- Файл
Кіра
Рекрутер
- Вік:
- 17 років
- Місто проживання:
- Одеса
- Готовий працювати:
- Дистанційно
Контактна інформація
Шукач вказав телефон .
Прізвище, контакти та світлина доступні тільки для зареєстрованих роботодавців. Щоб отримати доступ до особистих даних кандидатів, увійдіть як роботодавець або зареєструйтеся.
Отримати контакти цього кандидата можна на сторінці https://www.work.ua/resumes/10482132/
Завантажений файл
Файл містить ще 1 сторінку
Версія для швидкого переглядуЦе резюме розміщено у вигляді файлу. Ця версія для швидкого перегляду може бути гіршою за оригінал резюме.
(Історія України 8 клас)
Тема: Культурне життя: освіта, наука та книговидання.
Мета: визначити умови і стан розвитку культури в українських землях, а також
з’ясувати, як ці обставин впливали на розвиток освіти і науки; розвивати в учнів уміння самостійно працювати з різними джерелами інформації і на їх основі робити висновки та узагальнення, на конкретних прикладах духовної культури розкривати характерні риси культури українського народу.
Обладнання: підручник «Історія України. 8 клас» О.К.Струкевич, 2016 рік, видавництво «Генеза»; ілюстрації до теми (додаток); атлас «Історія України. 8 клас», мультимедійна презентиція.
Тип уроку: комбінований;
Основні терміни та поняття: «культура»
Основні дати:
1574 р. - видання Іваном Федоровим (Федоровичем) у Львові «Апостола» та «Букваря».
1576 -1578 pp. - заснування князем Василем-Костянтином Острозьким друкарні та школи, виникнення острозького культурно-освітнього осередку.
1581 р. - в Острозі Іваном Федоровим видано Острозьку Біблію.
1556 - 1561 р. – Пересопницьке Євангеліє
Історичні особистості: Іван Федоров, Василь-Костянтин Острозький, Лаврентія Зизанія
Очікувані результати
Після цього уроку учні зможуть:
• Характеризувати умови розвитку української культури у XVI ст.
• Розкривати внесок Острозької академії в розвиток української культури.
• Розповідати про розвиток освіти та книговидання, давати оцінку діяльності Івана Федорова.
• Стисло характеризувати особливості розвитку української мови.
• Висловлювати ставлення про прикметні явища доби.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Повідомлення теми та мети уроку.
ІІ. Актуалізація знань
Бесіда
1. Чи мала Україна в кінці ХVІ - на поч. ХVІІ ст. власну державу?
2. До складу яких держав входили українські землі в даний період?
3. Яку політику проводили уряди даних держав щодо українського народу?
4. Яку роль у житті українців відігравала Українська православна церква?
5. Чим займалися братства?
IІІ. Мотивація навчальної діяльності
Люблінська унія започаткувала активний наступ на українські землі, православну культуру, національну культуру. Разом з тим через Польщу на українські землі проникали ідеї реформації, Відродження, гуманізму.
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Умови і стан розвитку культури
Культура XVI ст. продовжила свій розвиток завдяки трьом визначальним чинникам. Насамперед її живили традиції, започатковані ще в Київській державі. Вагомим чинником розвитку стали нові козацькі традиції, які стрімко ввірвалися в життя українського народу. Нарешті, культурному поступу сприяло й успішне запозичення західноєвропейських здобутків Відродження та Реформації.
Перебуваючи в контактах з представниками трьох цивілізацій: західної та східної, християнських, а також мусульманської, українці мали можливість побачити свою відмінність від інших, а тому берегли свою культуру. З іншого боку, вони навчилися запозичувати все краще в інших народів, з якими контактували, представники яких проживали в Україні: у поляків, німців, євреїв, вірменів, угорців, греків, італійців. Водночас діти українських вельмож навчалися в університетах Польщі, Німеччини, Чехії та Італії, запозичуючи здобутки європейської культури.
Розвитку української культури сприяли представники української верхівки. Навіки прославилися такі українські меценати, як князі Василь-Костянтин Острозький, Юрій Слуцький, Григорій Ходкевич, Михайло Вишневецький і його дружина Раїна (Могилянка), київська міщанка Єлизавета (Галшка) Гулевичівна.
Проте більшість українських владоможців в умовах панування Речі Посполитої відмовлялася від рідної мови, традицій, перетворювалися на носіїв польської культури. У цій ситуації роль провідного суспільного стану взяло на себе козацтво. Підхопивши традицію національної державності, виступивши захисником православної церкви, української мови та культури, воно стало могутнім та яскравим натхненником і творцем нових визначальних ознак української культури.
2. Шкільництво
Однією з характерних ознак української культури XVI ст. є особливий інтерес до освіти. Тривалий час основними навчальними закладами були початкові парафіяльні (приходські) школи при православних монастирях і церквах. Рівень і форми навчання в них уже не відповідали вимогам часу. Після утворення Речі Посполитої в Україні з'явилися єзуїтські колегіуми, які були добре організовані й фінансово забезпечені, однак працювали проти української культури.
Саме тоді українські магнати виступили ініціаторами створення православних шкіл, які не поступалися б єзуїтським. Князь Василь-Костянтин Острозький у 1576р. у своєму маєтку відкрив перший православний колегіум. Засновували школи й на Запорожжі. «Домові школи», відкривали у своїх маєтках заможні сім'ї. Надзвичайно велика заслуга в розвитку української шкільної освіти належить братствам. Особливо багато зробило для освіти Львівське Успенське братство.
Запитання:
1. Які українські меценати сприяли розвитку української культури?
2. Хто ще став на захист української культури?
3. В якому році князь Василь-Костянтин Острозький у своєму маєтку відкрив перший православний колегіум?
4. Яке братство багато зробило для освіти?
3. Львівська братська школа
Найдавнішою братською школою в Україні була Львівська братська школа.
Робота з документом
Із «порядку шкільного» - Статуту Львівської братської школи 1587 р.
Багатий над убогим у школі нічим вищий не може бути; дітей дидаскл (викладач) повинен усіх однаково - як синів багатих, так і сиріт убогих, так і тих, які на вулицях просять харчів, як того, хто має більше чи менше здібностей,- але навчаючи, не надавати переваги одному проти другого.
Учитель повинен кожного разу пильнувати: коли б котрого отрока не було, повинен за ним послати і довідатися про причину, чому не прийшов... Зранку, відразу після молитви, кожен повинен відповідати, що він учора вивчив і показати своє письмо, яке підготував удома.
Після обіду хлопці повинні самі писати на таблицях завдання, які дав їм учитель, окрім малих, для яких повинен писати сам учитель. А вивчивши у школі, повинні один одному зачитувати важкі слова, тобто диспутувати. А йдучи додому, вірш повторити, щоб, прийшовши зі школи додому, діти могли перед своїми рідними... за звичаєм шкільної науки прочитати з поясненням те, що вивчили у школі; а що вчили того дня, повинні вдома увечері написати і зранку принести до школи, показати своєму вчителеві...
Якщо сам учитель чи хтось з учнів не дотримувався б тих правил... - то такий не тільки вчителем, а й простим жителем тут не може бути...
Запитання до документа
1) Як, відповідно до Статуту, відбувався процес навчання?
2) Чи можна стверджувати, що Статут сприяв затвердженню принципів справедливості й відповідальності у шкільному житті? Чому?
3) Які з наведених у Статуті правил ви вважаєте можливими для використання в сучасній школі?
4. Острозька академія (1576-1608)
Князь В. –К. Острозький на власні кошти збудував в Острозі перший в Україні та Східній Європі вищий навчальний заклад європейського типу.
Як стала східнослов'янською школою найвищого рівня. Її досвід часто використовували в інших навчальних закладах.
В Острозі викладали предмети «тривіуму» (граматику, риторику, діалектику) і «квадріуму» (арифметику, геометрію, музику, астрономію). Як відомо, ці предмети входили до обов'язкової програми й колегіумів, й академії. Її викладачі відіграли провідну роль у написанні Острозької Біблії - справи гідної цілих богословських академій.
Навколо академії сформувався гурток науковців, що діяв з кінця 70-х років XVI - до початку XVII ст. Його членами були Іван Федорович, Герасим Смотрицький (перший ректор академії), Василь Малюшицький, Олексій Мотовило, Тимофій Аннич, Мартин Грабович, Сава Флячич, а також грецькі вчені Феофан Грек, Євстахій Нафанаїл….
Протягом понад 30-річного існування Острозької академії (1576-1608рр), за найскромнішими підрахунками, її випускниками стали майже 500 осіб. Серед них такі відомі вчені й політичні діячі, як М. Смотрицький І. Борецький, П. Конашевич-Сагайдачний. Вихованці академії працювали вчителями, літераторами, друкарями, проповідниками.
5. Літописання
Наприкінці XV -на початку XVI ст. перші книги церковнослов'янською мовою надрукували Швайпольт (Сзятоиолк) Фіоль у м. Кракові та Франциск Скорина в м. Празі. В Україні започаткував книгодрукування Іван Федорович. У 1573 р. він за допомогою меценатів відкрив у Львові друкарню, де через рік надрукував (1574р) знаменитий «Апостол». На запрошення князя В -К. Острозького І. Федорович переїхав до Острога.
Одним із найкращих друків І. Федоровича була Острозька Біблія, видана 12 серпня 1581р. Ця книга стала першим у слов'янському світі повним виданням Біблії церковнослов'янською мовою. У 1581 р. тут побачив світ перший слов'янський поетичний друкований твір - «Хронологія» А. Римші. Вона призначалася для початкових класів Острозької академії. Поступово друкарська справа поширилася в Україні. Друкарні створювалися коштом меценатів, Війська Запорозького. Ряд друкарень відкрили братства. Найбільшу питому вагу серед друкарської продукції мали релігійні книги.
6. Пересопницьке Євангеліє
У Пересопницькому монастирі в 1556-1561 pp. створено українську першокнигу -Пересопницьке Євангеліє, визначну пам’ятку української літературної мови і культури.
Пересопницьке Євангеліє - визначна пам'ятка староукраїнської мови, найдавніший переклад Євангелія з книжної церковнослов'янської мови на "просту" мову.
Книга написана на 482 пергаментних аркушах, оздоблена заставками та малюнками. Її писали архімандрит Григорій і писар Михайло Василевич, які переклали Святе Письмо зрозумілою народною мовою.
Пересопницьке Євангеліє - перша пам'ятка української писемності, в ньому виразно виявилися риси живої народної української мови цього періоду. Вона є національною святинею і зберігається в рукописному відділі Центральної наукової бібліотеки Національної академії наук України в Києві.
Президенти України перед вступом на посаду присягають на Пересопницькому Євангелії.
Запитання:
1. Роки існування Острозької академії.
2. Хто і де ії збудував?
3. Назвіть першого ректора академії.
4. Хто започаткував Україні книгодрукування?
5. В якому році надруковано «Апостол»?
6. В якому році надруковано «Острозьку Біблію»?
V. Закріплення знань учнів.
В трьох реченнях підведіть підсумок нашого уроку.
VІ. Домашнє завдання
Опрацювати § 7
Інші резюме цього кандидата
Схожі кандидати
-
Інспектор з кадрів
Дистанційно, Запоріжжя -
Рекрутер
Дистанційно, Львів -
HR-менеджер
Дистанційно -
HR manager, рекрутер
20000 грн, Дистанційно -
Рекрутер
40000 грн, Дистанційно -
Помічник рекрутера
Дистанційно