- 9505
Ви не знайдете роботу, якщо зміните професію в 35+?
Вам 35+ і ви замислилися змінити професію? Тож напевно вас можуть переслідувати такі думки: «мені соромно, я нічого не тямлю у сфері» або «витрачу час на навчання, а залишусь без роботи». Розберемо страхи, а також рішення, які допоможуть.

Зміна професії та додаткове навчання — складна історія, яка потребує рішучості та системної праці. До того ж багато хто боїться кидати свою роботу, хтось соромиться, інші не впевнені у собі через вік.
Тому засновник IT Banda Григорій Грудій поділився з Work.ua найчастішими страхами людей, які проходять етап опанування нової професії, і розповів, як їх подолати. У статті будемо розбирати ситуації на прикладі програмування, але всі зазначені рішення працюють і для інших професій.

«Не знайду роботу»
Якщо запитати знайомих, то знайдеться багатенько людей, які бачили рекламу «трендової» професії в інтернеті, купували курси, а на роботу їх потім не брали. Так може здаватися, що 35-літні новачки нікому непотрібні.
✅ Рішення
Ви можете спробувати влаштуватися в компанію. Якщо не вийде, є інший шлях — фриланс. Тут замовникам цікаво лише те, чи впорається кандидат із завданням. У фрилансі є конкуренція, але якщо готуватися під час навчання виконувати саме майбутні робочі задачі та вчитись розуміти, що потрібно клієнтам — можна навчитися працювати ефективніше та якісніше.
Бажано, щоб під час навчання акцент був не тільки на теорії, а і на практиці.
Наприклад, щоб учні IT Banda швидше засвоювали навички програмування — з ними разом розробляють ігри, де багато коду, механік та присутній пошук рішень. Це гнучка підготовка до задач, які можуть виникати під час роботи з клієнтами. А щоб новачки не боялися виконувати нескладні задачі в програмуванні, розробка ведеться в командах.
У нас є учень, який 17 років працював на залізниці. А через три тижні навчання зробив першу браузерну гру.
«Витрачу час»
Уявімо, що ви починаєте опановувати нову професію, та через 2 місяці розумієте — це не ваше. Але за цей час ви витратили купу грошей, нервували, не працювали. Після такого досвіду бажання навчатися зникає.
На вас може тиснути відчуття втраченого часу, який ніхто не поверне, інші зобов’язання перед родиною, банком тощо. А зараз проблем та ризиків додалося ще більше.
Тож наважитися на світчинг через зазначені страхи ой як непросто.
✅ Рішення
Рухайтесь невеликими кроками. Вивчіть щось просте, що дасть змогу спробувати себе в новій професії. Наприклад, створити дуже простий сайт за допомогою HTML та CSS можна всього за кілька годин.
Зрозумійте, чи це ваше — працювати з кодом (або робити іншу справу). Якщо сподобається — сміливо крокуйте до більш серйозних завдань. Якщо не сподобається і навіть щось просте здаватиметься складним і нецікавим — спробуйте щось інше.
Таким чином ви не витратите багато часу.
«Соромно»
Може здаватися, що навчатися у 40 дивно та не своєчасно. Зазвичай у такому віці люди вже знають, чого хочуть від життя, мають родину та роботу, яку, імовірно, ніколи не змінять.
✅ Рішення
Часи змінюються. Деякі професії зникають, інші втрачають попит, або ви там не отримаєте кар’єрного розвитку.
Причин, за яких ви можете задуматись про зміну професії, — велика кількість. «Одна робота на все життя» — більше не працює, і сучасність вже диктує нові правила. Зараз ви можете змінювати професію хоч кожні п’ять років, якщо втрачаєте зацікавленість та мотивацію. Тож нічого соромитись того, що ви вирішили рухатись в іншому напрямку.
Якщо вас лякає те, як до вас буде ставитися новий колектив, виберіть фриланс або віддалену роботу.
На віддаленці та у фрилансі ваш вік нікого не цікавить. Головне — як ви виконуєте поставленні завдання і чи готові отримувати нові знання і розвиватися у професії.
«Не знаю, чи варто змінювати професію»
Змінити професію треба, якщо:
Хочеться більше грошей. Майже в будь-якій професії є ліміти по зарплаті. Наприклад, вчитель у школі ніяк не може заробляти 2-4 тис. доларів, хоч яким би високопрофесійним спеціалістом він не був. Опановуючи нову спеціальність, можна працювати паралельно або повністю перейти туди, де більше фінансів.
Робота негативно впливає на особисте життя. Відчуття, що часу ні на що немає (а насправді — немає сил), постійні сварки через регулярні затримки на роботі. Праця вже не надихає, а колектив — бісить.
Відчувається застій. Це коли вся робота настільки рутинна, що працівник виконує її автоматично. Немає відчуття прогресу: робота сьогодні нічим не відрізнятиметься від роботи завтра, за тиждень чи рік.
Думка про роботу одразу втомлює. Постійні погляди на годинник, відчуття непотрібності чи незначущості, навіть якщо робота вдається добре.
Може здатися, що все це не важливі причини. Що можна почекати до пенсії, що «всі люди так працюють».
Ні, насправді не всі так працюють. Люди, які зрозуміли, що хочуть комфорту і підвищення доходів, цікавих завдань і кар’єрного росту, які наважуються на конкретні дії та роблять кроки у такому напрямку — працюють в задоволення. До того ж очікування пенсії не має бути нудним та тягучим.
Наразі для українців є багато безкоштовних онлайн-курсів з акцентом саме на практику. Тож можна знайти кращу роботу, навіть в складних умовах. Якщо знайти те, що вам підходить та поступово вчитися.
Розкажіть у коментарях про свій досвід зміни професії чи досвід ваших знайомих. Ваші історії обов’язково комусь допоможуть або надихнуть.
Читайте також
- Все, про що ви хотіли знати: Work.ua відповідає на запитання від шукачів. Частина 1
- Віковий ценз та супровідні листи: Work.ua відповідає на запитання. Частина 2
16 коментарів
Щоб залишити коментар, потрібно увійти.
І мені абсолютно все одно, що думають інші. Люди, які хочуть - йдуть і роблять, хто не хоче - придумує причини. Всі стереотипи тільки в головах людей, а я хочу - значить буду!
Цього тижня почала проходити курс мануального тестувальника
Доречі Проектний менеджер це той же Менеджер що і звичайний)) Тільки більше спілкування + новий стек по програмкам... скрам, канбан, агіл. + 100% толерантність до будь-яких стресів на роботі.
Итог. Да я пока не нашёл свою 1 работу. Но я знаю и уверен, что рано или поздно найду, может завтра, может через месяц, а может через 1-2 года. Мне все равно буду двигаться к целе. Так что тут главное упорство, усидчивость и много много трудов.
Так все переросло в длинный путь от менеджера до директора представительства крупной торговой компании, который не пережила кризиса 2008-2009 и в возрасте 50 лет я решил стать программистом.
Скажем, так, для представителя естественных наук, это вполне нормальная альтернатива. Не скажу, что было легко, но постепенно все пазлы сложились.
Через 4 года компания возродилась и меня позвали назад. И я вернулся на 4 года.
Несмотря на то, что за эти 4 года я зарабатывал в 2-3 раза больше, чем в IT, я все равног считаю это время потерянным.
И я вернулся к любимому делу.
Скоро мне будет 62, но я по настоящему счастлив в работе и дома тоже.
1. Перейдіть в розділ «Знайти вакансії»: work.ua/jobs.
2. Введіть у запит посаду, на якій хочете працювати, наприклад, «Продавець» або «Водій» і натисніть «Знайти вакансії».
3. Відкрийте знайдені вакансії й відгукніться на ті, що вас зацікавлять.