- 3 хв читання
- 21998
5 найгірших запитань для співбесіди у 2026 році
Попри дефіцит кадрів, роботодавці досі ставлять запитання, після яких кандидати не хочуть продовжувати розмову. Зібрали історії шукачів, яких розпитували про дітей, службу, житло та евакуацію.
Звідусіль лише й чути: в Україні — дефіцит кадрів. Здавалося б, у таких умовах компанії мусили б цінувати кандидатів. Зокрема — переглянути підходи до рекрутингу, залишити в минулому дискримінацію та відверто нетактовні запитання на співбесіді. Але все це і далі є частиною ринку праці у 2026 році.
Work.ua попросив підписників у соцмережах поділитися, які безглузді та обурливі запитання вони чули під час пошуку роботи останнім часом. Ділимося деякими з почутих історій і пропонуємо доречніші альтернативи.
1. «Скільки разів на рік ви плануєте вагітніти та хворіти?»
Саме в такому формулюванні поставили запитання на співбесіді нашій підписниці в LinkedIn. Можна було б пожартувати про роботодавця, який очікує мати план вагітностей і лікарняних на рік уперед. Але насправді в дискримінації немає нічого смішного.
Будь-які уточнення щодо сімейного статусу та репродуктивних планів недоречні у контексті найму. Вони одразу ставлять кандидатку або кандидата в позицію людини, яка має пояснювати, чи не стане її життя «проблемою» для роботодавця.
А як правильно?
Нерідко запитання про дітей виникають тому, що роботодавці мислять стереотипами й проєктують їх на світ навколо. Памʼятаєте гучний кейс, коли Ользі Райх відмовили в роботі, бо вона має дитину? Тоді роботодавець виправдовувався: «Посада передбачає відрядження. А на нашу думку, це не ок для дитини раннього віку».
Замість того щоб додумувати за кандидатів, краще прямо запитати:
- «Чи підходить вам графік роботи з 9:00 до 18:00?»
- «Посада передбачає відрядження, чи буде це для вас комфортним?».
2. «Як ви опинилися у Львові? Хочете повернутися назад у Маріуполь?»
Користувачка мережі Х написала, що через такі запитання ледь не розплакалася просто на співбесіді, і вважає їх абсолютно нетактовним до внутрішньо переміщених осіб.
Людина, що вимушено «опинилася» в іншому місті, не мусить виправдовуватися чи докладно ділитися прожитим досвідом. Ба більше, навіть удавано нейтральні запитання на кшталт «Чи подобається вам у Львові?» є тригерними: людині подобалося жити в рідному місті, але його окупували.
А як правильно?
Ми можемо лише фантазувати про те, що насправді цікавило рекрутера. Можливо, як довго потенційний працівник планує мешкати в цьому місті й чи не звільниться через декілька місяців. У будь-якому разі, це звучить, ніби роботодавець хоче оцінити, наскільки кандидат «тимчасовий» і нестабільний.
Якщо роботодавцю важливо зрозуміти плани щодо локації, можна сформулювати запитання без перетину меж особистого:
- «Чи комфортно вам працювати у Львові в найближчій перспективі?»
- «Ви розглядаєте довгострокову співпрацю?»
- «Чи підходить вам наша вимога бути в офісі / працювати з цієї локації?»
3. «Ким ви бачите себе через 5 років?»
У рейтингу запитань, які викликають бажання тут же піти зі співбесіди, це не покидає трійки лідерів. Бо в країні, яка пʼятий рік живе в умовах повномасштабного вторгнення, воно схоже на поганий жарт. Ким бачили себе через 5 років люди, які за цей час втратили рідних чи домівку, отримали поранення, були змушені розпочати життя та карʼєрний шлях заново?
А як правильно?
У часи цілковитої невизначеності довгострокове планування стає розкішшю, а думки про майбутнє навіюють тривогу. Тож це слизьке запитання краще сформулювати інакше й звести лише до професійної сфери:
- «У якому напрямі ви хочете розвиватися найближчим часом?»
- «Що має бути в роботі, щоб вам хотілося залишатися в команді?»
- «У перспективі ви б хотіли обіймати керівну посаду чи рухатися горизонтально?»
4. «А чим ви займалися останні 3 роки?»
Ось такою історією поділився підписник Work.ua: «Перша співбесіда після звільнення з армії. Потенційний керівник дивиться моє резюме і ставить запитання: „А чим ви займались останні 3 роки?“. У резюме вказано, що в армії був 3,5 роки з початку повномасштабної».
Іноді рекрутер просто хоче зрозуміти, які конкретні навички кандидат принесе на посаду, але формулювання підказує: військова служба часто — це не про досвід. Тому проблема не в тактовності, а в логіці. Рекрутеру потрібна інформація про кандидата.
А як правильно?
Запитання «А чим ви займались останні 3 роки?» теоретично могло бути уточненням конкретної посади та обовʼязків, але прозвучало як знецінення.
Натомість його можна поставити інакше:
- «Які рішення вам доводилось ухвалювати самостійно і в стислі терміни?»
- «Як ви діяли, коли ситуація змінювалась швидше, ніж план?»
- «Скільки людей було у вашому підпорядкуванні? Чи взаємодіяли з іншими підрозділами?»
Такі запитання про ефективність. Вони дають рекрутеру конкретну картину: управлінський досвід, стресостійкість, здатність працювати в умовах невизначеності.
Також нагадаємо, що Work.ua розробив довідник військових посад і цивільних відповідників для ветеранів та роботодавців.
5. «А це ваша квартира чи орендуєте?»
Останнім часом у соцмережах почастішали скарги користувачів на запитання, які стосуються фінансового становища кандидата:
- «За яку суму ви орендуєте квартиру?»
- «Ви приїхали сюди на автівці?»
- «Скільки заробляє ваш чоловік?»
На думку користувачів, рекрутери ставлять такі запитання, щоб оцінити фінансове становище кандидата та його можливі зарплатні очікування. Мовляв, якщо жінка має чоловіка, що добре заробляє, то може погодитися на меншу зарплатню. А якщо ж у кандидата іпотечна квартира, то він не погодиться на скромну винагороду.
А як правильно?
Ці та інші запитання, які не стосуються досвіду чи навичок кандидата, геть недоречні на співбесіді. І якщо їхньою метою є зʼясування зарплатних очікувань, то саме про них і варто запитувати:
- «Які у вас зарплатні очікування?»
- «Наш бюджет на цю посаду складає XX тисяч гривень. Вас влаштує така сума?»
У 2026 році неетична поведінка рекрутера може коштувати компанії не лише кандидата, а й репутації. Адже люди все частіше діляться своїм досвідом у соціальних мережах.
А тепер хочемо дізнатися і досвід роботодавців: чи стикалися ви з недоречними запитаннями на співбесіді від кандидатів?
69 коментарів
Щоб залишити коментар, потрібно увійти.
незламно.
та дужэпотужно...
1) чи можна отримати у вас ЗП у конверті? не хочу "світитися"
2) у вас реально треба працювати?
3) а начальство сильно перевіряє роботу?
Ви маєте сімʼю і дітей , щоб знати чи буде Ви брати лікарняні ,працювати понаднормово?
Чому немає дітей , плануєте народжувати???
Я помню как я подбирала персонал, руки холодели, хватала глоток воздуха, и улыбаясь говорила- здравствуйте!...
Рассказываешь функционал по должности и думаешь, что надо уточнить, как спросить, что скрыть и еще куча что и как, что бы кандидат понял и не волновался.
За месяц подбора персонала, (это была не моя основная работа, я экономист по труду и мне было уже 39 лет) я так и не смогла никому ни сказать ни объяснить почему его не приняли. Только не посылайте рекрутеров, у них тоже есть сообщество и договоренности друг с другом.
После прочтения комментариев так хочется извиниться перед моими кандидатами. Простите и я и они так волнуются и переживают, они ведь только люди, и как правило которые только начинают самостоятельно жить и работать. И при этом представляют должностное лицо компании.
У меня была коллега сильный рекрутер, она иногда говорила на собеседованиях, а давайте на чистоту...
Олена, надеюсь, я ответила на ваш вопрос?
Ситуація може змінитись і почнуть накивати п'ятами разом зі своїми дружинами та коханками. Навіщо таке роботодавцю?
Work.ua все-одно трохи зі своїми рейтингами відірвані від реалій, але з дитиною не хочуть брати на роботу, навіть якщо посада не передбачає відрядження, а якщо ти одна виховуєш дитину, то ніяку роботу ти не знайдеш, я з 3-х років виховувала сина сама, то тільки на 1 роботі я могла піти на лікарняний, а йому вже 14, у всіх інших випадках вмри, але працюй, якщо дитина працює подумай хто з нею буде на лікарняному. В Епіцентрі(офісі) є відділ в якому керівник каже в мене у відділі не ходять не лікарняні, при тому, що в Епіцентрі офіційний робочий день 10 годин, а ті хто працюють віддалено отримують 50% зп. Питання про Львів і Маріуполь я би не пішла в таку компанію, бо якщо HR [образа видалена модератором Work.ua], то керівник напевне теж. А на рахунок квартири, я коли була керівником відділу, то надавала перевагу тим хто орендує житло, бо вони не підуть швидко чи зненацька. Якщо є своє житло чи батьки нагодують і грошей дадуть, то людина може швидко звільнитись.
3 питання — лакмусовий папірець [образу видалено модератором Work.ua] з ейчар, що типу шось там десь на тренінгу почуло, може навіть книгу в синій палітурці відкривало і тепер вважає себе шерлоком ґолмсом від hr. Я до війни від такого питання просто вставав, бажав успіхів в пошуку кандидата і йшов собі, бо з компаніями, які задають це питання, мені точно не по дорозі. Зараз напевно ще й сказав би чогось недоброго.
"Я хочу бачити Ваші оцінкі"
Закінчила ПТУ Києва у 1988 році...
Я работала дворником, медицинским статистом, оператором почтового отделения, менеджером по персоналу в компаниях где нарушается и Конституция и КЗоТ (но их "крыша" народные депутаты) и прочие рабоычии специальности. Это было не моё но как то надо было выживать.
Теперь у меня как у экономиста по труду спрашивают- чем вы занимались десять лет? говорю- работала не по профилю. И при первой же возможности мне по телефону говорят, у вас большой перерыв в работе. Так и хочется крикнуть КОЛЛЕГИ!!!, я это и не скрывала в своём резюме. Одно время сразу говорила, у меня большой перерыв в трудовой деятельности, и уточняла, вас это не смущает? И только после этого общалась по телефону или шла на собеседование.
Дорогие милые бывшие коллеги, у вас есть прекрасный шанс дать мне по морде при всех. Так не упускайте его. Напишите почему из лучшего сотрудника, я стала невостребованным никем кандидатом?
Спасибо и простите.
Ваша Вера С.
У HR є досвід. Чи хтось думає, що чужій людині там воно просто дуже цікаво з ким та де ви там?
Точно, оце я знахабніла, розмовляю українською в Україні.
ЦЕ саме тупе питання. Останнім часом воно взагалі не доречне.
Василю, ми вже думали над подібним розділом, та поки не готові зробити його. Ми не додаємо можливість лишати відгуки про шукачів або роботодавці, тому що не зможемо перевірити правдивість цих відгуків, і це може нашкодити нашим користувачам 😔
Та як тільки ми зрозуміємо, як можна правильно реалізувати цю ідею, повернемось до цього питання.
Коли шукала роботу у 2014-2015 роках офіційно оформлювати ніде не хотіли, бо переселенка з Донецька. І варіації на тему питання 2 були набагато жорсткіші. Відкритим текстом: "Чому поїхали з Донецька?", "Чого це вас в Київ занесло?", "Якщо вам потрібні офіційне оформлення, оплачувані відпустки і лікарняні - повертайтеся додому, тут такого немає".
Наприклад:
"Ви ВПО , а у вас хтось залишився в окупації...?"
"Так, старенька мати..., відмовилась покидати свою квартиру і їхати в нікуди..."
"Допобачення, ми вам передзвоним".
І ніхто після цього не перебзвоеював...
В мене рекрутер асоціюється зі словом — [образа видалена модератором Work.ua]. чомусь, поки — так. Не бачив я ще досі притомних рекрутерів.