- 3746
Без болю та проблем: як організувати медогляд для персоналу, якщо у вас 10, 200 або 1 000 працівників
Чи піклуються у вашій компанії про здоров’я працівників? Якою б не була відповідь — ми йдемо до вас з корисною статтею про те, як забезпечити проведення медичних оглядів команди, поясненням, хто має за це платити й шаблонами важливих документів.

Медогляди потрібні, щоб з’ясувати, здатна людина фізично та психічно виконувати певну роботу чи ні. Наприклад, щоб працювати пожежником, треба бути уважним, стійким до стресу та мати швидку реакцію, це робота далеко не для всіх. Те саме стосується тих, хто працює на висоті, з напругою або керує транспортом.
Як часто роботодавець зобов’язаний проводити медогляди та для яких категорій працівників, як правильно організовувати первинні, періодичні й позачергові медичні огляди й за чий кошт, спеціально для Work.ua розповіли в Racio.

Процес організації медоглядів описаний у Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій, затвердженому наказом Міністерства охорони здоров’я України. Нижче викладаю його в шести кроках.
Крок 1. Перевірте, чи є медогляди обов’язковими для ваших працівників
Вони потрібні для трьох категорій працівників, а саме:
- яким ще не виповнився 21 рік;
- які зайняті на роботах зі шкідливими умовами праці (це визначається під час атестації робочих місць);
- які зайняті на роботах, де потрібен професійний добір. Щоб мати впевненість, ознайомтеся та звіритеся з переліком таких робіт.
Крок 2. Укладіть угоду з медичним закладом
Виберіть зручний для вас медзаклад та укладіть угоду на проведення медоглядів. У цьому закладі ви будете проводити первинні, періодичні та позапланові медогляди.
Усі медогляди працівників проводяться винятково коштом компанії.
Первинний проводиться при прийомі на роботу, періодичні — у процесі роботи, раз на рік або два роки, позапланові — за вашою ініціативою чи працівника, якщо він відмовляється від роботи через стан здоров’я або стверджує, що захворів через роботу.
Крок 3. Як організувати первинний медогляд
Щоб зрозуміти, чи взагалі можна прийняти робітника на конкретну посаду, видайте йому направлення на обов’язковий попередній медичний огляд за встановленою формою. У документі повинна бути вказана характеристика умов праці робітника, яку можна взяти з додатків № 4 та № 5 до Порядку.
Працівник з направленням йде до медзакладу, проходить медогляд та по завершенню приносить цей документ у компанію, на зворотному боці буде зазначено, придатна людина до роботи чи ні.
Крок 4. Як організувати періодичні медогляди
Ця процедура починається з подання щорічної заявки щодо визначення категорій працівників, які підлягають медичному огляду в наступному році. Заявка може бути в довільній формі (приклад). Заявку подають рекомендаційним листом до Держпраці до 1 грудня. Обов’язково вкажіть ваш номер телефону.
До заявки на складання Акту додаються:
- штатний розклад або витяг з переліком структурних підрозділів та всіх професій;
- результати атестації робочих місць.
Спеціаліст відділу з питань гігієни праці розгляне вашу заявку та визначить, кому потрібні медогляди. Далі потрібно скласти Акт визначення категорії працівників, які підлягають попередньому (періодичним) медичному огляду у 2023 році, та надіслати його до Держпраці на узгодження. В акті згадується «представник профспілкової організації або уповноважена працівниками особа». Якщо профспілки у вас немає, то треба або обрати уповноважену особу або залишити цей рядок порожнім.
На підставі Акта ближче до самого проведення медогляду складаємо список працівників, які підлягають періодичним медичним оглядам. Після складання списку треба погодити його з Держпраці. Потім передати список медзакладу, дані стосовно лікарів та аналізів у стовпчиках 11 та 12 медзаклад заповнює самостійно.
Крок 5. Отримайте від медзакладу графік проведення медоглядів
Медзаклад складає графік медоглядів працівників та передає його вам. Після погодження графіку проведення медоглядів всередині компанії направте працівників на медогляд. Час проходження медогляду працівникам оплачується (середній заробіток).
Якщо працівник без поважних причин уникає проходження медогляду, його потрібно відсторонити від робіт без збереження заробітної плати, також ви маєте право винести йому догану.
За результатами проведення медогляду медичний заклад надасть вашій компанії Заключний акт.
Крок 6. Як організувати позачергові медогляди
Позачергові медогляди також організовуються коштом роботодавця. Позачерговий медичний огляд потрібен у двох випадках:
- за заявою працівника, якщо він вважає, що погіршення стану його здоров'я пов'язане з умовами праці;
- за вашою ініціативою, якщо працівник відмовляється від виконання своїх обов’язків, посилаючись на хворобу.
Позачергові медогляди організовуються так само як первинні: видаєте направлення на медогляд, працівник з ним йде до медзакладу, проходить медогляд та приносить вам висновок.
1 коментар
Щоб залишити коментар, потрібно увійти.
Перше: роботодавець повинен направити працівника,а точніше ще не працівника,а кандидата в працівники на попередній медогляд та оплатити такий медогляд. А що якщо кандидат після проходження медогляду не з'явиться для оформлення на роботу? Гроші на вітер?
Друге питання: як провести заміри санітарно- гігієнічних факторів на робочому місці для медичного огляду, якщо це нове робоче місце?