- 4 хв читання
- 991
Як знайти час на саморозвиток, якщо ви працюєте 5/2
Знайти час на себе, коли працюєш повний тиждень, здається неможливим. Але все вдасться, якщо не плутати здоровий розвиток із навʼязаною гонитвою за «успішним успіхом».


Після робочого дня й усіх хатніх справ хочеться лише одного — нічого не робити. Інколи бракує часу та сил навіть на серіал, не кажучи вже про щось серйозніше. Ідея про саморозвиток у такі моменти звучить як жарт. Але й ігнорувати його не хочеться, бо ж зʼявляється відчуття, що життя проходить повз.
Як знайти баланс, а з ним — і час на щось більше, ніж робота і побут?
Що таке саморозвиток і до чого тут концепція «успішного успіху»
Перш ніж шукати час на саморозвиток, важливо розібратися, що це таке й відділити навʼязані суспільством ідеї від власних потреб.
Кембриджський словник визначає саморозвиток як процес, у якому людина зростає або змінюється та стає більш розвиненою завдяки власним зусиллям.
Але в епоху культу «успішного успіху» цей термін набуває ознак токсичності.
- Саморозвиток зводять до безкінечних курсів, читання бізнес-літератури, вивчення мов. Тобто того, що може вплинути на роботу та дохід.
- Нас змушують порівнювати себе з іншими: усі навколо досягли, а ви?
- Кількість починає домінувати над якістю. Наприклад, останнім часом стало модно читати 50–100 книжок на рік, але якість цієї літератури залишається «за дужками» продуктивної арифметики.
Чому це важливо розуміти? Бо нерідко ми ставимо собі чужі цілі. Вам наче і не конче треба вчити англійську, але всі навколо це роблять. Тоді приходить почуття провини, а не бажання опановувати неправильні дієслова.
У результаті наша психіка може саботувати цей процес. Несвідомо ви будете заповнювати свій час абичим, тільки б у графіку не залишилося віконечка для ненависних занять.
Тож перший крок для пошуку часу на саморозвиток — це, власне, зрозуміти, чого саме вам хочеться або що наразі для вас більш актуально.
Не обмежуйтеся речами, які стосуються роботи. Профільні курси — не єдиний шлях до кращої версії себе. Адже в широкому значенні саморозвиток — це будь-що, що нас змінює в ліпшу сторону. Прогулянки наодинці, настільні ігри, хобі, документальні фільми теж можна віднести до цієї категорії.
Як знайти час на себе: 5 лайфгаків
Ви знаєте, чому б хотіли присвятити час, от тільки у вас його немає. У цій ситуації спробуйте скористатися нашими простими порадами.
1. Визначте пріоритет
Згадайте, як ми зазвичай ставимо цілі на рік. Там і вивчити англійську до рівня С3, і ходити в тренажерну залу щодня, і прочитати 365 книг за рік. Ніхто не вірить у нас так, як та жменька дофаміну, що виробилася в мозку під впливом новорічних пісень у торговельних центрах.
Але пріоритет — це слово, яке варто вживати в однині.
Тверезо визначте, що для вас зараз важливіше: попіклуватися про здоровʼя, приділити увагу родині, докласти всіх зусиль до нового проєкту на роботі?
У вас є лише 24 години на добу, тож реалістично визначте, на що ви їх можете витратити.
2. Проведіть аудит дня
Спробуйте декілька днів записувати або хоча б звертати увагу, на що витрачаєте час. Може зʼясуватися, що, на перший погляд, надзвичайно завантажений графік складається з прокрастинації та скролінгу стрічки в ТікТок.
І для впровадження в життя нової корисної звички варто лише відмовитися від старої шкідливої.
3. Робіть більше меншими кроками
Плани самовдосконалення лишаються лише планами через надмірну амбітність. Наприклад, ви вирішили покращити фізичну форму й ходити до тренажерної зали. А потім порахували: 30 годин на дорогу + 60 хвилин на тренування + 15 хвилин на душ + 30 хвилин на дорогу назад… Жах!
А що як погодитися на менше? Наприклад, просто робити зарядку перед роботою.
Маленька реальна дія краща за велику уявну.
Якщо немає часу на постійні заняття англійською — підпишіться на сторінки викладачів у соціальних мережах і вчіть декілька нових слів на день. Так само не потрібно читати по книзі щотижня. 10 хвилин регулярного читання — уже краще, ніж нічого.
4. Шукайте «мікровікна»
Найкраще в маленьких кроках — для них легко знайдеться час навіть у щільному графіку. Використовуйте «мікровікна» для самовдосконалення, і не помітите, як бажана навичка покращиться.
Наприклад, слухайте аудіокнижки чи подкасти в транспорті дорогою на роботу.
5. Не перетворюйте цей шлях на гонитву
Можливо, у вас не завжди є навіть 15 хвилин на щось корисне. Але хто сказав, що продуктивним потрібно бути постійно? Секрет не в тому, щоб робити корисні речі щодня чи з іншою визначеною регулярністю, а в тому, щоб повертатися до цієї рутини, коли щось пішло не так.
Можливо, проблема не в часі
Ми звикли говорити «я не маю часу» навіть коли його вдосталь, а проблема між тим у дефіциті бажання, фінансів чи сил. І це не дивно, зважаючи на обставини. Раніше опитування Work.ua показало, що 57% українців імітують продуктивність на роботі, 63% — хочуть спати посеред дня.
Тож дуже важливо розрізняти брак часу, небажання щось робити й виснаження. А ще — не картати себе за те, що робите «недостатньо».
2 коментарі
Щоб залишити коментар, потрібно увійти.
Дякую, є над чим подумати)