Сили оборони шукають різних спеціалістів

Вакансія від 11 квітня 2024

Junior QA Automation Engineer

Adtelligent
Маркетинг, реклама, PR; 50–250 співробітників

Дистанційна робота

Повна зайнятість. Досвід роботи від 1 року.

Вакансію зараз переглядають 2 шукача. Відгукніться першим!
Jira Python PostgreSQL JSON Відповідальність REST API REST TestRail Selenium Selenium WebDriver Тестування API Знання методології розробки ПЗ Складання тест-плану Написання тест-репортів Знання STLC Функціональне тестування Регресійне тестування Ведення звітності Веб-тестування TeamCity Software Development Life Cycle Автоматизоване тестування Інтеграційне тестування Приймальне тестування Тестування ПЗ
Показати всі навичкиЗгорнути навички

Опис вакансії

REQUIREMENTS:

  • Understanding of QA processes, approaches, methodologies and software development lifecycle
  • Experience producing key test assets (requirements gathering, test plans, test reports)
  • Experience with software testing (Functional, Integration, Regression, and User Acceptance)
  • Experience with testing APIs services
  • Experience in the testing of Web-services
  • Written and verbal English
  • Automated Testing, Python, TeamCity, PostgreSQL, JSON, REST API, Selenium WebDriver, Jira, TestRail

RESPONSIBILITIES:

  • Test data and test environment preparations.
  • Produce high-quality test assets as part of the test cycle
  • Ensure the quality of all product releases is up to requirements
  • Support AU, API tests and developing new tests due to project needs
  • Integrating automated testing into CI process

WE OFFER:

  • Competitive salary
  • Friendly atmosphere and driven colleagues
  • Comfortable workspace and rest area
  • Paid vacations (20+ working days per year) and sick leave

Схожі вакансії

Junior Automation QA Engineer (Trainee, С++)
QATestLab, Дистанційно

Junior QA engineer
14 000 – 17 000 грн, TestMatick, Дистанційно

Junior/Trainee test engineer (QA)
15А, гостевой дом, Дистанційно

Junior Developer, QA Automation Test Engineer
15 000 – 17 000 грн, TestMatick, Дистанційно

Middle+ QA Automation Engineer (Java, Web)
120 000 – 125 000 грн, Competo, LLC, Дистанційно

Усі схожі вакансії

Схожі посади для дистанційної роботи

Вакансії в категорії

Вакансії за містами