- 7276
Лечу, куди хочу, або Як це — бути пілотом в Україні
Познайомилися з цікавою людиною, пілотом Олегом Чолпаном, і розпитали його про небо. Розповідаємо, що дізналися.
Катерина Булаєва, редактор сайту Work.ua
Наша PR-менеджер Каріне Макіян вміє зустрічати цікавих людей, скажу я вам. Нещодавно вона познайомилася зі справжнім, уявіть собі, пілотом.
Так у нас з’явилася чудова можливість дізнатися більше про таку цікаву і романтичну професію як пілот і поставити всі запитання, які цікавлять нас і, сподіваємося, вас теж. Навіть дурні. Тож, знайомтеся і ви.

Стати пілотом не було для Олега мрією дитинства. Пілотів у родині не було. З його слів, романтична професія — це цілком виважене рішення.
«У 17 років довелося політати й вирішив стати пілотом. Пішов навчатися», — просто каже він.Підлітком Олег потрапив за штурвал і вперше «покермував» літаючим транспортом під наглядом інструктора. Спробував. Сподобалося. Вирішив.
Сам Олег родом з Одеси, а вчитися надійшов в Льотну академію Національного авіаційного університету в місті Кропивницький — провідний навчальний заклад з підготовки авіаційних кадрів в Україні (за даними Вікіпедії).
Після 5 з половиною років навчання став працювати в інструктором у Дніпрі — допомагати готувати нові кадри. А зараз разом з товаришем планує відкривати льотну школу в Одесі.
Чим подобається і не подобається професія
На запитання про те, що приваблює найбільше у професії, хлопець відповідає: «Свобода приваблює». Каже, що це і небо, свобода, яку відчуваєш, перебуваючи в повітрі, і те, що можеш полетіти куди завгодно і не почуватися таким утомленим, як, наприклад, після автомобільної подорожі, і свобода в професії.
Хоча в цілому робота крута, є в ній і мінуси, визнає пілот: Олег каже про відповідальність, про те, що зараз сфера не особливо розвивається, з фінансуванням біда, та й пандемія сильно вплинула.
«Багато пілотів залишилися без роботи, і все тільки-тільки починає відновлюватися», — резюмує герой.Хто може стати пілотом і скільки це коштує
Олег запевняє, стати пілотом може кожен, ну от абсолютно кожен, якщо, звичайно, немає обмежень за станом здоров’я.
Щоправда, отримати ліцензію — недешево, пілот-початківець має відлітати мінімум 40 годин, а це обійдеться від 9 тисяч доларів. Зате потім лети куди хочеться, хоч по Україні, хоч за кордон.
Як навчитися літати
«А що у вас там за літаки? Спеціальні?» — питаю.
«Так, літати вчать на спеціальному літаку, який дозволяє робити помилки. Якщо на такому літаку помилишся, то нічого страшного не станеться, — пояснює Олег. — На відміну від інших моделей, помилки при польоті на яких можуть мати дуже і дуже серйозні наслідки».
На запитання про те, як відбувається навчання (а то я вже налаштувалася, як би), пілот детально описує процес. Виявляється, спочатку курсант льотного училища повинен відлітати майже 14 годин з інструктором. Потім пролетіти самостійно 2 кола по 5-6 хвилин і виконати всі процедури.
«А ми, інструктори, в цей час чекаємо на землі, дивимося в небо, хвилюємося», — ділиться Олег.Далі починається наліт годин між аеродромами. Юні пілоти відправляються в міжнародні аеропорти: у Дніпро, Запоріжжя, Кривий Ріг, Харків.
«Чому потрібно літати саме в міжнародні аеропорти? Тому що там є трафік, різні літаки, потрібно за всім стежити, спілкуватися з диспетчерами. І це допомагає не тільки отримувати досвід, а й вчитися не втрачати контроль, не боятися. Щоб не хотілося відкрити двері й вийти, якщо перед тобою на посадку заходить великий і страшний літак, не хотілося просто спуститися на землю на парашуті, — сміється наш герой. А потім, вже серйозно, додає. — За штурвалом потрібно бути завжди впевненим. Але не самовпевненим».
А можна купити літак?
«Щось мені вже страшно за штурвал. Може краще просто мати свій літак „з особистим водієм“?» — думаю я після інформації про міжнародні аеропорти.
А вголос питаю: «А чи можна без ліцензії купити літак?»
«Звичайно можна. І найняти ліцензованого пілота. Це як з придбанням автомобіля», — обнадіює Олег.
Ну ось, інша ж справа. Зовсім інша справа! Збиратиму на літак :)
Всі фото, використані в статті, надав Олег Чолпан.
2 коментарі
Щоб залишити коментар, потрібно увійти.
Мама, я за летчика пойду.
Он летает выше крыши,
Получает больше тыщи.
Мама, я летчика люблю!" :)))