- 10712
6 фраз шукача, які повинні насторожити рекрутера
У цій статті — підказки, як на співбесіді розкусити проблемного кандидата чи хоча б замислитися, а чи справді вам по дорозі?

У досвідченого ейчара око накидане, і він досить легко розпізнає підозрілі моменти в розмові з шукачем. Що не є приводом для занепокоєння, а що — «червоний прапор» і причина переглянути рішення про наймання, розповідає Work.ua.
1. «А на яку посаду / У якій компанії проходить співбесіда?»
Якщо інтерв’ю з фахівцем, якого ви збираєтеся найняти, починається з цієї фрази, це не дуже хороший знак.
Імовірно, такий кандидат не зацікавлений у роботі саме у вас. Можливо, у нього взагалі відсутнє розуміння, в якій компанії він хоче працювати, тому пробує різні варіанти, ходить на всі співбесіди поспіль і просто заплутався. Ще можливі причини — не підготувався чи перехвилювався. У будь-якому разі не залишайте поза увагою цю фразу.
2. «Хочу за рік стати начальником відділу»
Якось автору цієї статті менеджер, який шукав собі помічника, розповів таку історію:
«Я проводжу інтерв’ю, ставлю стандартне запитання:
— Де ви бачите себе за три роки?
— Начальником відділу, — відповідає шукач.
— Але ж начальник, тобто я, поки нікуди не збирається!
— Ну, за три роки мало що може статися, — отримала чесну відповідь».
Майже анекдотична ситуація, але іноді виникає і в реальному житті.
Якщо на співбесіді кандидат відповідає у такому дусі, то спочатку згадайте, на яку позицію він претендує. Якщо, наприклад, шукач уже був заступником начальника, він підтверджує свій рівень як класного фахівця фактами й цифрами, то у нього є здорові амбіції, він знає, чого хоче. Хоча не зайвим буде оцінити манеру, з якою людина вимовляє цю фразу.
Інша річ, коли про свій намір зайняти високу посаду або «посунути» майбутнього керівника заявляє шукач, який не має ні досвіду роботи, ні досягнень у цій сфері — лише амбіції. Це свідчить про певну зухвалість кандидата, він не оцінює себе та свої навички об’єктивно, у нього завищена самооцінка та очікування від роботи. А це в майбутньому може призвести до розчарування обох сторін — і вас як роботодавця, і самого кандидата.
3. «Мій колишній начальник — самодур, а співробітники — нахаби, один я розумний у білому пальті стою красивий»
Ще один тривожний дзвіночок для рекрутера — людина сварить колишнього боса та колег, звинувачує у своїх невдачах інших, не визнає недоліків, а себе виставляє у ролі жертви. Будьте обережні, перед вами один із типів «токсичного працівника». Не виключено, що й у вашу компанію, колектив він теж внесе смуту.
Щоб визначити токсичність, попросіть кандидата описати свої дії, якщо в певній ситуації все пішло не так: як би він поводився, що робив, казав?
4. «Я дуже досвідчений працівник, і так, я згоден на зарплату в 5 копійок»
Звичайно, це трохи перебільшена фраза. Йдеться про ситуацію, коли кандидати зі, здавалося б, непоганим досвідом роботи низько оцінюють свою працю та озвучують такі ж низькі очікування заробітної плати.
Це дуже дивно. Тут також можуть бути варіанти:
- Звільнення з минулої роботи було дуже неприємним.
- У людини низька самооцінка, вона не впевнена у собі та своїх професійних якостях. (А для деяких посад — менеджерів, керівників — це суперважливий показник.)
- Фахівець не такий вже й досвідчений і хороший.
Спробуйте з’ясувати справжні причини за допомогою навідних запитань, щоб потім не шкодувати про втрачений на наймання час.
5. «А можна я спочатку у відпустку сходжу, а до вас вийду за два-три тижні?»
І таке теж трапляється. От наче співбесіда минула успішно, ви закінчуєте обговорення і готові скласти офер, але тут кандидат уточнює: «Знаєте, у мене квитки куплені, відлітаю у відпустку. Можна я відпочину, а потім із новими силами вийду на роботу? За кілька тижнів».
Рекрутера має насторожити таке прохання, адже воно про відповідальність, точніше, про безвідповідальність. А воно вам потрібне?
Але є виняток. Припустимо, ви хочете переманити хорошого співробітника і самі приходите до нього з пропозицією. А він озвучує, що на поточній роботі давно не ходив у відпустку та втомився, хоче перезавантажитися. Тоді це нормально. Але все має бути за домовленістю та заздалегідь.
6. «Я готовий на все! Тільки візьміть мене»
Шукачі, які погоджуються на невигідні умови, щоб отримати посаду, теж можуть викликати недовіру в HR-а. Такі люди готові на перепрацювання, зарплату нижчу за ринкову, незручний графік.
Зазвичай, готові на все кандидати — кандидати, які зневірилися: вони давно і безрезультатно шукають роботу або їм дуже потрібні гроші. Таке буває й у жінок, які при виході з декрету невиправдано знижують кар’єрні та зарплатні очікування.
Якщо ви зацікавлені в кандидаті, але вас непокоїть його готовність на все, постарайтеся зрозуміти справжні мотиви спеціаліста.
А яка фраза є «червоним прапором» для вас? Поділіться в коментарях.
24 коментарі
Щоб залишити коментар, потрібно увійти.
1. Дуже насторожує коли приходить людина на співбесіду з стійким перегаром і розповідає, що взагалі не п'є алкоголю.
2. Також прийшов влаштовуватися на охорону чоловік без пальців, мав інвалідність, що нам підходило, але проблема виникла в тому, що на співбесіді він розповідав як працював фізично на заробітках і будинки будував і те і се...ну ми його прийняли на роботу, а тепер реалія життя, на вулиці зима, слизько, а він навіть не може стежку посипати піском, відповідно ми не можемо його заставляти, бо інвалід. Розчарування.
3. Мила дівчина прийшла на співбесіду, все нормально, в медичному висновку пише здорова, а виявилося, що в неї якісь психічні розлади, почала розповідати, що ми маємо прилади, які роблять дистанційно аборти...ну ми спочатку не зрозуміли, думали вона жартує, але ні, вона ходила і говорила всім і кожен день.
4. Завжди дивіться попередні записи в трудовій книжці, як правило ті працівники, які часто міняють роботу, у вас теж довго не затримаються.
5. На співбесіду прийшла головний бухгалтер, всі знають як важко найти толкового головного бухгалтера. Все супер, спеціаліст хороший, але відразу поставила умову, що їй не підходить, що в нас робочий день з 8.00, вона хотіла з 8.30, ну ми погодилися, це було не критично. І знов сюрприз, кожних 6 місяців вона вимагала більшу зарплату, ми піднімали лише їй, більше нікому, а потім дуже негарно звільнилася під час відпустки просто поставила перед фактом, пропрацювала 1,5 роки і пішла, ми знову були змушені шукати, але найшли прекрасного спеціаліста, яка цінує свою роботу.
І ще хочу додати, не бійтеся давати людям шанс, навіть якщо вони без досвіду, навіть якщо вони бояться просити велику зарплату відразу, навіть, якщо вони з іншої сфери, а хочуть спробувати себе в новій галузі, це можуть бути найкращі ваші працівники за весь період існування фірми, вони будуть вірні, вдячні, будуть швидко вчитися і розвиватися, тому будьте мудрими і добрими!
Добре, що з кожного правила є виключення. Мене теж змусила сумніватись у відповідності кандидата на роботу вимога почекати два тижні через відпочинок. Але чомусь погодилася чекати. У погоджений термін кандидат приступив до роботи і здивував своїм професіоналізмом та відданістю справі. Працює в нашому підприємстві вже п'ятий рік і став провідним фахівцем. Дійсно, потрібно давати шанс та довіряти своїй інтуіції. Хай щастить!
Отдельное слово про пятый пункт статьи. Полный бред! Помню себя, когда работал по найму. Я никогда не ходил в отпуск, а новую работу искал, еще работая на старой. Поменяв 3 места работы, на каждой из которой трудился от года до двух, я понял, что просто выгораю. Поэтому, найдя новую работу, попросил выйти через 2-3 недели. Ничего в этом зазорного не вижу, и теперь уже, как работодатель, никогда не буду воспринимать данную просьбу как "красный флаг"
З досвіду скажу, що не варто брати на роботу надто залюблених у себе зоряних кандидатів. Краще з меншим досвідом, але більшим бажанням працювати. Також тих, хто надто часто міняє роботу.
про запах перегара - чепуха;
про отпуск до работы - простая вещь;
про гибкий график - главное чтобы работа не стояла;
про близко от дома - какая разница?
Есть разл.факторы жизни и людям действительно нужна работа и деньги.