- 8 хв читання
- 1376
Як компаніям підготуватися до працевлаштування ветеранів: рекомендації від МХП
Компанія МХП приділяє велику увагу трудовій реінтеграції та працевлаштуванню ветеранів. Адже можливість працювати та професійно розвиватися є запорукою повноцінного повернення до мирного життя після війни.



Work.ua публікує приклад роботи з ветеранами від МХП. Компанія не тільки допомагає повернутися до роботи своїм працівникам, які захищали нашу країну, але й наймає нових фахівців з військовим досвідом. МХП має чим поділитися з колегами по ринку, які тільки розпочинають процес пошуку талантів серед ветеранів.

Ринок праці відновлюється стрімкими темпами, а кількість вакансій сьогодні вже перевищує довоєнні показники. Фактично попит на фахівців наразі драйвить ринок.
У нашій компанії ми пропонуємо рівні умови для працевлаштування ветеранів, головне — кваліфікація, бажання працювати та розвиватися. Принцип МХП — конкурентні, рівні, прозорі умови для всіх кандидатів. Такий підхід дозволяє нам стимулювати культуру відкритої комунікації.
Уже понад 350 ветеранів повернулися до роботи в МХП. Наразі більш як 2 400 перебувають на фронті. Крім того, понад 50 ветеранів-новачків ми вже працевлаштували після початку повномасштабної війни. Якщо загалом, то більш як 10% працівників МХП — це люди з військовим досвідом.
Наші ветерани та ветеранки мають розуміти, що у цивільному житті вони можуть знайти роботу чи безкоштовно змінити фах, створити або масштабувати власний бізнес. А наші захисники й захисниці, які через бойові дії отримали інвалідність, могли повернутися в інклюзивне суспільство, де роботодавці дбають про їхні потреби.
Кроки, які треба зробити компаніям, щоб підготуватися до працевлаштування ветеранів.
Порада 1. Постійний контакт із захисниками
Робота з ветеранами у нас починається ще відтоді, як вони долучилися до армії. За працівниками-військовими компанія зберігає робоче місце та заробітну плату, закриває запити підрозділу, у якому служить працівник, тримає зв’язок з родиною. Йдеться про те, що ми надаємо матеріальну, психологічну та юридичну підтримку і допомагаємо у розв’язанні побутових питань, за потреби надаємо медичний супровід.
Одразу після повернення ветерана з фронту забезпечуємо перевірку здоров’я, лікування та реабілітацію, соціальну, психологічну і юридичну підтримку, допомагаємо з перенавчанням та адаптацією, за потреби створюємо нове робоче місце. Також у нас передбачена матеріальна підтримка поранених і сімей загиблих працівників.
У компанії створений Центр із взаємодії з військовими й ветеранами, робота координаторів якого — це той інструмент, який дозволяє оперативно отримати запит від ветерана та забезпечити його закриття, а це відповідно сприяє адаптації в колектив і цивільне життя.
Щоб бути на зв’язку цілодобово, діє окрема гаряча лінія та телеграм-канал, спеціально створені для військових і ветеранів. Так, ветеран може зв’язатись з нами й повідомити напряму, що його турбує: якщо потрібне медичне обстеження, юридична підтримка, супровід психолога, допомога з адаптацією на робочому місці. Ми це організовуємо у межах програми «МХП Поруч».
Порада 2. Проводити заходи для комфортного онбордингу ветеранів і навчання для співробітників
Наразі ми вже переконались, що ефективність реінтеграції ветерана й, зокрема, онбординг буде ліпшим у випадку, коли комунікація підтримується з моменту мобілізації.
Компанія за підтримки аудиторсько-консалтингової компанії EY реалізує проєкт No Limits, що є додатковим проєктом великої програми «МХП Поруч». Йдеться про розширення можливостей працевлаштування та навчання для ветеранів війни, людей з інвалідністю і постраждалих від війни людей. Ми здійснюємо це через оновлення внутрішньої кадрової політики й практик для найму, адаптації та інтеграції персоналу.
За програмою «Без обмежень» надаємо більшу підтримку співробітникам, які справляються з втратою працездатності, травмою, переміщенням або іншими труднощами, пов’язаними з війною.
Важливим є встановлення партнерства з громадами та постачальниками інклюзивного навчання задля відновлення людського капіталу та стійкості в умовах надзвичайної ситуації, що триває.
Додатково завдяки проєкту No Limits психологічна служба МХП проходить сучасне навчання із супервізії, що дозволить нашим колегам-психологам бути професійно готовими для роботи із демобілізованими співробітниками, їхніми колегами, керівниками та родинами.
Проводимо навчання для керівників. Тренінг «Об’єднані сили: новий рівень професійних відносин з ветеранами». Це курс для керівників всіх рівнів.
Порада 3. Надавати можливості навчання, щоб ветеран міг перекваліфікуватися та підтягнути навички
Компанія пропонує ветеранам можливість повернутися на свої попередні посади. Але у випадку, коли стан здоров’я не дозволяє, то створюємо альтернативну вакансію, адаптовану під можливості та бажання колеги. Наприклад, для ветеранів, які за станом здоров’я не можуть виконувати польові роботи, пропонуються офісні посади. За потреби ветерани можуть пройти перенавчання чи підвищення кваліфікації, щоб опанувати нову професію.
Компанія йде на зустріч і створює гнучкі умови праці, можливість роботи віддалено. Це особливо важливо для людей з інвалідністю.
Порада 4. За потреби та запитом запровадити можливості для надання психологічної підтримки
Наш пріоритет — забезпечувати психологічну та правову підтримку, медичний супровід, можливість й планування періодичних медчекапів, реабілітації в разі виявлення таких запитів. У компанії організовано злагоджену крос-функціональну підтримку ветеранів, що об’єднує зусилля різних відділів для їхньої успішної адаптації та інтеграції. Ця програма включає і психологічну підтримку.
У відділі ментального здоров’я є група психологів, які спеціалізуються на роботі з демобілізованими. Її очолює психолог Інна Биваліна, яка з 2016-2018 роки служила офіцером-психологом у зоні бойових дій.
Задля того, щоб якісно та ефективно взаємодіяти з нашими героями, усі психологи МХП проходять відповідне навчання, підготовку і цей процес невпинно триває. Наш обов’язок і честь — бути компетентними, виваженими й максимально корисними тим, завдяки кому ми живемо і працюємо.
Компанія розвиває ветеранські простори в різних громадах, де ветерани отримують юридичні та психологічні консультації та спілкуються між собою. Також простори використовуються для роботи артпсихолога з дітьми загиблих і для проведення різноманітних заходів для військових та їхніх родин. У 2023-му в межах національного конкурсу соціальних ініціатив «Час діяти, Україно!» підтримали 16 просторів на Київщині, Черкащині, Вінниччині та Хмельниччині, відкрили 4 штаби «Свій серед Своїх» спільно з ГО «Об’єднання добровольців» на Львівщині.
Спільно з Veteran Hub запустили групи психологічної підтримки для родин й близьких військових і ветеранів. Це безоплатні та анонімні групи. Модерують зустрічі психологи, що мають фахову кваліфікацію, підтримують воїнів та їхніх близьких, а також переважно самі чекають своїх рідних з війни або мають бойовий досвід.
Порада 5. Впровадити культури адаптивності й інклюзивності в компанії та громаді
Такий підхід сприятиме формуванню належного середовища. Наша компанія підтримує такі активності: змагання з риболовлі для ветеранів, заняття з глинотерапії, тренування з адаптивного спорту, захід для захисників та їхніх сімей «Родинна колиска», спільно з Федерацією стронгмену України змагання з паверліфтингу для військових та ветеранів «Звитяга Нескорених».
Порада 6. Підтримувати ветеранський бізнес
За результатами дослідження «Потреби ветеранів 2023» від Українського ветеранського фонду, 64% фронтовиків хочуть бути підприємцями. Тому спільно зі стратегічним партнером БФ «МХП-Громаді» підтримуємо грантові конкурси для підприємців-ветеранів та їхніх родин, як-от: #Варто «РобиТИ своє», «Роби своє», «Роби своє з Kurator».
Порада 7. Об’єднувати зусилля
Компаніям важливо обʼєднуватися й наполегливо стукатися до законотворців, тому що чинне трудове законодавство застаріле й не сприяє швидкій ефективній адаптації ветеранів. Містить забагато норм, які неактуальні з точки зору сучасних практик і вимог до облаштування робочого місця, видів робіт, що можуть виконувати люди з інвалідністю тощо.
Ми ініціювали створення ESG комітету з ветеранської політики при Європейській бізнес-асоціації. До його роботи долучаються представники державного сектору та бізнесу.
Порушуємо питання комплексної та системної підтримки захисників на конференціях, форумах і різних ком’юніті спільно з Мінветеранів, Мінсоцполітики, Мінекономіки.
З хорошого: Державний центр зайнятості розробив програми державної компенсації за облаштування робочих місць компаніями для осіб з інвалідністю. Це вже «потепління» й хочеться вірити, що дасть поштовх для законодавчих новацій адаптації ветеранів у робоче середовище.
Щоб залишити коментар, потрібно увійти.