- 7537
3 способи, як викрити брехню на співбесіді
Часом кандидати прибріхують, щоб потрапити на бажану роботу. Але чи потрібні вам у команді такі співробітники? Work.ua розповість, як викрити брехуна.

Можливо, прикрашати правду — загальнолюдська риса, бо брешуть навіть кандидати на посади топменеджерів. Так у 2012 році Скотт Томпсон пішов з поста генерального директора Yahoo. Все тому, що його спіймали на брехні про деталі своєї вищої освіти.
Компанія Careerbuilder провела дослідження і з’ясувала, що 75% HR-менеджерів стикалися з обманом в резюме.
Ось кілька найбільш курйозних випадків брехні:
- Шукач стверджував, що написав комп’ютерний код, який насправді написав менеджер з найму. У обох було спільне попереднє місце роботи, але шукач не знав цього факту.
- Кандидат помилково стверджував, що має облікові дані PMI, інституті управління проєктами, при подачі заяви про прийом на роботу до PMI. Шукач сказав, що працював у Microsoft, але поняття не мав, хто такий Білл Гейтс.
А тепер давайте поговоримо про те, як же підловити брехуна.
Поставте більше уточнюючих запитань про досвід роботи
Так, співбесіда сама по собі складається з питань. Але якщо ви бачите, що відповіді занадто прилизані, кандидат не розповідає жодної історії факапа, отже, саме час поставити більше уточнюючих питань про його обов’язки.
Наприклад, якщо ви шукаєте на позицію лідера команди, запитайте про функціональні обов’язки, про те, як вирішуються позаштатні ситуації. Якщо ваш співрозмовник ніколи не працював на цій посаді й не було релевантного досвіду, він не зможе дати вам чітку відповідь, а почне брехати і заплутається.
Таким самим способом можна перевірити й навички кандидата, раптом він десь завищив рівень володіння необхідною технологією. Найпростіше перевірити цей факт — дати невеликий тест або завдання. Це може бути що завгодно: від складання стратегії для вигаданої компанії до прохання перевірити на помилки креслення виробу.
Зверніть увагу на дати в резюме
Один з найпоширеніших способів брехні кандидатів — це фальсифікація дат працевлаштування.
Якщо кандидат пропрацював в компанії всього 4 місяці, з листопада 2018 року до лютого 2019 року, він може опустити точні цифри у своєму резюме і просто написати «з 2018 по 2019 рік», щоб створити враження, ніби він пропрацював там набагато довше, ніж є насправді.
І найімовірніше він хоче приховати причину звільнення. Можливо, вона якраз і полягає в нечесності співробітника.
Обов’язково запитайте скільки місяців шукач пропрацював у компанії або пізніше уточніть це питання у колишнього роботодавця.
Перевірте сертифікати та рекомендації
Більшість роботодавців, особливо великі технологічні компанії, такі як Google і Apple, будуть перевіряти біографічні дані, запитуючи прямі виписки зі школи чи вишу.
Звичайно, вони часто просять дозволу, але якщо шукач відмовився надати дані, це може означати, що він збрехав.
Якщо виникли сумніви у додатковій освіті, ви також можете попросити сертифікат, який підтверджує, що ваш співрозмовник пройшов заявлений в резюме курс. Якщо йому не видали диплом, можете уточнити в адміністраторів курсів, адже вони ведуть списки всіх своїх студентів.
Якщо у вас виникли сумніви, що рекомендації, які надав кандидат, правдиві, зверніться за допомогою до соціальних мереж. Зараз дуже просто знайти в LinkedIn колишніх колег і розпитати про свого кандидата все. Вони навряд чи встигнуть щось похапцем придумати та поділяться своїм враженням від роботи з вашим потенційним співробітником.
Але щоб ви не почули, дайте шанс шукачеві вибачитися і пояснити свої дії. Можливо, він просто занадто сильно хотів потрапити саме у вашу компанію.
16 коментарів
Щоб залишити коментар, потрібно увійти.
как может это определить 20-ти летний рекрутер после курсов??? Ну и служба безопасности, беседующая с соседями-это треш полный. Ну и вы сами пишете о рекрутере как мегаспеце. После него зачем тогда служба безпеки?
Несколько примеров , из личного опыта. Я принимаю на работу специалиста проверив его лично, как директор, не привлекая рекрутеров. Не менее трех встреч: первичная ознакомительная, вторичная-знакомство с документами и заполнением моей анкеты, в СиВи много затемнений, в третий раз прием на работу. За одно и проверяется его мотивация и искра в глазах! В процессе второй встречи заход с тылу (безопасность фирмы-это святое!): проверяю по возможности важные позиции из анкеты о судимости и наркологии... У кандидата в эти пункты в отрицпании-просто ангел, и с виду не подумаешь! . Оооо! Там такое бывает!!! На самом деле у кого 2-сидки, у кого и 4-ре сидки в некоторых местах, наркоманы со стажем, за грабеж и воровство машин, квартир. (А он собрался в автосервис на работу!!!). Или если бы не встретил предыдущего директора одного кандидата , то принял бы на работу человека с эпилепсией-для работы с сложными и опасными техническми регламентами. И таких аргументов не перечесть, где необходимо не менежеру по персоналу, а директору собственноручно учавствовать в своей судьбе и предприятия. Может этот стиль присущ больше малому бизнесу, но и большие фирмы делают не мало ошибок в приеме на работу. Как и теряют, не добирают дефицитных профессиональных хороших работников, поручая собеседования третьим лицам-посредникам, менеджерам по подбору кадров. Я им не доверяю.
Если работник действительно продуктивный и на предыдущих местах работы он выдавал хорошие результаты, и ушел оттуда при этом хорошо, то никаких сплетен не будет.
Далле, участвовал недавно в вебинаре, где спивет с супер "регалиями" рассказывал, какие инструменты используются на предпоследнем месте работы в очень крупной украинской компании, про которую очень много инсайдов у меня, и я задал вопрос. так почему эти сладкие методы на самом деле не работают, ни спикер ни модераторы не ответили!
Легко бить в грудь себя и рассказывать как надо и нужно в огромной компании (особенно международной) где уже есть ресурсы и совсем другое, если ты спец. придти в маленькую компанию и достичь результатов!
А как такое возможно?
Продуктивный сотрудник уходит из компании, его никто не удержал, а потом ещё и положительную характеристику дают?
Разве только из совета директоров Укрнафты в совет директоров Укрзализныци)))
Если можете привести лайфхак, буду благодарен.
Планирую работать по найму до 40 лет и
набираться жизненного опыта и практических знаний, чтобы избежать фатальных ошибок в построении собственного бизнеса.
Вот эта фраза: "спросите сколько месяцев соискатель проработал в компании или позже уточните этот вопрос у бывшего работодателя" - совершенно ни о чем. У нас пока еще не отменили трудовые книжки, да и данные по госреестру предприятие может посмотреть) Стаж в той или иной компании - информация объективная, нет нужды уточнять, переспрашивать, короче - "собирать сплетни". Но я так понимаю, это уже из другой истории, рекрутерам неведомой)))
О непосредственном участии руководителя в поиске персонала - полностью согласна. Очень эффективно
А потом руководитель, куда идет подбор удивляется, почему к нему идут одни зеленые спецы...
краще напишіть як викрити брехуна ейчара. Це значно частіше трапляється.