• 14 грудня 2021
  • 5154
  • 39

Роботодавців штрафуватимуть за вказування статі у вакансіях

За дискримінацію за ознакою статі в оголошеннях про роботу доведеться сплатити штраф — 10 мінімальних зарплат. Перевіряти й штрафувати почнуть уже наступного року. Work.ua дізнався подробиці.

З 8 січня 2022 року почне діяти закон «Про внесення змін до Закону України „Про рекламу“ щодо протидії дискримінації за ознакою статі». Відтепер він унормовує відповідальність роботодавця за вказування в оголошеннях про роботу бажаної статі потенційного працівника.

Річ у тім, що в Україні заборона вказувати стать у тексті вакансії існує давно, проте цей пункт ніхто не перевіряв, бо не було порядку сплати штрафу. Тепер Мінекономіки розробило такий порядок, шукатиме ж порушників Держпраці.

За порушення вимог закону, тобто якщо компанія зазначає, що на певну посаду їй потрібні тільки чоловік або тільки жінка, доведеться сплатити до держбюджету штраф у 10-кратному розмірі мінімальної зарплати.

Як саме штрафуватимуть:

  • Держпраці складає розпорядчий документ про штраф на підставі акту перевірки — за результатами розгляду справи, дослідження матеріалів і виявлення підстав для штрафу.
  • Роботодавець сплачує штраф до державного бюджету за місцем державної реєстрації юрособи чи ФОП.
  • Сплатити штраф треба буде упродовж 15 днів з отримання розпорядчого документа Держпраці.
  • Якщо не сплатити штраф і не оскаржити розпорядчий документ, штраф стягнуть через суд.

Мінекономіки планує, що порядок сплати штрафів почне діяти 8 січня 2022 року.

Щоб у вас із цим не виникало жодних проблем, нагадуємо, як правильно скласти вакансію.

Джерело: Кадровик-01


Читайте також

39 коментарів

Олег Afvbkbz 15.12.2021, 10:23
А возраст можно получается указывать?
Юрий Тобота 16.12.2021, 15:05
Выходит, можно
Анастасія Чорна, редактор сайту Work.ua 16.12.2021, 15:10
Олег, Юрий, здравствуйте! Указывать возраст в объявлениях о вакансии нельзя, но пока нет нормы, которая бы содержала ответственность за такие действия.
Юрий Тобота 16.12.2021, 15:07
А что, собственно, это меняет ? Если [образа видалена модератором Work.ua] нужна женщина-работник, то все мужчины после собеседования услышат "мы вам перезвоним" и возьмут искомую [образа видалена модератором Work.ua] женщину. Или наоборот. Эта полумера, направленная просто на пополнение разворованного бюджета, сама по себе как средство борьбы с нарушением трудовых прав мертва
Інна, Друкарня Поліграфсервіс, ТОВ 16.12.2021, 17:13
Тобто тепер щукаючи вантажника на важку роботу ми не вказуємо що нам потрібен чоловік ? Правильно)
Юрий Тобота 19.12.2021, 17:21
Инна, не путайте Божий дар с яичницей
Інна, Друкарня Поліграфсервіс, ТОВ 20.12.2021, 16:31
Я задаю правильні запитання, не пишіть свій непотрібний коментар!!!
Юрий Тобота 23.12.2021, 19:02
А кто-то в своем уме искал когда-то грузчика -женщину ??? Вы вообще о чем ?
Лариса Третяк 11.01.2022, 09:36
Юрий Тобота, Вы смешной)) .
ОНИ не в своём уме, ОНИ, принимающие подобные законы. Поэтому у людей правильные вопросы. Это МЫ предполагаем, что мы "в своём уме", а ОНИ нет.
СЕРГЕЙ ИВАНОВИЧ, Днепровторресурсы 16.12.2021, 17:17
А если трудная работа, ну скажем - грузчики. По закону женщинам нельзя поднимать более 15 кг. Как указывать в объявлении? Требуются грузчики любого пола, только отливки от 40 кг? Хуже бреда не придумаешь. Что они там курят?
Інна, Друкарня Поліграфсервіс, ТОВ 20.12.2021, 16:30
Я те саме запитала, на що мені Юрій Тобота відповів
"Не путайте Божий дар с яичницей"
До чого він це взагалі написав.
Roma Tymotsko 21.12.2021, 21:25
Тоді оголошення стосовно вакансії вантажників буде виглядати приблизно так:" Потрібні фізично сильні люди , зі здатністю постійно на протязі всього робочого піднімати важкі предмети вагою від 50 кг" . ))))) Якось так))))
Дзюба Ирина Анатольевна, Союз-Континент-СК, ООО 17.12.2021, 15:01
Этот закон рабочих мест не добавляет и есть работы,которые могут выполнять только мужчины...
Юрий Тобота 19.12.2021, 17:22
Дятлу понятно, что на такие работы как грузчик и т п берут только мужчин. Но речь не об этой профессии, а о других - юристах, экономистах и т п.
Виталий Кириленко 20.12.2021, 06:36
Были же бабы шпалоукладчицы:)
Демченко Сергей, Дива Мультифарб, ООО 20.12.2021, 18:38
А почему только пол ? смотрите шире !!!!!!!!!!!! штрафуйте вообще за выставленную вакансию !!!!!!!!!!!
Віталій Заярнюк 21.12.2021, 17:33
Сам закон та ця норма являються дискримінаційними практично. Тому що більшість шукають "девушку с высшим образованием, модельной внешности с опытом работы и продвинутым английским, 18-25 лет". Багато й інших вимог. Цікаво, що тут на сайті роботодавці мають додаткові функції пошуку кандидатів як вік, стать, знання мов, але це не дискримінація, це так треба, тому що вони наперед знають що шукають. А коли Ви самі готові шукати за статтю, віком, досвідом роботи, офіційним працевлаштуванням чи ні, пропискою - це дискримінація. По факту Ви зобов'язані перечитати всі вакансії, потратити свій та чийсь час і не тільки щоб в описі вакансії все одно знайти ці вимоги, або почути їх по телефону чи на співбесіді. Нехай покажуть приклад, як люди 50+ і старше без проблем знаходять роботу, або діти після інституту, або після "невідповідного" досвіду ( будівництво, каса, ресторан і т.д.). Декілька років тут телились щоб зробити функцію пошуку за адресою ( в той час коли на Head Hunter була прив'язка до станцій метро), до цих пір нема функції "забезпечення житлом"; додавання відео з співбесіди, роботи; обов'язкового вказування телефону, пошти, адреси; помітки "шарашкина контора" після відповідного відео чи інших представлених доказів (написання заяви на звільнення при прийомі на роботу, обов'язкової покупки товарів і послуг фірми і т.д.). Просто сайт платний для роботодавців, багато людей шукає роботу і буде читати всі вакансії, це просто заробіток на безробітних. В Україні немає нормального сайту пошуку роботи (навіть в службі зайнятості, але там є функція забезпечення житлом), виняток становлять приватні чати чи групи в месенджерах.
Ольга Кішик 15.01.2022, 01:52
Ви праві ..Ну от дожились ми до такого бреду... Слів не доберу..
Денис Жданов 21.12.2021, 18:23
Наконецто
Пэрэмога хоть одна
за 30 лет
Владислав Настин 21.12.2021, 20:21
Сомнительная пэрэмога. Нам нужен электромеханик КиПиА, для ремонта и наладки автоматических линий, контроллеров, дозирующих насосов. Ему часто приходится буквально "на пузе" ползать под оборудованием на улице зимой и летом и в горячем цеху, где температура зимой +45. Теперь будем писать в вакансии - "с радостью возьмем на работу ,как мужчину, так и женщину (беременную)". Ну, шоб закон не нарушить.
Лариса Третяк 22.12.2021, 11:38
ахахах)) Точно!
Владислав Настин 21.12.2021, 20:32
Да, кстати, женщины - электромеханики существуют. Но исключительно в качестве метрологов , которым нужно снять и принести , к примеру, экм или обычный манометр, а потом унести и поставить на место. Только беда в том, что такие должности заняты на многие десятилетия вперед и вакансии там передаются по наследству. Хотя зарплата у них - полный отстой по сравнению с нормальным, настоящим электромехаником. Так что , в общем - да , закон не нарушен.
Виталий Кириленко 21.12.2021, 21:47
А если нужна секретарша секс-бомба, ноги от ушей и все дела? А указать это низзя, ибо штраф:)
Віктор Сулік 21.12.2021, 23:19
Як тепер будуть клуби для чоловіків шукати танцівниць? Тепер треба усіх, мало лі шо)))
Лариса Третяк 22.12.2021, 11:42
На самом деле, это не смешно.
ОНИ ставят под сомнение ценности семьи, брака, продолжение рода.
Я раньше смеялась с россиян, которым везде "мерещилась" рука американцев. А за эти два месяца столько перелопатив материала, понимаю, что продают нас с потрохами каждый день.
Бизнес-ничего личного.
А у нас же свои традиция, культура, ДУХОВНОСТЬ! Мы этим и отличаемся. У меня друзья во многих странах. Делаю выводы. Страшно, куда идём.
Ольга Кішик 15.01.2022, 01:55
Ви праві ! І це справді саме так!! Тільки як з цим боротись ??
Лариса, Шевченко, частное лицо 22.12.2021, 13:50
Если ищу для ребёнка няню или помощницу по дому, нельзя указать, что нужна женщина?
Віталій Заярнюк 22.12.2021, 23:45
Ні, 10 років тюрми.
Ольга Кішик 15.01.2022, 01:57
Тобто ? Автор реклами пошуку няні отримає 10 років тюрми ???! Що за бред ???
Антон Вялый 23.12.2021, 11:40
Нажаль у нас менталітет ще відстає багато в чому в плані світосприйняття. Якщо ти жінка-автомеханік, це вважається дивним мяко сказано. Чи якщо ти чоловік декоратор/оформлювач. Ну, друге ще окей. Питання аби не розглядати крайнощі над якими тут багато потішаються - типу вагітна жінка-вантажник. І стосується це спеціальностей типу головний фін.аналітик чи директор департаменту/відділу, куди беруть саме чоловіків зазвичай. Але перш ніж такі закони приймати які і так не працюватимуть (відповіді вже дали вище) потрібно аби в країні було вже чимало спеціалістів напрямків, які не вважаються підходящими під стать. І ці спеціалісти в чималій кількості не можуть знайти своє місце через стат. обмеження. Навряд чи в нас є велика кількість тих же жінок-автомеханіків. Тут питання комплексне. Те саме з віковими обмеженнями. Не всі зрілі - відсталий совок з дідівським типом мислення і не всі молоді - кмітливі, творчі і перспективні для конкретної позиції. Таланти і наявні вміння не визначаються ні віком ні статтю. Але у нас саме розуміння і виховання цих речей ще на зародках нажаль, тому закон такий мало що змінить вважаю.
Антон Вялый 23.12.2021, 11:54
До речі, у нас в країні вже нормально почали сприймати жінок-військовослужбовців через історичні події. Ще один приклад. У Фінляндії вже давно практикують чоловіків-вихователів. Тобто є варіанти, де можна не впадати в крайнощі, а цілком нормально сприймати конкретні посади для представників різної статі.
Лариса Третяк 11.01.2022, 09:38
згодна -" Не всі зрілі - [образа видалена модератором Work.ua] з дідівським типом мислення і не всі молоді - кмітливі, творчі і перспективні для конкретної позиції. Таланти і наявні вміння не визначаються ні віком ні статтю. Але у нас саме розуміння і виховання цих речей ще на зародках нажаль, тому закон такий мало що змінить вважаю."
Юрий Тобота 23.12.2021, 19:07
Если РАБОтодателю нужна именно женщина (например, юрист), он найдет на эту вакансию именно женщину. Даже не указывая пол в вакансии. Мужчин просто не будут приглашать на собеседование. Вот и все. А не приглашать на собеседование и вообще не реагировать на отправленное мужчинами резюме - не преступление.
Ротань Анжелика, Равак 27.12.2021, 20:08
только резюме прийдет гораздо больше и отсеивать их тоже время нужно, и соискателям лишнюю надежду давать зачем?
Юрий Тобота 23.12.2021, 19:09
Вобщем, нардепы за свою "крохотную" ЗП приняли такой бомбезный закон, который сделает нас всех счастливыми и богатыми. Вот теперь заживем !
Декало Андрій, Діатек Інжиніринг, ТОВ 10.01.2022, 21:58
Доброго дня. Прочитав визначення термінів закону про рекламу. Не знайшов визначення оголошення про вакансію - лише реклама!
Для притягнення до відповідальності потрібно визначитісь з терміном оголошення! Якщо в документах буде прописано не за рекламу, а за розповсюдження оголошення про вакансію, то доказати що це реклама "чогось - товару чи послуги" буде дуже важко.
Декало Андрій, Діатек Інжиніринг, ТОВ 10.01.2022, 22:15
До речі - словник української мови
Реклама
https://slovnyk.ua/index.php?swrd=%D1%80%D0%B5%D0%BA%D0%BB%D0%B0%D0%BC%D0%B0
Оголошення
https://slovnyk.ua/index.php?swrd=%D0%9E%D0%B3%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D1%88%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D1%8F
Зовсім різні терміни, хоча схожі.
До речі Закон України Про зайнятість населення визначає термін вакансія як ч. 3 ст. 1 вакансія - вільна посада (робоче місце), на яку може бути працевлаштована особа;
На work.ua ми всі розміщуємо вакансії, а не рекламу!
Ольга Кішик 15.01.2022, 02:04
Саіт перевернувся з ніг на голову ... Що далі , то закони дикіші!! Дайте проснутися!!!
Ольга Кішик 15.01.2022, 02:05
Тобто ? Автор реклами пошуку няні отримає 10 років тюрми ???! Що за бред ???