- 10 хв читання
- 1017
Курити на співбесіді: нормально чи фатально?
Ми й самі не думали, що писатимемо статті на такі теми. Чесно.


Чи прийнятно курити на співбесіді? А якщо вона проходить онлайн, і дим цигарок начебто нікому не заважає? Користувачі LinkedIn всерйоз сперечаються на цю тему, адже подібні випадки відбуваються постійно. Work.ua розбирався, як визначити, чи поведінка є доречною або ж переходить межі ділової етики, і що про паління на співбесіді думають рекрутери та шукачі.
Де межа між неформальною атмосферою та неповагою до співрозмовника
Онлайн-співбесіди стали новою нормою в часи пандемії. Проте ділова етика на таких зустрічах усе ще неусталена. Норми поведінки ще більше розмилися під час повномасштабної війни, коли через повітряні тривоги й відключення світла люди змушені підключатися до зідзвонів із найнеочікуваніших місць.
Одне із суперечливих явищ — куріння на онлайн-співбесідах, про яке все частіше згадують рекрутери й керівники.
- «Я все розумію: IT, неформальна атмосфера, лояльність тощо, але ми приходимо не в бар і навіть не на тимбілдинг. У всіх є час на „перекур“, тому я трохи в шоці від таких сюрпризів», — йдеться в дописі, який написала Head of Marketing.
- «Чи нормально курити під час інтерв’ю? Особисто для мене це більше неповага, аніж думка про те, що кандидат знаходиться у своїй зоні комфорту й так краще розкриється рекрутеру. Уявляю собі ситуацію, що показую СЕО компанії кандидата, і він димить йому в камеру», — поділилася враженнями рекрутерка в іншому пості.
- «Сьогодні на співбесіді кандидат запитав, чи може він закурити. Я відповіла „так“, хоча це застало мене зненацька. Що цікаво, я не відчула сильного дискомфорту через це, проте ситуація змусила задуматися. Можливо, це питання етики, а може, сигнал про те, що кордони між професійним і особистим стають більш гнучкими. Де межа між комфортом і професійністю?», — розмірковує в дописі HR-директорка.
У всіх публікаціях авторки закликали читачів поділитися власними думками. Позиції в коментарях розділилися.
Не смердить і заспокоює нерви: чому деякі шукачі й керівники обстоюють право курити на співбесіді
Ми прочитали з пів тисячі коментарів і зрозуміли, що аргументи «за» куріння зводяться до пʼяти тез.
👌 Куріння заспокоює
Один з аргументів «за» полягає в тому, що співбесіда часто спричиняє стрес. А сигарета для курця — доступний і часто єдиний спосіб подолати тривогу.
- «Людина може стресувати та погано пройти співбесіду, а одна-дві сигаретки врегулюють ситуацію, і фідбек буде кращий від кандидата».
- «Деяких людей куріння заспокоює та допомагає зосередитися на спілкуванні!».
- «Я вважаю, що паління (для курця, звісно) на співбесіді допоможе знайти роботу, а не навпаки, бо дасть змогу зосередитися і заспокоїтися».
- «Не бачу проблем у курінні на камеру, бо це не шкодить здоровʼю іншим учасникам. Якщо це допомогає заспокоїтися, тим паче, нехай курить».
👌 Zoom не передає запах сигарет через екран
Головна претензія до курців полягає в тому, що вони шкодять не лише своєму здоровʼю, а й оточуючим. Проте сигаретний дим не просочується через екран ноутбука.
- «Єдина проблема куріння — це запах. Якщо ви його не відчуваєте, то яка різниця? Окрім запаху, це та сама чашка кави або чаю в руках».
- «Зрештою, якщо співбесіда онлайн, то це взагалі не до обговорення, людина собі курить спокійно та і все. Вам дим не передається мікрофоном».
👌 Рекрутер має оцінювати тверді навички кандидата, а не його звички
Деякі користувачі зауважували, що відсіювати кандидатів через «не таку» поведінку на співбесіді — неприпустима розкіш в умовах дефіциту кадрів, а може, навіть і дискримінація.
- «Я давно не звертаю на це уваги й не враховую в оцінюванні. Співбесіда відбувається онлайн, дим мені не заважає. Якщо у всьому іншому людина включена в процес — мені ок».
- «Жодним чином ні на що не впливає, насамперед звертаю увагу на розумові здібності кандидата, компетенції, а потім уже решта. Кандидат чи кандидатка можуть курити, пити чай, каву, воду, мити посуд чи бавити немовля. Як це впливає на робочі характеристики кандидатів?».
- «Мабуть, тому й кадровий голод. Якщо HR приймає рішення про відсіювання кандидата лише тому, що він закурив на співбесіді — варто оновити склад HR в компанії».
👌 Про обмеження варто говорити заздалегідь
Деякі користувачі зауважили, що широке запровадження дистанційного формату роботи багато чого змінило. Тож про подібні заборони варто попереджати.
- «Краще попереджати, які критерії для співбесіди. Я зустрічав співбесіди і в барі. Загалом нічого такого тут немає. Заздалегідь надавши дані щодо співбесіди, ви можете зекономити свій та кандидата час».
- «Якщо це важливо для компанії, тримати імідж на дзвінках із партнерами, чи є якісь внутрішні правила (якщо відео обов’язкове чи бажане), то це вже потрібно прописувати на рівні політик. Усе ж таки віддалений формат роботи змінив багато, так що підходи теж мусять змінюватися».
👌 Що далі? Заборона пити воду?
Для деяких коментаторів заборона курити на зідзвоні є такою ж обурливою як, наприклад, неможливість пити воду.
- «Якщо онлайн — нічого такого поганого не бачу. Але може в тій компанії такий регламент, що людям навіть чхати заборонено».
- «Не будемо доводити ситуацію до абсурду, бо вийде так, що не можна буде палити під час співбесіди, а от випити каву — це вже як, неповага? А якщо кандидат питиме компот / смузі / чай / кефір / молоко, що із ним робити?».
Окремо користувачі обговорювали ситуації, коли під час співбесіди кандидат (чи рекрутер) запитував дозволу закурити сигарету. Це, мовляв, свідчить про ввічливість і тактовність.
Зневага до співрозмовника та слабкі soft skills: як рекрутери сприймають поведінку кандидата-курця
Нещодавно ми розповідали, як рекрутери «зчитують» характер кандидата за кілька хвилин на співбесіді. Куріння — це теж чинник, який може багато розповісти про кандидата. І часто ця інформація не на його користь.
🚩 Порушення ділової етики очевидне
За останні роки найм став менш формалізованим, проте не варто нехтувати елементарною професійною етикою.
- «Є межа між „неформальною атмосферою“ і відсутністю базової професійної етики».
- «Співбесіда — це не перекур. Це ділова зустріч із певними вимогами ділової етики. Звичайно, ми вже не одягаємо краватки, сорочки, костюми, і це чудово. Але палити, як на мене, — це неповага до співрозмовника. Це ніби знецінення самої зустрічі».
🚩 Такі кандидати точно збрехали про стресостійкість і самоконтроль у резюме
Куріння під час ділової зустрічі розкриває людину не з найкращого боку. А мʼякі навички нині дуже високо цінуються на ринку праці.
- «Я б дуже обережно ставився до таких кандидатів. Нічого особистого, проте дотримання ділової етики та самоконтроль — зазвичай гарні софт скіли для роботи в колективі».
- «Неповага до співрозмовника. Можливо, людина сама так не сприймає, але неповага однозначно. Вона потім проявиться в роботі, у манері спілкування, я так думаю».
- «За останній рік у мене таке було мінімум 6 разів. Я зрозуміла, що люди, з якими це стається, зазвичай можуть бути настільки тривожними чи залежними від куріння, що не здатні стриматися навіть у формальній ситуації, обираючи зняти стрес прямо під час співбесіди».
🚩 Такого кандидата соромно представити потенційному керівнику
Нерідко рекрутери писали про те, що їм, у цілому, байдуже на поведінку шукача під час попереднього інтервʼю. Але потенційний керівник чи замовник (якщо менеджер із найму працює на фрилансі) точно відмовить цій людині.
- «На моєму етапі це на рішення не впливає. Але був кейс, коли потім прийшла відмова через цю причину саме від клієнта».
- «Про вас складеться певне враження і вплине на подальше рішення. А ще залежить від позиції: чим вона вища і відповідальніша, тим це більш критично».
🚩 Занадто неформальна поведінка стирає кордони, а їх варто зберігати
Співбесіда — це ділова зустріч, а не дружні посиденьки, тож варто поводитися на ній відповідно.
- «Це може свідчити про відсутність поваги до професійних рамок чи невміння оцінити доречність своїх дій. Зрештою, навіть якщо кордони між професійним і особистим стають гнучкішими, базова етика все ж має залишатися».
- «Мають бути кордони з кожному боку. Робота це робота. Мені здається, що має вплив стирання таких кордонів, наприклад, через маніпуляції, де робота — це сімʼя. І тому працівники дозволяють собі більше норми. Загалом багато дорослих дітей, які не розуміють, для чого себе якось поводити певним чином».
🚩 Куріння на співбесіді — одна з причин відмови
Така поведінка задає поганий тон для інтервʼю. Ба більше, для деяких менеджерів із найму паління на співбесіді є безумовною причиною відмови в подальшій співпраці.
- «Годину тому провела співбесіду, і це був мій перший досвід, коли щойно я почала розмову, кандидат узяв у руки електронну сигарету й почав курити. Моєму здивуванню не було меж, і зараз сиджу тільки про це й думаю».
- «Я не найму людину, яка курить в екран, хай буде хоч сто разів спеціаліст. Неспівпадіння етичних норм».
- «Я взагалі курців наймаю в останню чергу».
🚩 Куріння рекрутера — це також не ок
Негативним досвідом ділилися не лише рекрутери, а й шукачі. Інколи недоречна поведінка менеджера з найму чи потенційного керівника ставала причиною відмови від подальшого спілкування з компанією.
- «На одній зі співбесід СЕО палив кальян і видихав дим прямо в камеру. Досі це згадую як страшний сон».
- «Я проходила онлайн-співбесіду в однієї HRD державного банку, і вона почала курити айкос. Це такий був шок для мене, і просто одразу перекреслив те враження про роботу, що було від спілкування з рекрутеркою».
- «Якось був у мене другий етап співбесіди з керівником одного з департаментів великої компанії. Він собі дозволив курити айкос під час моєї самопрезентації. Крім того, замість якогось нейтрального чи розмитого фону, у нього було зображення барної стійки з купою алкоголю позаду, у стилі американських забігайлівок. Це дуже негативно вплинуло на моє рішення, чи хочу я взагалі працювати в такій компанії, та особливо з таким керівником, який відразу проявляє неповагу».
До речі, у коментарях люди зауважували, що куріння — це не найгірше, що вони бачили під час онлайн-інтервʼю:
- «Якось співбесідували кандидата, який приймав ванну. Показався на пару секунд і вимкнув камеру».
- «У мене якось на співбесіді кандидат сидів насіння лускав. Я трохи тоді обімліла від такого етикету».
- «Після проходження співбесіди в лазні мене вже нічим не здивуєш».
- «У мене на одній співбесіді директор сидів і грав в GTA».
Сучасний онлайн-етикет: чого не варто робити на співбесіді
Щоб розставити всі крапки над «і», ми звернулися до спеціалістки з комунікацій, дослідниці цифрового етикету, лекторки та авторки каналу «Культура комунікації» Анастасії Бабічєвої.

Зараз норми поведінки стають ще більш розмитими. Те, що доречно в одній сфері, категорично неприйнятно в іншій. Кожна компанія має свою культуру, і на етапі співбесіди відбувається знайомство не тільки з навичками кандидата чи кандидатки, а й перевірка на співпадіння за цінностями й культурою. І про це важливо пам’ятати!
Подивімося з різних сторін, чому куріння на співбесіді може сприйматися негативно:
- Паління може бути «червоним прапорцем» у компанії, до якої подається кандидат. Є компанії, у яких це зафіксовано на рівні цінностей.
- Часто можна зустріти думку «та це ж онлайн». Тому ніби можна не дивитися в камеру чи не вмикати її, паралельно займатися своїми справами, зокрема курити. У цьому є хиба сприйняття онлайну як чогось другорядного. Хоча рівень рішень, які ухвалюються на онлайн-дзвінках, нічим не поступається офлайн-зустрічам. Тому тут легко себе перевірити: я завжди раджу не робити на онлайн-зустрічах того, чого б ви не стали робити в офлайні.
- «Людина однаково не відчує запах». Тут знавці мозку можуть посперечатись, адже дзеркальні нейрони працюють навіть на відстані. Тому людина, яка знає, як пахне електронна сигарета, може відчувати запах (а з ним і відразу) навіть у зумі.
- Та головне — поставте собі запитання: яка моя мета йти на цю співбесіду? Я хочу справити гарне враження? У якій я позиції і ролі? Бо інколи паління може зчитуватись як зверхній жест та неповага.
А коли паління може бути більш доречним? Є компанії, де куріння є звичним і прийнятним. Чи заведено вести спілкування у вільній та неформальній атмосфері. Та й тут перш ніж брати цигарку, варто перепитати співрозмовника. Як це, власне, робиться в реальному житті.
Для багатьох курців паління — це спосіб заспокоїтися під час нервової події, якою, безумовно є співбесіда. І якщо ви саме така людина й не готові відмовлятися від паління на зустрічі, раджу про це прокомунікувати чесно і відверто на початку зустрічі, тим самим проявити повагу до іншої людини.
Бо питання доречності паління, як і багато інших, вирішується завдяки якісній комунікації. Тож за будь-яких обставин єдине, що точно варто зробити — питати й домовлятися.
А вам колись доводилося стикатися з дивною поведінкою іншої людини під час співбесіди? Поділіться своїм досвідом у коментарях.
*Кадр з серіалу True Detective, 2014 р.
3 коментарі
Щоб залишити коментар, потрібно увійти.
Коли приймав на роботу, то співбесіда проходила в курилці з кавою. Одна частина. Друга власне на робочому місці. Головна частина була друга. Перша то поговорити чи реально спілкуватися не тільки про роботу. На роботі. Бо не весь же час є завантаження на всі 100%. Друга про те чи знає і вміє робити те що потрібно.
всі хто їли огірки , померли, 100 %
питання мозку, етики та стилю ... 90 % хто відходить курити осторонь зупинки люди з мозком - жіночки та буває молодь
на зупинках (само)впевнено курять мужички ... 100 вони % не знають як виплюнути зуби на асфальт
чи з яким звуком заходить фінка під ребра
(ще не знають ;-)
паління то як розвага - хімії та іншої шкоди в сотні разів більше при зварюванні
у зварювальників має бути два роки стажу за рік роботи
реально 5 - 10 років здоров'я за рік на сучасній каторзі без витяжки
привіт, громадянин (чи охлос ?) morituri махне рукою ... та піде в засвіти
... не палю, не сварюсь, та не ношу гострі предмети ; і іншим раджу