗМОВИ!) у розмові начальством, НІБИ МИМОХІТЬ (але так, щоб він точно сприйняв і запам'ятав!) відбилося: мовляв, отака виникла ідея, стаття на таку-то тему - ось навіть заголовок придумав, от і пару тез... Так годиться? (Останнє - це вже залежить від конкреної ситуації, але начальтсво загалом часто непроти. коли з ним радяться, ПРОПОНУЮЧИ ВІДРАЗУ ГОТОВИЙ ВАРІНЯТ РІШЕННЯ.)
Отоді, коли злодій випустиить "свій" продукт - Ви улучіть хвилину, коли поруч буде начсльник (і, бажано - злодій також), щоб САМЕ ТОДІ ніби вперше побаачити цей матреріял - і тоді... зображуєте здивування (хоч насправді Ви цього очікували) до глибирни душі - і дивитеся на злодія широко розкритими очима: "Колего, - а це як так?.. Я з тобто позавчора поділився, значить, ідеєю для моєї статті - а ти тут ...?" Навіть не кажіть відразу, що показували начальнику (якщо він поруч і добре чує Ваш діалог): начлаьство не любить, коли на нього розраховують у плані заступництва (навіть коли це справедливо). Начальник швидше сам вступиться, коли побачить ЗРОЗУМІЛУ ДЛЯ НЬОГО картину ситуації. Але якщо самі "стимулюватимемте" його вступитися - можете угробити справу: хіба що між Вами з ним ТОЧНО глибоко дружні та довірливі стосунки і він Вас ДУЖЕ ДОБРЕ знає як людину (звісно, з кращого боку). В іншому разі Ви його лише відвернете від себе - він навіть може стати на бік злодія.
Ну це як варіянт.
Тільки ж пильнуйте, щоб ДО того ніхто вже ТОЧНО не бачив, що Ви знайомилися з цим матеріялом.
Ну або просто не подавайте прямих ознак, наче бачите його вперше.
Якщо хтось у колективі вже знає, що наспадві Ви матеріял раніше бачили (вле НЕ читати докладно) - зробітьв игляд, що ЛИШЕ ЗАРАЗ докладно "вчиталися", звернули увагу на явно "СВОЇ" моменти в чужім (а на ділі - Вашім) матеріялі.
Можете гучно (тільки не криком же))!), знаходячись НІБИ ВИПАДКОВО поруч із начальством у момент знайомтва із краденими у Вас матеріялами, озвучити вголос (ніби "ДЛЯ СЕБЕ" читаючи) сае ті фрази з матеріялу, котрі раніше в розмові з начальством Ви називали - аби начальник (дай Боже, щоб він ту розмову пам'ятав) почув ті самі "ключові" фрази (як характеризують Вашу ідею, котру Ви йому озвучили з матеріялу) ВДРУГЕ.
Отоді Ви В МІРУ гучно (що виправдано виглядатиме - адже Ви так "шоковані" "несподіваним" віроломством" колеги!..) кажете: "Слухай-но, Альона! Але ж це я тобі озвучував ці ідеї позавчора, коли ми спілкувалися в курилці? І ти погодилася, що в мене буде хороший матеріял, що мені варто писати... А що ж тоді ти оце зараз зробила?"
(Так можна сказати навіть тоді, якщо та умовна "Альона" насправді нічого Вам такого не казала: нехай тепер доведе начальству, якщо очевидним є значно важливіший факт: що вона - ЗЛОДІЙКА. Але цей маленький хід мпозбавить її маневру: можливості сказати щось на кшталт "Та я не знала, що ТИ сам збираєшся писати з цією ідеєю! Я думала, ми просто обговорюємо!.. Якби ти сказав, що збираєшся СВОЮ статтю писати з цією ідеєю - я б ніколи-ніколи!.."
Після того, як начальник (або інший чоловік - ДУЖЕ ВІДДАНИЙ І НАДІЙНИЙ ДРУГ - ЯКИЙ НЕ ЗМОВЧИТЬ: він може "замінити" начальника в якості свідка" - проте "викриття" за його (Вашого побратима) участю все одно мусить відбутися при начальнику) побачить явну крадіжку ідеї, він уже навряд повіриьт, що злодій "чогось там не чув" чи "недозрозумів", і Ваша ідея "саме впала до нього в кишеню".
Це дивлячись як подати.
Це має виглядати так, наче Ви зовсім не прагшнете ділитися цією інформацією.
Лише наодинці з кимось із колег, і лише ПРИНАГІДНО: використати не першу й не дргу, а мінімум ТРЕТЄ нагоду, коли б розмова логічно дозволяла згадати про віроломство колеги "в тему". ПОдавати цю інформацію спершу наче натяком і вкрай уривчасто - - щоб колега сам захотів уточнити, про що конкретно йдеться. ПОВНУ інформацію про те, що сталося, має бути ясна колезі лише після третього уточнення - ну або можна й другого, якщо людина виявиться ДІЙСНО ДУЖЕ зацікавлена тим, що Ви розповідаєте, ніби знехотя (саме через це інфомрація видаватиметься цінною, а отже вартою уваги: бо РЕАЛЬНО ЦІННИМ (в даному випадку - інформацією про злодія) люди дуже рідко прагнуть з усіма ділитися. Саме тому якщо Ви самі почнете розповідати - це сприйматиесять оточуючими, як потрібне більше Вам, ніж їм.
Тобто в ідеалі це виглядатиме так, що це не Ви намагаєтеся всучити колезі потрібну Вам інформацію - а навпаки: іфнормація про Ваше обкрадення злодієм потрібна більше (буцімто!) Вашому колезі, ніж Вам самому.))
Для цього потрібен терпець і беззастережна готовність пожертвувати "своєю" справедливістю. Тобто внутрішньо Ви мусите буть готовими не просто стерпіти - а СВІДОМО ВІДМОВИТИСЯ ВІД ТОГО, ЩО ХТОСЬ МОЖЕ ВІДНОСИТИ СПРАВЕДИЛИВІСТЬ НА ВАШУ КОРИСТЬ.
Якщо розповідатимете з ТАКИМ настроєм - швидше доможетеся справедливості. Люди наспрадві зовсм непроти принагідно побути "героями-відновлювачами справедливості": але людина, котрій вони таким чином помагатимуть, повинна заслуговувати на це. Якщо конкретно - виглядати як той, хто не просто "стерпить" (це - лише "терпильство"), а ПРИНЦИПОВО НЕ БУДЕ САМ ЗА СЕБЕ МСТИТИ, - НАВІТЬ ЯКЩО МАТИМЕ ДЛЯ ЦЬОГО ВСІ МОЖЛИВОСТІ !!!
От як Ви мусите виглядати.
А про це має свідчити вся Ваша попередня поведінка з колегами.
А якщо Ви ПРАГНУТИМЕТЕ всім розказати про Вашу кривду й показуватимете очікування заступництва - люди, сприйматимуть себе радше учасниками брудної історії.