- 10739
Я більше до вас не хочу: як ввічливо скасувати співбесіду
Скасувати співбесіду так, щоб усі залишилися щасливі, можна. Розповідаємо як. І додаємо шаблон відмови та бонусні поради про пропущену співбесіду.

Відмовляти людям — завжди неприємно, але часом від цього нікуди дітися. Розповідаємо, як під час пошуку роботи ввічливо сказати «вибачте, ні», щоб не лишилося неприємних вражень ні у вас, ні у рекрутера.
Буває всяке: ви відгукнулися, вас запросили на співбесіду, але тут виникли сумніви чи взагалі впевненість, що ця робота не буде вам до душі. Що ж робити?
Прикинутися, що забули про зустріч, не відповідати на дзвінки й заблокувати номер рекрутера?
Ні-ні-ні, це поганий план. Точно вам кажемо!
Чому «зливатися» — погана ідея
Зробите так і дуже ймовірно, що потрапите в чорний список цієї компанії, а рекрутер розкаже про такого горе-кандидата колегам.
😥 Якщо ваша сфера роботи не дуже багата фахівцями, подібна поведінка — точно прославить вас у галузі як ненадійного працівника.
😥 І навіть якщо ви не рідкісний фахівець, то могли домовлятися про інтервʼю з представником рекрутингової агенції або ейчаром, який там колись працюватиме, й ризикуєте потрапити у велику базу кандидатів з неприємною поміткою.
А як правильно
То як же вчинити? Написати, а краще зателефонувати рекрутеру й розповісти, що не зʼявитеся на співбесіді. І якомога раніше.
Щойно зрозуміли, що робота не цікавить, — звʼязуйтеся з HR-менеджером (але, звісно, в робочі години).
Розуміємо, нікому не подобається телефонувати чи писати з поганими новинами. Така розмова може видаватися тяжкою. Але зважтеся швидко, щоб не забирати час рекрутера — він вам за це тільки подякує.
А щоб полегшити вам завдання, ми підготували план для повідомлення, що ви не прийдете на зустріч.
Шаблон відмови рекрутеру
1. Привітайтеся, представтеся, скажіть, що вам було призначено співбесіду на таку-то посаду, на такий-то час, дату.
2. Повідомте, що, на жаль, ви не можете прийти на зустріч.
3. Коротко та зрозуміло розкажіть про причини свого рішення.
4. Перепросіть за те, що змінюєте плани.
5. Побажайте рекрутерові успіхів у пошуках, висловіть упевненість, що найкращий фахівець обовʼязково знайдеться.
6. Попрощайтеся.
«О ні! — скажете ви. — А причини відмови обовʼязково називати?» Так, краще цей пункт шаблону не пропускати. Що б вас не відштовхнуло від вакансії, зарплата, графік чи навіть обовʼязки, про це варто повідомити.
Річ у тім, що рекрутери збирають та аналізують причини відмов. Це важлива інформація, яка в майбутньому допоможе їм покращити пошук працівників і навіть роботу вже наявних фахівців. Тож не соромтеся, допоможіть HR-менеджеру.
А щоб згадка про недоліки роботи не була ударом для співрозмовника, старайтеся говорити коротко та по суті. А ще можна використати відомий «принцип бутерброда» — «комплімент-критика-комплімент».
Наприклад: «Мені дуже імпонує соціальний пакет у вашій компанії, проте не маю певності, що перераховані у вакансії обовʼязки приведуть мене до карʼєрної мети. Отримати пропозицію роботи від вас було дуже цінно для мене. Бажаю вам знайти найкращого кандидата на цю посаду».
Бонус: Блекаут застав зненацька — шукаємо спосіб звʼязатися з рекрутером
Вам призначили співбесіду, ви її не збиралися пропускати. Аж ось вимкнення світла, інтернету та звʼязку і ви не знаєте, як повідомити рекрутера. Якщо триває повітряна тривога, то, звичайно ж, радимо лишатися в укритті. Якщо ні, от кілька способів таки звʼязатися з
HR-менеджером і домовитися перенести зустріч:
- попросити телефон у домашніх, постукати сусідам і спитати, можливо, в них на телефоні є звʼязок і вони допоможуть — дозволять скористатися ним на 2 хвилини;
- піти в найближчу кавʼярню, де є генератор, працює Wi-Fi (якраз зможете випити кави та зігрітися);
- знайти найближчий «Пункт Незламності» й звідти звʼязатися з рекрутером.
Не переживайте, що рекрутер розізлиться й зовсім скасує співбесіду. Впевнені, вас зрозуміють і підуть на зустріч. Та навіть якщо звʼязок вам так і не вдасться знайти й доведеться телефонувати чи писати з вибаченнями після блекауту — ви знатимете, що доклали всіх зусиль.
Бонус 2: Забули про співбесіду й не прийшли. Чи телефонувати з вибаченнями?
Сталася величезна неприємність і ви забули про співбесіду? Вам, певно, дуже незручно й навряд чи хочеться розмовляти з рекрутером. Але це все ж доведеться зробити:
- По-перше, це проста ввічливість.
- По-друге, вибачення хоч трохи підправлять вашу репутацію фахівця.
- По-третє, хоч ця розмова й не дуже приємна, обіцяємо, після неї ви почуватиметеся краще.
А щоб більше не забувати, що вас чекають на співбесіду, шукайте роботу на Work.ua 😉 Бо в нас нещодавно відбулося оновлення, тепер Work.ua надсилатиме вам нагадування про призначені інтервʼю. Стежте за сповіщеннями 🙂
13 коментарів
Щоб залишити коментар, потрібно увійти.
С такими вербовщиками вообще не стоит вести диалог и соглашаться на собеседования.
Ми вам перетелефонуємо..і тиша.
Чи проводити співбесіду з виглядом: і якого чорта ти прийшла і все і такому дусі увіткнувшись в монітор...
Відверто кажучи, я не дуже розумію терміну "незручна розмова", коли справа стосуються роботи. Тим більш, в тексті ніде не вказано, що ви йдете по протекції, чи є ще якісь девіації морального характеру, що роблять цю розмовою важливішою за бесіду на касі в супермаркеті. Тобто будьте адекватним і ввічливим. І все.
Стосовно сповіді з причин - на бажання. Стосунки вже не склалися і самого факту небажання співпрацювати - достатньо.
Саме тому у своїх статтях ми намагаємося висвітлювати ті теми, які стануть у нагоді нашим користувачам 😉
Одного разу була у моєму житті ситуація. Пройшла багато етапів співбесіди: з HR, з директором, заступником, декілька психологічних тестувань і ось, нарешті, запрошення на роботу. Виснажливий марафон тривав більше місяця, я його виграла і вирішила поставити крапку. Намагаючися бути ввічливою, щиро сказала: вибачте, я до вас не хочу. Після цього була ще одна зустріч з директором. Майже годину я вислуховувала, який шанс втрачаю, яка я невдячна, скільки люди на мене витратили часу і т.д. і т.п. Навіщо було пертися на цю зустріч? Щоб ПОВНОЮ мірою відчути психологічний дискомфорт
- як на мене це вже трішки занадто.
Якщо чесно то я вже не один раз писала рекрутерам повідомлення, у яких просила розповісти про причини їх рішення відмовити мені у тій чи іншій вакансії, просила уточнити яких саме hard/soft skiills, може певних особистісних якостей мені не вистачило, аби отримати дану роботу. Для мене це було важливо, оскільки допомогло б мені побачити зони свого росту, зрозуміти, над чим ще потрібно працювати. І вже багато раз у мої кар'єрі повідомлення з цим проханням було прочитане та ПРОСТО ПРОІГНОРОВАНЕ.
До того ж рекрутери самі регулярно без пояснення причин "зливаються" на різних етапах відбору. А також часто обіцяють дати зворотний зв'язок, однак не дають його.
Так до прикладу один раз після телефонної розмови з роботодавцем мені сказали приблизно наступне: "Очікуйте зворотного зв'язку до п'ятниці." На моє запитання про те, чи зворотного зв'язку очікувати у будь-якому випадку, чи лише у випадку, якщо моя кандидатура підійде їм, мені якось неоднозначно відповіли: "Так, звісно. Ми дамо зворотний зв'язок до п'ятниці." Пройшло вже мабуть... 10 п'ятниць, відповіді так й не поступило. Цікаво, чому не можна було відверто сказати, що зворотний зв'язок буде лише якщо я підійду?)
Ну і напевне найбільший треш в моїй кар'єрі був тоді, коли співбесіда зайняла ВЕСЬ РОБОЧИЙ ДЕНЬ. Це була співбесіда, а якщо бути більш точною то співбесіди у славнозвісній компанії "Українська Академія Лідерства".
Вони заставили мене в один день, по черзі, одна за одною пройти співбесіди із УСІМА ключовими членами їх команди, замість того, щоб всім разом у своєму графіку виділити мені час, для проведення ОДНІЄЇ спільної зустрічі та на ній задати мені всі важливі для них питання.
Я відчувала себе папугаєм, який має багато раз повторювати одне і теж. Як тільки завершувалась співбесіда з одним членом команди, приходив інший й знову починав з питання: "розкажіть про себе". І я мала знову розпочинати самопрезентацію з нуля. Й після мені звісно ж не дали ЖОДНОГО ЗВОРОТНОГО ЗВ'ЯЗКУ. Навіть не подякували, за те, що я цьому всьому жаху присвятила весь свій день.
Тому тепер я вважаю, що НЕ повинна тратити свій час на ЖОДНІ пояснення БУДЬ-ЯКИХ ПРИЧИН. Так, звісно ж якщо я передумаю йти на співбесіду чи прийму рішення відмовитись від пропозиції щодо співпраці я про це скажу. Але я не буду тратити свій час на пояснення, так само як роботодавці не тратять свого часу на жодні пояснення для мене)