- 7 хв читання
- 1989
Дитсадків бракує — жінки без роботи: дослідження Work.ua та Education.ua
Доступні садочки — це реалізація права на освіту для дітей та можливість повернутися на ринок праці для їхніх батьків. Дослідження показало, що 20% жінок змушені відмовитися від роботи через неможливість влаштувати дитину в садочок.



Смуга перешкод: що заважає жінкам виходити на ринок праці
Сайт з пошуку роботи Work.ua та освітній портал Education.ua провели серію опитувань серед шукачів, роботодавців і аудиторії, дотичної до освітнього процесу. Результати підтвердили, що доступність дошкільної освіти є вагомим чинником, який впливає на залученість батьків, зокрема матерів, на ринок праці.
- 49% респондентів зазначили, що у їхньому регіоні дитячі садочки працюють із браком місць або не працюють узагалі. Через нестачу місць у садочках чимало жінок залишаються вдома або шукають неофіційні альтернативи, які не завжди якісні та доступні.
- 60% опитаних змушені забирати дитину до 17:00, що нелегко поєднати зі стандартним робочим днем. Скорочений графік роботи садочків заважає жінкам працювати повний день або змушує шукати роботу з гнучким графіком, що може обмежувати їхні кар’єрні перспективи.
- 31% жінок зазначили, що догляд за дітьми суттєво або частково обмежує їхню можливість працювати. Багато сімей стикаються з вибором між кар’єрою та доглядом за дітьми.
Також варто вказати на низьку доступність дошкільної освіти для певних категорій: батьки-ВПО й батьки дітей з особливими освітніми потребами частіше постають перед труднощами під час запису дитини в садочок. Наприклад, одна з респонденток зазначила, що адміністрація не хотіла створювати інклюзивну групу для дитини, довелося самостійно переконувати керівництво.
Нові можливості дошкільної освіти: як держава реагує на запити батьків
Держава прагне взяти під контроль проблему з дитячими садочками. Зокрема у новому Законі «Про дошкільну освіту» йдеться про впровадження можливостей, які можуть змінити ситуацію та допомогти батькам поєднувати роботу й догляд за дітьми:
- Подовжений час перебування дітей у садочку: тепер діти можуть залишатися до 11 годин на день, а за потреби — довше, за додаткову плату, яку покривають органи місцевого самоврядування або батьки. Це значно підвищує гнучкість для працюючих батьків, які мають змогу більш вільно планувати свій робочий час.
- Ранній доступ до ясел: діти можуть відвідувати ясла вже з трьох місяців, що дозволить жінкам раніше повернутися на роботу після декрету. Це важливий крок до забезпечення рівних можливостей для жінок у кар’єрі.
- Нові типи організації освітнього процесу: Закон дозволяє створювати сімейні дитсадки, які можна відкривати в житлових будинках, мінісадки для груп до п’яти дітей та мобільні садочки, які працюють у громадах без доступу до дошкільної освіти. Наприклад, у Херсонській області вже курсує спеціальний автобус, що забезпечує освітні заняття. Це рішення може бути особливо корисним для сільських і віддалених територій.
Ринкові відносини: як бізнес може допомогти врегулювати проблему
Підприємства чи компанії можуть також підтримати працевлаштування жінок, відкриваючи корпоративні дитячі садки для дітей своїх працівників.
55% опитаних шукачів вважають, що роботодавці могли б сприяти активнішій участі жінок у ринку праці з допомогою гнучкого графіку. Водночас 53% опитаних роботодавців підтримують ідею співпраці бізнесу й держави для розв’язання проблем із садочками, але лише 5% бізнесів задумувалися над відкриттям корпоративного садочка і 5% мають дитячу кімнату.
І хоча 55% опитаних роботодавців помічають, що проблема із садочками частково чи значно впливає на роботу батьків з дітьми, 41% не готові впроваджувати гнучкі умови для працівників з дітьми.
Зважаючи на кадровий дефіцит, створення умов для легшого працевлаштування жінок допоможе заповнити вакансії та позитивно вплине на економіку країни. Тому розширення доступу до садочків, впровадження гнучкого графіку роботи, альтернативних форм освіти та корпоративних ініціатив можуть допомогти забезпечити рівні можливості для чоловіків та жінок на ринку праці. Особливо враховуючи гострий дефіцит кадрів за багатьма професіями, про який у дослідженнях згадує Work.ua.
Роботодавці, які активно впроваджують дружні до сімей політики, отримують конкурентні переваги, зокрема в залученні й утриманні цінних кадрів. На думку Work.ua та Education.ua, державі та бізнесу варто спільно працювати над розширенням доступу до дошкільної освіти, що не лише сприятиме розвитку економіки, а й підвищить якість життя українських сімей.
А ваша компанія створює умови для поєднання роботи й батьківства? Будь ласка, розкажіть про це в коментарях.
8 коментарів
Щоб залишити коментар, потрібно увійти.
Це що?
Для роста народонаселения, 10 женщин должны рожать 30 детей как минимум.
То есть женщинам нужно сидеть дома и рожать детей.
В противном случае нужно или завозить мигрантов, или запрещать женщинам выезд заграницу, пока не исполнят свой гражданский долг - рождение 3-4 детей.