Що робить журналіст
Професія журналіста овіяна романтикою. Часто автори книг і фільмів наділяють цією професією головних героїв своїх творів. Але наскільки правдивим є художній опис журналіста і чим він займається насправді?
Обов’язки журналіста включають збір, упорядкування, відтворення й іноді презентацію інформації у ЗМІ. Говорячи простою мовою, журналіст знаходить цікаву тему, досліджує її настільки глибоко, наскільки це можливо, і готує матеріал. Робота на радіо, телебаченні та в інтернеті може включати також представлення результатів своєї праці глядачам у вигляді сюжету (аудіо- і відеорепортажів, інтерв’ю та іншого).
Журналіст працює в зв’язці з редактором, який допомагає йому поліпшити матеріал і стежить за дотриманням правил редакційної політики.
Основна частина часу журналіста відводиться на дослідження теми, тобто опитування можливих героїв матеріалу, читання безлічі публікацій, систематизацію отриманих відомостей і доведення матеріалу до досконалості. При цьому, новинна журналістика потребує не тільки повної та точної, але і максимально швидкої подачі інформації.
Так, робота журналіста може бути пов’язана з пригодами і небезпеками, але це лише мала її частка.
Скільки отримує журналіст
Зарплата журналіста може залежати від обсягу виконаної роботи. Деяким представникам цієї професії платять окремо за кожен репортаж, журналістське розслідування, інтерв’ю або статтю. Також ЗМІ практикують преміювання своїх співробітників за добре виконану роботу.
на травень 2025
*за даними 69 вакансій
Розподіл зарплат
Зміна середньої зарплати
«Журналіст» по Україні
Які навички потрібні журналісту
- Вища освіта (необов’язково профільна).
- Невичерпна цікавість і твердий характер.
- Вміння знаходити інформацію.
- Аналітичний розум, увага до деталей.
- Досконала усна і писемна мова, вміння зв’язно висловлювати свої думки.
- Знання офісних програм для створення і редагування текстів.
- Навички комунікації.
- Схвалюється знання іноземних мов.
Наскільки затребувані журналісти
В еру інформації журналісти затребувані. Однак варто зауважити, що роботодавці мріють про фахівців, у яких вже є досвід роботи і солідне портфоліо. Журналістам-початківцям пропонують досить низькі зарплати, на початку кар’єри їх чекає написання тонн заміток на кілька рядків, і до цього слід бути готовим.
Кількість вакансій
«Журналіст» по Україні
Де вчитися на журналіста
- Професії журналіста навчають майже в усіх вишах України. Також на журналіста можна перекваліфікуватися, якщо у вас вже є диплом редактора або телеведучого.
- Навчитися можна, пройшовши спеціальні професійні курси журналістики.
- Багато журналістів, що працюють в ЗМІ, зовсім не мають профільної освіти. Вони освоїли цю професію просто на робочому місці — під час стажування або випробувального терміну (звичайно, без задатків журналіста у них нічого б не вийшло).
Майбутнім абітурієнтам, які обирають професію та планують, де вчитися, в пригоді стане докладна покрокова інструкція «Вступ» від Education.ua. Скористайтеся нею, щоб розібратися з правилами вступу, підготуватися до іспитів, зрозуміти принцип зарахування, зібрати всі документи та не пропустити терміни їхньої подачі.
Поділіться цим матеріалом з друзями та знайомими, запостіть його у себе в соціальних мережах, розкажіть про нього родичам, які не можуть визначитися з майбутньою професією. Адже кожен гідний отримати роботу своєї мрії!
Інші професії

Сантехнік
Сантехнік — це майстер, від якого значною мірою залежить добробут сучасної людини, особливо міського жителя. Адже сантехнік займається монтажем і ремонтом сантехнічного обладнання — водопроводу, опалення, каналізації, без яких зараз ніяк.

Патологоанатом
Патологоанатом — це лікар, який досліджує тканини, органи й клітини, щоб уточнити перебіг хвороби, правильність діагностики та лікування живих пацієнтів, а також встановлює причини ненасильницької смерті.