- 4 хв читання
- 6714
Як упоратися з токсичними емоціями, що заважають знайти роботу
Через війну багато людей втратили роботу, змушені адаптуватися до нових умов або шукати новий шлях. Що вони відчувають: сумують, соромляться чи потопають у розчаруванні? Як подолати негативні емоції, щоб рухатися далі — у статті.


Життя мільйонів українців змінилося. Це факт. Багато людей опинилися перед потребою кардинально змінювати свою професійну діяльність. Дехто втратив улюблену роботу через закриття підприємств, хтось виїхав за кордон і змушений починати з нуля, а інші — шукають стабільний заробіток чи опановують нову сферу.
Зміна чи пошук роботи — це не тільки про те, щоб написати краще резюме чи активно відгукуватися на вакансії. Це ще й про вміння впоратися з важкими емоціями, які неминуче виникають у перехідний період.
Work.ua спробував зрозуміти, як подолати сум, розчарування, сором, страх.
Сум через прощання з минулим життям
Якщо ви втратили роботу через війну, особливо улюблену, важливо визнати цю втрату. Зрозуміло, ви не просто залишаєте компанію, ви залишаєте налагоджений ритм життя, команду, відчуття стабільності.
Цей сум природний. Спитайте себе: «Що дала мені ця робота? Які навички чи знання я можу взяти із собою?». Війна забирає багато, але вона не може відібрати у вас ваш професійний досвід. А це хороша основа, щоб сміливо крокувати вперед.
Розчарування: невиправдані очікування
Можливо, вам довелося погодитися на роботу, яка не зовсім відповідає вашим бажанням або досвіду. Може, ви розраховували швидко знайти гідну посаду, але зіткнулися з реальністю — на співбесіді роботодавець обіцяв одне, а в реальності все виявилося зовсім інакше.
Розчарування — це нормальна реакція, але воно часто походить від завищених очікувань, а не від реальних обставин.
Хай робота, яку ви отримали, не ідеальна, проте спробуйте розглядати її як перехідний етап і знайти плюси: нові знайомства, додатковий досвід, фінансова складова. Головне — не зупинятися і продовжувати шукати можливості.
Сором: «Чому я не такий успішний, як інші?»
Якщо ви втратили високу позицію чи посаду у престижній компанії й тепер змушені працювати на менш кваліфікованій роботі, може виникати почуття сорому: «Я не виправдав власних очікувань. А що скажуть інші?».
Не порівнюйте себе з іншими — кожен зараз переживає свою боротьбу, тому іншим зазвичай просто байдуже, що відбувається з вашою карʼєрою.
Суспільство нав’язує нам хибні стандарти успіху. Але кар’єра і справжній успіх — це не лише зростання, гроші, слава, а й гнучкість, адаптація, здатність вижити в складних умовах. У нинішній ситуації ви робите максимум можливого.
Страх, що все буде ще гірше
Страх перед невідомістю зараз знайомий кожному: «Що, якщо нова робота не принесе стабільного доходу? Що, якщо ситуація в країні погіршиться? Що, якщо взагалі не знайдеться нічого підходящого?».
У такі моменти добре звернутися до свого минулого досвіду і згадати, коли вам вже доводилося долати подібні страхи. Які ваші рішення привели вас до успіху тоді?
Ви зуміли пережити найстрашніше — обстріли, евакуацію чи втрату дому — отже, зможете впоратися і з цим викликом. Потрібно просто рухатися вперед, навіть якщо маленькими кроками.
Як дати відсіч токсичним емоціям
- Прийняти свої емоції. Визначити, що саме я відчуваю — страх, сум чи сором — це вже половина успіху. Не давати їм владу — друга половина.
- Не вимагати від себе ідеального плану. В умовах війни доводиться імпровізувати, підлаштовуватися під обставини й змінювати пункти в плані. Це нормально.
- Розглядати кожну можливість. Навіть якщо це не робота мрії, можливо, вона відчинить вам потрібні двері.
- Шукати підтримку. Спілкуйтеся з людьми, які вас розуміють, звертайтеся до кар’єрних консультантів, користуйтеся сайтами пошуку роботи.
Українці вже довели, що вміють адаптуватися до найскладніших умов. Війна — це важкий виклик, але й можливість переосмислити своє майбутнє. Навіть у найтемніші часи важливо пам’ятати: кожен новий день дає шанс зробити крок до кращого життя.
Якщо ви зараз шукаєте роботу, запрошуємо переглянути актуальні вакансії на Work.ua. Зараз тут понад 95 000 пропозицій роботи. Серед них точно причаїлася ваша.
21 коментар
Щоб залишити коментар, потрібно увійти.
Наше життя не має бути схожим на чиєсь ще.
Звісно, якщо ми самі цього не забажаємо. Але навіщо?
Невже ми прийшли в цей світ аби всього лише стати чиєюсь тінню чи копією яка за визначенням "завжди є гіршою за оригінал"?
Як дуже правильно хтось зазначив, "варто бути - лише самим собою. Бо всі інші ролі вже зайняті".
Наталіє, з щирого серця бажаємо вам пройти цей шлях і впоратися з усіма викликами. Вболіваємо за вас!
Але у більшості пересічних громадян вже немає рефлексії з того приводу. Далися взнаки багато років "тренувань" зміни місць роботи та сфер діяльності. Поріг чутливості достатньо високий.
Навпаки, склалося враження, що перелічене вже давно "накрило" власників бізнесу та їх менеджмент. Інакше чим, якщо не бажанням знизити рівень тривожності, пояснити бум будівництва маєточків на середземноморському узбережжі.