Сили оборони шукають різних спеціалістів

Вакансія від 19 квітня 2024

Android developer

Leap Consulting Group
Консалтинг, бухгалтерія, аудит; 10–50 співробітників

Дистанційна робота

Повна зайнятість. Досвід роботи від 5 років.

Англійська — вище середнього

Вакансію зараз переглядає 1 шукач. Відгукніться першим!
Java Git Jira Kotlin Flutter Android SDK Android Studio
Показати всі навичкиЗгорнути навички

Опис вакансії

We are US based consulting company with 30 Ukrainian engineers. We are looking for Android developer.

Requirements

  • Java, Kotlin, AOSP, (optional) Appium.
  • Unit test experience, including testing frameworks, mock objects, code coverage.
  • Experience with platform tools for troubleshooting, debugging and optimizing your code, the most known memory leaks cases in android apps.
  • Comprehensive knowledge of multithreading in Android (Thread, Handler, Handler Thread, Looper and so on)
  • Only Native application development — no flutter or xamarin or any other cross-platform frameworks which let you build Android app without Java.
  • Experience working in a team environment
  • Experience using JIRA/Confluence/Slack/BitBucket
  • Experience working with Feature Branches in Git flow

Additional Information

8 hours work day, M-F.

Remote.

Recruitment Process

Submit your CV *IN ENGLISH and describe your experience.

Initial interview (15 min administrative questions).

Technical interview with the team (30 minutes).

Offer.

Схожі вакансії

Вакансії в категорії

Вакансії за містами