- 8670
Не треба так: 5 помилок планування, які не дають досягати поставлених цілей
Під кінець року мільйони людей підбивають підсумки й продумують нові цілі на наступний період. Скласти якісний план — це половина успіху. Work.ua розбирався, яких помилок слід уникати в плануванні, якщо ви справді хочете досягати своєї мети (і не одної).


Ставити собі цілі й планувати наступний рік — річ корисна. Проте не всі з цим згодні. Як показало опитування Work.ua, 35% респондентів регулярно складають річні плани, 9% — роблять це час від часу, 20% ніколи не займалися плануванням, але цьогоріч хочуть спробувати. І не ставлять собі жодних цілей 37% учасників опитування.
Чому ж люди не складають планів на рік? Про це ми також запитали.
- Виявилося, що 55% опитаних це просто не потрібно.
- 11% бояться, що не виконають поставлених цілей.
- 10% респондентів упевнені, що у цьому буремному світі немає сенсу щось планувати, така ж кількість вважає, що на втілення практично всіх планів потрібні гроші, тому мають одну ціль — заробляти більше.
- Лінуються і не знаходять часу на таку практику 5% людей, а 4% взагалі не знали, що це можна робити.
- 3% учасників зізналися, що не вміють планувати, у 2% просто немає цілей і планів.
Погодьтеся, цікаво, що більшість не вважають планування доцільним. Але людина без планів як корабель без курсу. І ось чому.
Чому будувати плани корисно
У практики планування цілей і завдань на рік є ряд переваг, серед яких:
- Фокус. Коли ви встановлюєте цілі, то задаєте свій напрямок руху: розумієте, чого прагнете й куди йдете. Це дає змогу зосередитися на важливих завданнях і не розпорошуватися на дрібниці.
- Організація часу. Завдання, спрямовані на досягнення цілей, допомагають вам краще розподіляти свій час і ресурси.
- Мотивація. Мета — це і є мотиватор. Вона підтримує енергію та спонукає вас до дії, кожна спроба досягти її надає сенсу вашим щоденним зусиллям.
- Розвиток особистості. Встановлення амбітних цілей сприяє особистісному розвитку. Ви стикаєтеся з викликами, що розвивають ваші навички, як-от, наприклад, стійкість, терпіння, самодисципліна тощо.
- Самореалізація та підвищення самооцінки. Досягнення цілей надає вам можливість відчути себе задоволеним своїми досягненнями, пишатися роботою, особистим успіхам.
Окрім того, коли наприкінці року ви переглянете складений план і підіб’єте підсумки, то зможете оцінити свій прогрес, визначити, наскільки вдало ви виконуєте завдання для досягнення своїх цілей, що не вдалося. Це стимулює постійний розвиток і покращення.
5 помилок у складанні планів на рік
Здавалося б, у плануванні таких речей немає нічого складного. Хочу зробити це — записую — роблю. Все просто, вперед! Проте тут є свої нюанси. Тож далі розглянемо деякі поширені помилки, яких припускаються люди, коли ставлять цілі.
Помилка 1: ставити нереалістичні цілі
Визначаючи можливі цілі, потрібно дати волю своїй уяві та амбіціям, відкинути страхи та мріяти про велике. Однак, коли ви вибрали ціль, переконайтеся, що вона реалістична і ви дійсно можете її досягти за конкретний період.
Наприклад, якщо ваша мета — пробігти марафон, то зробити це наступного місяця нереально, адже до такого навантаження треба готуватися кілька місяців. Або, якщо ви хочете стати генеральним директором компанії, але у вас немає досвіду, ця мета може бути непрактичною — принаймні поки що.
Щоб встановити реалістичні цілі, використовуйте стратегії SMART, переконайтеся, що вони є конкретними, вимірними, досяжними, релевантними та у вас є достатньо часу, щоб їх досягти.
Помилка 2: ставити «чужі цілі»
Деякі люди — родичі, друзі чи навіть керівник — можуть впливати на ваші цілі. Можливо, вони думають, що знають, що для вас краще, або хочуть, щоб ви пішли певним шляхом або зробили щось конкретне.
Так, важливо зберігати хороші відносини з цими людьми. Так, ви повинні виконувати те, що просить ваш бос, але ж у розумних межах. Ваші цілі мають бути вашими, а не чиїмись. Тож будьте твердими у своїх переконаннях і робіть те, що хочете саме ви.
Помилка 3: ставити забагато цілей
Так хочеться багато всього зробити — і для кар’єри, і для здоров’я, і для особистого розвитку. Проблема лише в тому, що у кожної людини є ліміт на час та енергію. Якщо ви намагаєтеся зосередитися на багатьох різних справах одночасно, ви не зможете приділити належну увагу окремим цілям.
Використовуйте правило «якість, а не кількість». Визначте відносну важливість усього, що ви хочете досягти протягом наступних шести-дванадцяти місяців. Потім виберіть, скажімо, 3-5 цілей, на яких потрібно зосередитися. І ви все встигнете.
Помилка 4: нехтувати цілями, які приносять вам радість
Уявіть, ви щойно склали список цілей на наступний рік, взяли на себе зобов’язання збільшити продажі на 15%, хочете подати заявку на навчання, обіцяєте читати одну книгу про лідерство щомісяця. Видається, що список цілком досяжний, але є одне «але»: перераховані цілі зосереджені лише на кар’єрі. А цілями, які стосуються інших аспектів життя, тут і не пахне.
Не варто нехтувати справами, які приносять вам задоволення. Написання книги, похід у гори або облаштування домашнього саду також можуть бути неймовірно важливими для вашого щастя та добробуту. Тож спробуйте тримати баланс.
Помилка 5: неправильно оцінювати час
Чи траплялося таке, що виконання якогось завдання або проєкту займало більше часу, ніж ви планували? Напевно, часто. Подібне могло статися й з цілями, які ви ставили собі в минулому.
Якщо ви неточно оцінили строки й виявилося, що на досягнення мети потрібно більше часу, це може бентежити й навіть змусити вас здатися.
Тож, встановлюючи часові рамки, враховуйте затримки, невдачі, форсмажори й закладайте «із запасом». Якщо ви закладете додатковий час, ви будете відчувати менше тиску й неодмінно закінчити справу до визначеної дати.
Головне пам’ятати: як би ефективно ви не працювали, не досягати певних цілей нормально. Хоча не дуже весело. Проте невдачі визначають ваш характер і несуть корисні уроки. Тож не засмучуйтеся, якщо вам щось не вдалося — просто визначте, де помилилися, і використайте ці знання, щоб наступного разу втілити все до останньої цілі.
4 коментарі
Щоб залишити коментар, потрібно увійти.