Доволі багато людей звинувачують у своїх проблемах рідних та близьких, керівництво або чиновників. Можуть бути винними у чомусь і сусіди, і знайомі, і навіть жінка з черги в супермаркеті, що стояла поруч. І це не значить, що всі такі люди погані. Просто це є в нашій природі. Психологи це пояснюють тим, що людям важко відчувати провину за свої промахи, тому легше перекласти її на когось іншого.

А буває й навпаки — у всьому поганому на світі людина звинувачує себе. Зазвичай так роблять ті, у кого низька самооцінка.

Як же підійти до своїх невдач з позиції здорового глузду та чому це важливо робити?

Візьміть на себе відповідальність за своє життя

Спробуйте згадати когось зі своїх знайомих, хто досяг успіху або просто є щасливою людиною і більшу частину часу перебуває в доброму гуморі. Ви можете уявити, як він чи вона скаржиться на інших? Або на несправедливість життя чи всесвіту? Навряд.

Тому що основна частина щасливих людей — це ті, хто бере на себе відповідальність за своє щастя. Щасливим стає не той, хто чекає, що йому «принесуть все на тарілочці», а той, хто кує своє щастя сам. Бо якщо чекати, що щастя прийде тоді, коли вам дістанеться у спадок кілька мільйонів доларів від троюрідного прадідуся, то можна все життя бути сумним і роздратованим.

При цьому важливо тримати баланс і не звинувачувати себе у всіх бідах. 

Подумайте, на що ви можете впливати у житті, а на що — ні. І будьте готові докладати зусиль у тих сферах, які знаходяться під вашим впливом. Це зазвичай сім'я (за винятком неповнолітніх, які ще живуть із батьками), робота, якісь хобі, ваші відносини з іншими. Ваш фізичний, психічний та матеріальний стан залежить від вас. За винятком хвороб, яким не можна було запобігти.

Прийняття думки «я сам коваль свого щастя» допомагає взяти на себе відповідальність за своє життя, замислитися, що вас не влаштовує і ви хочете змінити та почати рухатися вперед.

Знайдіть «своє»

Свою справу, свою модель відносин, своє хобі.

Пам'ятайте — те, що приносить радість іншим, може зовсім не підходити вам. Задумайтесь, що ж насправді «ваше»? Спілкування з якими людьми вас наповнює та робить кращим, яка модель сім'ї найбільш гармонійна для вас, яка праця приносить задоволення? 

Буває, що відповісти на ці запитання непросто. Інколи треба спочатку спробувати та обпектися, щоб зрозуміти, що щось не для вас — йти від супротивного.

Але ніколи не пізно почути себе і змінити щось у житті. Якщо вас кардинально щось не влаштовує сьогодні, задумайтесь, що ви можете зробити, щоб завтра ситуація почала змінюватися.

Досягайте успіху у своїй справі

У чому ж запорука успіху? У визначенні своїх сильних сторін та постійній праці. Звичайно ж, спершу потрібно зрозуміти себе — у чому ви кращі за інших, що вам подобається робити та добре вдається. Хтось знає своє покликання з самого дитинства. Мріє стати пілотом, наприклад, і приходить до цього. Хтось знаходить сродну працю для себе в університеті, під час роботи або коли спробує себе в кількох напрямках. 

І тут знову працює принцип, що ніколи не пізно змінюватися та змінювати. Якщо ще не знайшли заняття до душі — шукайте, пробуйте різноманітні речі. Інакше складно зрозуміти, що ваше, а що — ні.

Навіть коли ви знаєте, що вам добре вдається щось робити, цього замало. Потрібно розвивати свій талант та докладати зусиль для досягнення результату. Таких талановитих багато. Ваша задача — виділитися серед них. Геній, що тільки лежить на дивані, не досягне успіху.

На шляху до результату можуть траплятися невдачі, але якщо ви не припините йти до цілі, то обов'язково досягнете її. Невдачі — це не привід відмовлятися від свого покликання. Це привід замислитися, що ви робили не так, скоригувати свої дії та спробувати ще.

Помилитися один раз не страшно. Погано так само помилитися вдруге.

Також для отримання результатів у довгостроковій перспективі важлива дисципліна. Дуже добре, якщо у вас є прагнення, мотивація щось робити. Але вони можуть досить швидко зникнути. Тому важливо домовитися з собою від початку, як саме ви досягатимете результату, що робитимете для цього щодня. І слідувати цим домовленостям.

Не забувайте хвалити себе або радувати чимось за проміжкові досягнення. Саме з них і складеться пазл вашого успіху в будь-якій справі. «Плюшки» за малі перемоги допоможуть вам налаштувати свій мозок на те, що ваші зусилля не марні й варто продовжувати.

Не забувайте про особисте

Рекомендації з попереднього пункту працюють й в особистому житті. Хочете знайти кохання або хобі, від якого забуватимете про все на світі, або змінити місце проживання? Знову ж таки спершу визначтесь, який ви й що саме вам потрібно. Людина з якими якостями підійде вам найкраще. Яке заняття приносить вам найбільше задоволення. У якому місці ви хотіли б жити. Максимально детально продумайте кожен з моментів. Тоді ваш мозок на підсвідомому рівні шукатиме можливості отримати те, що вам потрібно. Серед маси інформації ви зможете виділяти саме ту, яка потрібна вам і наблизить вас до мрії.

Ну і, звичайно ж, не забувайте про роботу із собою та над собою. Нічого не дається задарма. Одного бажання замало. Завжди треба зіставляти бажання з тим, що ви готові за них «заплатити». Це може бути час, зусилля, відмова від чогось заради мрії. 

Як кажуть: «Хочеш бути щасливим — будь». Ми віримо, що у цій фразі є сенс, та бажаємо, щоб на вашому шляху до щастя не було перепон, які ви не зможете подолати.