Що робить хімік
Появою багатьох матеріалів і речовин ми зобов’язані саме хімікам. Щодня ці фахівці проводять лабораторні дослідження, створюють технологічні карти, контролюють технологічні процеси та якість сировини і продукції, що випускається на різних виробництвах: від м’ясокомбінатів до нафтопереробних підприємств. Хімік — це загальна назва професії, що об’єднує різні спеціальності.
- Хіміки-дослідники знаходять нові застосування різних речовин, а також намагаються за допомогою комбінації різних властивостей речовин скласти нові види матеріалів.
- Лаборанти хімічного аналізу тестують продукт і визначають, чи відповідає він первинним задумам, чи безпечний тощо.
- Біохіміки в лабораторіях вивчають хімічні процеси, які відбуваються в живих організмах, а за допомогою цих знань інші фахівці (біотехнологи) вдосконалюють процес виробництва ліків, косметики, хімічних засобів.
- Хіміки-технологи переробляють сировину і створюють із неї корисні продукти: їжу, косметику, ліки.
- Хіміки-екологи вивчають наслідки впливу на навколишнє середовище хімічних речовин і можливі шляхи зменшення їхнього негативного впливу.
Скільки отримує хімік
Незважаючи на складність, важливість та затребуваність професії, заробітна плата хіміків залишає бажати кращого і рідко становить більше середньої по країні.
на квітень 2025
*за даними 119 вакансій
Розподіл зарплат
Зміна середньої зарплати
«Хімік» по Україні
Які навички потрібні хіміку
- Крім загальних знань із хімії, володіти методами аналізу хімічних сполук, проведення дослідів.
- Високий рівень концентрації та здатність впродовж тривалого часу утримувати увагу на одному предметі чи виді діяльності.
- Уміння аналізувати і систематизувати велику кількість інформації.
- Здатність займатися тривалий час кропіткою роботою.
- Уміння сприймати і розрізняти широкий спектр кольорів і відтінків, гарна пам’ять на символи і знаки, гарний нюх, тонка ручна моторика.
- Для хіміка-технолога важлива спеціалізація. Наприклад, для роботи в харчовій промисловості потрібно знати існуючі технології харчового виробництва. Для роботи в металургії — технологію отримання металу з руди.
Наскільки затребувані хіміки
Професія хіміка досить затребувана, у цих фахівцях зацікавлені не тільки лабораторії і медичні установи, а й фармацевтичні, харчові, косметичні, нафтопереробні та аграрні підприємства.
Кількість вакансій
«Хімік» по Україні
Де вчитися на хіміка
Опанувати спеціальність можна у виші за напрямом «Хімія та біоінженерія».
Майбутнім абітурієнтам, які обирають професію та планують, де вчитися, в пригоді стане докладна покрокова інструкція «Вступ» від Education.ua. Скористайтеся нею, щоб розібратися з правилами вступу, підготуватися до іспитів, зрозуміти принцип зарахування, зібрати всі документи та не пропустити терміни їхньої подачі.
Поділіться цим матеріалом з друзями та знайомими, запостіть його у себе в соціальних мережах, розкажіть про нього родичам, які не можуть визначитися з майбутньою професією. Адже кожен гідний отримати роботу своєї мрії!
Інші професії

Мерчендайзер
Мерчендайзер — це той, хто контролює наявність всього асортименту компанії на полицях магазину і розташування товарів або рекламних матеріалів про них в найпривабливіших для покупців місцях.

Пакувальник
Пакувальник — той, хто комплектує, фасує та спаковує різні предмети та товари.