Вакансія від 22 травня 2024 Вище за середню

WordPress developer

  • 35 000 – 45 000 грн
  • Lapiks trading

      Оптова торгівля, дистрибуція, імпорт, експорт; менше 10 співробітників
    • Дистанційна робота
    • Повна зайнятість. Також готові взяти студента, людину з інвалідністю. Досвід роботи від 1 року.
    Вакансію зараз переглядає 1 шукач. Відгукніться першим!
    • CSS
    • JavaScript
    • HTML
    • PHP
    • WordPress
    • Git
    • SEO
    • Responsibility
    • jQuery
    • Content Management System
    • Web design
    • REST API
    • Layout
    • Productivity
    Показати всі навичкиЗгорнути навички

    Опис вакансії

    Position Overview: Lapiks Trading, a dynamic, Hong Kong-based company with a significant staff presence in Riga where Russian is widely spoken, is currently looking for a dedicated WordPress Developer. This critical role will be responsible for developing multiple new WordPress websites from scratch and using blogs to effectively promote our diverse range of products. As the sole developer initially, you will have the opportunity to shape our digital landscape and directly influence our online presence.

    Key Responsibilities:

    • Independently design, implement, and manage websites from initial concept, site architecture, and user interface to finished deliverable.
    • Code and implement WordPress sites from layout concepts through HTML/CSS to a custom theme, functions, and plugins.
    • Design and implement new features, enhancements, and content of existing websites.
    • Develop a comprehensive UI/UX strategy for effective product promotion using blogs and related digital media platforms.
    • Manage all technical aspects of the CMS, ensuring high-performance and availability of websites.
    • Collaborate closely with the marketing team to ensure optimal SEO of website content.
    • Facilitate client WordPress training, site documentation, and ongoing site maintenance.
    • Create and maintain reusable code libraries to streamline the WordPress development cycle.

    Skills and Qualifications:

    • Strong proficiency in front-end technologies, including HTML5, CSS3, JavaScript, jQuery.
    • Extensive experience building user interfaces for websites and/or web applications.
    • Proven ability to design and develop responsive design websites.
    • Comfortable working with debugging tools like Firebug, Chrome inspector, etc.
    • Excellent understanding of CSS changes and their implications across various platforms and browsers.
    • Proficient in converting comprehensive layouts and wireframes into working HTML pages.
    • In-depth knowledge of PHP back-end development.
    • Familiarity with interacting with RESTful APIs and formats (JSON, XML).
    • Strong grasp of code versioning tools, such as Git.
    • Well-versed in SEO strategies and their practical implementation.

    We Offer:

    • Competitive salary and comprehensive benefits package.
    • Unique opportunity to be the pioneering developer, setting the foundation for future development teams.
    • Professional growth and development opportunities in a globally oriented company.
    • A vibrant and multicultural work environment with a supportive team that values communication and collaboration.

    If you are a driven individual eager to take on a pivotal role in shaping and expanding our digital footprint, we encourage you to apply for the position of WordPress Developer at Lapiks Trading.

    Огляд посади:Lapiks Trading — динамічна компанія з базою в Гонконзі, яка має значну присутність персоналу в Ризі, де широко розмовляють російською. Зараз ми шукаємо відданого розробника WordPress. Ця критична роль передбачає розробку декількох нових веб-сайтів WordPress з нуля та використання блогів для ефективного просування нашого різноманітного асортименту продуктів. Як єдиний розробник на початку, ви матимете можливість формувати наш цифровий ландшафт і безпосередньо впливати на нашу онлайн-присутність.

    Основні обов’язки:

    • Самостійно проектувати, реалізовувати та керувати веб-сайтами від початкової концепції, архітектури сайту та інтерфейсу користувача до готового продукту.
    • Кодування та реалізація сайтів WordPress від концепції макета через HTML/CSS до налаштування теми, функцій та плагінів.
    • Розробка та впровадження нових функцій, поліпшень та контенту існуючих веб-сайтів.
    • Розробка всеосяжної стратегії UI/UX для ефективного просування продуктів за допомогою блогів та пов’язаних цифрових медіа платформ.
    • Управління всіма технічними аспектами CMS, забезпечення високої продуктивності та доступності веб-сайтів.
    • Тісна співпраця з маркетинговою командою для забезпечення оптимальної SEO контенту веб-сайту.
    • Навчання клієнтів роботі з WordPress, документація сайтів та їх подальше обслуговування.
    • Створення та підтримка бібліотек повторно використовуваного коду для оптимізації циклу розробки WordPress.

    Навички та кваліфікація:

    • Великий досвід створення інтерфейсів користувача для веб-сайтів та/або веб-додатків.
    • Підтверджений досвід проектування та розробки веб-сайтів з адаптивним дизайном.
    • Впевнене користування інструментами для налагодження, такими як Firebug, Chrome Inspector тощо.
    • Відмінне розуміння змін CSS та їх насл

    Lapiks trading

    Оптова торгівля, дистрибуція, імпорт, експорт, менше 10 співробітників

    Більше про компанію

    Схожі вакансії

    Усі схожі вакансії