23 березня в Україні відзначається Всеукраїнський день працівників культури та аматорів народного мистецтва. Ця дата встановлена в березні 2000 року Указом Президента України № 484/2000, враховуючи вагомий внесок працівників культури та аматорів у відродження української національної культури, розвиток народної творчості, активну культурно-просвітницьку діяльність.

Прабатьками української культури, доводять дослідники, можна вважати культуру індоєвропейських предків слов'ян, слов'янські культурні джерела, культуру Київської Русі — дохристиянську і християнську.

Українська культура зайняла гідне місце в культурі світовій. Вона розвивалася у взаєминах з культурами Заходу і Сходу, в системі Польсько-литовської держави, українофобськім «лоні» царської Росії. Наслідком цього стали, з одного боку, система освіти і вченість, побудовані на західних зразках, з іншого — приниження української мови як «простонародної» і, в той же час, становлення новоукраїнської літератури, написаної народною мовою. Українська культура пройнята також козацьким нескореним національним духом свободи і вольності.

Після здобуття Україною незалежності виникли нові пріоритети не лише в політиці, але і в культурі. Репрезентацією держави в цій галузі та його культурним розвитком стало Міністерство культури України.

У сучасному українському суспільстві, де культура часто виявляється незатребуваною, важливо обрати та затвердити високі моральні принципи, засновані на тисячолітньому духовному і культурному надбанні українського народу, щоб не опинитися на задвірках культурного прогресу.