Сили оборони шукають різних спеціалістів

Вакансія від 18 квітня 2024 Вище за середню

Freight dispatcher (LTL)

60 000 – 150 000 грн, Commission based 2-3% of the gross

MK Express
Транспорт, логістика; 50–250 співробітників

Дистанційна робота

Повна зайнятість. Досвід роботи від 2 років.

Англійська — вільно

Вакансію зараз переглядає 1 шукач. Відгукніться першим!
Driving vehicles Communicability Responsibility Organization of logistics
Показати всі навичкиЗгорнути навички

Опис вакансії

REMOTE JOB but TERNOPIL, LVIV, IVANO-FRANKIVSK ONLY

Will provide:

  • Company MC, afterhours, backhaulers;
  • Local drivers for local work;
  • OTR drivers (our company drivers only);
  • Salary for experienced person 3% from the gross of booked loads!
  • Easy to combine OTR trailers with loads of other dispatchers;

Requirements:

  • Experience in logistics-US market, booking dry vans LTL (partial or small loads);
  • Fluent in English;
  • Good communication skills speaking and writing;
  • Highly motivated;
  • Responsible (updates to the brokers, collection of BOLs etc.);

Work conditions: Working with foreign market 3pm-1am local UA time;

Responsibilities: To book LTL freight and plan trips. Work with freight brokers, plan trips, manage all information related with your loads.

Схожі вакансії

Dispatcher
Freight Network, Дистанційно

Диспетчер
American Freight Express, Дистанційно

Freight dispatcher
60 000 – 120 000 грн, Load N Go, Дистанційно

Dispatcher (expedite, USA Market)
40 000 – 100 000 грн, Ют-Сервис, ООО, Дистанційно

Truck Dispatcher (US market)
40 000 – 120 000 грн, UGN Logistics, Дистанційно

Усі схожі вакансії