- 10 хв читання
- 5451
10 тривожних ознак, що ваш співробітник скоро звільниться та як цьому запобігти
Звільнення працівника ніколи не трапляється зненацька — сигнали були, просто їх проґавили. У цій статті розбираємо ознаки, що хтось із команди вже на валізах, і даємо поради, як вчасно втрутитися та втримати цінного гравця.


Здавалося, що у вашій компанії чи відділі панує ідилія, аж раптом, наче грім серед ясного неба, вона — заява про звільнення. Але насправді дощові хмари й важке повітря вже були на горизонті. Тривожні дзвіночки лунали, але безпосередній керівник або HR-відділ їх пропустили.
Тож що може свідчити про те, що хтось у вашій команді скоро попрощається з компанією?
Коли поведінка колеги має занепокоїти
Якщо ви підійшли до співробітника з робочим запитанням, а на екрані його ноутбука — сторінка пошуку вакансій на Work.ua, то це точно привід замислитися 😁. Але є й менш очевидні ознаки, які варто взяти до уваги.
1. «Тихе звільнення» напередодні реального
Тиха відпустка, тихий найм, тихе звільнення, — чого тільки не коїться на ринку праці в беззвучному режимі! Останнє явище полягає в тому, що працівник виконує лише необхідний мінімум роботи, щоб його не звільнили. Наприклад, бариста, який раніше залюбки спілкувався з гостями й пропонував десерти до кави, тепер мовчки варить еспресо та не вдається до cross-sell.
Таке байдуже ставлення до роботи може свідчити, що людина вже подумки звільнилася й не бачить сенсу напружуватися.
2. Невизначеність щодо майбутніх проєктів
Так чи інакше, у кожній компанії є горизонт планування. Зазвичай люди, що вже подумки покинули компанію, намагаються оминути будь-які довгострокові проєкти. Тож якщо співробітник уникає залучення до таких завдань і виконує лише поточну роботу — це привід насторожитися.
3. Підозрілі затримки на обіді, дні відпустки чи лікарняні
Якщо колега став затримуватися на обіді, має довгі особисті дзвінки чи зустрічі посеред робочого дня — можливо, просто зараз він проходить співбесіду на іншу роботу. Також можуть викликати тривогу відпустки чи лікарняні, які працівник бере на один день або якщо відпрошується на пів дня.
Інша модель поведінки — коли працівник використовує всі дні відпустки, що залишилися цього року. А за вікном лише квітень. Є вірогідність, що він або використовує цей час для активного пошуку нового місця, або вже його знайшов і хоче відпочити перед новими викликами.
4. Радикальна зміна поведінки
Ваш зірковий колега завжди мав власну думку, активно її відстоював, а тепер збайдужів до усього? Це точно червоний прапорець, на який варто якнайшвидше звернути увагу. Люди, що хочуть покинути компанію, вже не бачать сенсу ділитися своїм ідеями.
До речі, насторожити може й будь-яка інша зміна патернів поведінки. Наприклад, раніше колега був привітним і чемним, а тепер раптом грубо відповідає на повідомлення в чатах.
5. Дистанціювання від колег
У дружньому колективі люди можуть проживати відчуття провини за рішення піти, мучитися сумнівами й через це страждати. Особливо це стосується сильних командних гравців. Щоб зменшити негативні емоції, такі співробітники намагаються дистанціюватися від колег.
Наприклад, вони уникають неформальних корпоративних заходів, необовʼязкових зідзвонів або більш особистих зустрічей, як-от день народження колеги чи спільний похід у кіно.
6. Наведення ладу у своїх справах
Хороші працівники не звільняються раптово, залишивши своїх колег в хаосі. Вони наводять лад у завданнях: закривають усі «хвости» чи впорядковують документацію, щоб наступник легко влився в усі процеси.
Якщо ви бачите, що працівник різко взявся описувати свою роль і обовʼязки, створює інструкції та впорядковує файли, це може бути ознакою скорого звільнення.
7. Ігнорування зауважень
Менш відповідальні працівники, що вже підшукують собі нове місце, можуть стати ще байдужішими до якості своєї роботи. Вони все частіше припускаються помилок, завалюють дедлайни, стають причиною поганих відгуків від клієнтів.
Та головне — вони ігнорують зворотний звʼязок від керівника. Адже навіть звільнення за погану роботу не надто порушує їхні плани.
8. Критичне ставлення до компанії та її цінностей
Простими словами — співробітник різко стає токсичним. Раніше він не висловлював жодного невдоволення, але раптом його стало дратувати абсолютно все. Він наче завжди любив посиденьки після роботи щопʼятниці, а тепер називає це дурною втратою часу. Колега схвально або нейтрально ставився до керівництва, а зараз критикує кожне рішення.
Звісно, всі ми періодично буваємо невдоволені якимись рішеннями чи ситуаціями на роботі. Але суцільний песимізм є частим передвісником звільнення.
9. Байдужість до речей, які раніше не влаштовували
Протилежна ситуація — коли працівник був амбасадором змін у компанії або регулярно скаржився на якісь процеси, а тепер різко перестав це робити.
Діалог щодо речей, які не влаштовують, свідчить про те, що людині це важливо, бо вона хоче і далі працювати в вашій команді. Зміна настрою на цілковиту байдужість натякає, що колега втратив надію щось змінити й просто шукає нове місце роботи.
10. Активізація в LinkedIn
Це ділова соцмережа, що була створена передовсім для пошуку роботи й найму. Зазвичай її користувачі проявляють найбільшу активність в період пошуку нових пропозицій. Тож якщо співробітник оновив свій профіль у LinkedIn, просить колег залишити рекомендації, активно розширює мережу й створює контент — можливо, він готується до майбутнього пошуку роботи.
До речі, користувачі Reddit в обговоренні про ознаки майбутнього звільнення підлеглих наводять ще декілька цікавих прикладів: колега може потрохи забирати свої речі з офісу, просити дати рекомендацію чи навіть намагатися поцупити файли або бази даних.
Звісно ж, самі по собі ці дії можуть і не свідчити про намір змінити роботу. Інколи активність у LinkedIn — це робота над особистим брендом, а відстороненість від колективу — наслідок проблем в особистому житті. Але якщо нещодавно на роботі трапилася одна з наступних ситуацій — ставки зростають.
Що було напередодні: чинники, що можуть підштовхнути до звільнення
Якщо ви помітили за працівником тривожну поведінку — згадайте, чи не траплялося останнім часом таких подій?
- Конфлікт з керівником чи колегами. За різними дослідженням, від 40% до 75% співробітників звільняються через причини, безпосередньо повʼязані з керівником. Мікроменеджмент, агресивна комунікація, непрозорі рішення часто стають тригером для оновлення резюме.
- Звільнення близьких колег. Як такі масові звільнення яскраво свідчать, що в компанії чи окремому відділі щось не так. Але навіть лояльний працівник може піти, якщо напередодні компанію залишили люди, з якими він товаришував.
- Відмова в підвищенні на посаді чи перегляді зарплати. Коли зусилля не винагороджуються — це демотивує. Якщо працівник розраховував на розвиток, але не отримав очікуваного підвищення чи компенсації, він може почуватися недооціненим і почати шукати інші можливості, де його внесок визнають.
- Високе навантаження. Тимчасовий «аврал» — ще не проблема. Але якщо період підвищеного навантаження затягується, а підтримки немає, навіть найвідданіший співробітник може вигоріти й ухвалити рішення про звільнення задля збереження балансу і здоров’я.
- Скарги на вигорання. Власне, хронічна втома й постійний стрес — не ті «бонуси», які хочеться отримувати від компанії. Якщо роботодавець лише створює напругу й ніяк не піклується про ментальне здоровʼя колективу, це може закінчитися звільненнями.
- Серйозні зміни в умовах праці чи корпоративній політиці. Перехід від дистанційки до роботи в офісі, урізання бонусів чи встановлення тайм-трекерів на компʼютери — серйозна причина замислитися про зміну роботи.
Ознаки й передумови майбутнього звільнення виявлено: що робити
Найкраще рішення — щиро поговорити зі співробітником про те, що відбувається. Зустріч у форматі one-to-one допоможе зʼясувати стан справ. Можливо, ваші побоювання марні: людина не збирається покидати команду, а зміна поведінки повʼязана з проблемами поза роботою. У цьому разі компанія також може запропонувати свою допомогу.
Якщо ж колега усе-таки планує залишити компанію, важливо дізнати причини такого рішення. Тоді роботодавець може запропонувати певні поступки, які змотивують людину залишитися. Але навіть якщо ця стратегія не спрацює, ви дізнаєтеся причину звільнення. А це допоможе запобігти плинності кадрів у компанії.
Зображення з серіалу Severance, 2022 р.
Щоб залишити коментар, потрібно увійти.